SQ EN
Monedha Blerje Shitje
USD
113.8
114.8
EUR
116.3
117
CHF
118.4
119.5
GBP
136.8
138.5
DKK
15.28
15.69
NOK
11.35
11.75
SEK
10.85
11.25
CAD
87.6
89.4
AUD
78.3
79.9
JPY
0.71
0.85
TRY
5.87
6.57
MKD
1.78
1.88
BGN
50.27
59.56
RON
19.91
23.58
HUF
0.25
0.3
RUB
1.27
1.94
PLN
20.69
24.63
HRK
12.24
15.44
CZK
4.03
4.74
ILS
27.24
33.99
CNY
13.52
16.88
RSD
0.83
0.99
ISK
0.63
0.83
MXN
4.36
5.6
AED
24.8
31.19
SAR
23.37
30.49
SGN
63.13
82.63
KWD
283.8
372
QAR
23.99
31.29
BHD
232.1
302.9
Përditësuar: 18:58:16 - 08.08.2022
no commission

Shkarkoni aplikacionin

UK retail sales growth fails to keep pace with soaring inflation
Consumer spending in July stronger than before pandemic but sector warns of ‘incredibly difficult period’
Financial Times · 11 minuta
Sunak promises fresh support for households in cost of living crisis
Allies of former UK chancellor step up attacks on Tory leadership rival Liz Truss
Financial Times · 2 ore
Nvidia Warns of Sales Shortfall as Gaming Revenue Drops
The graphics-chip maker expects quarterly revenue of $6.7 billion amid a 33% drop in gaming revenue, the latest sign of slackening demand for computer chips.
The Wall Street Journal · 2 ore
Vetëm Durrësi me zënie të kapaciteteve hoteliere mbi 90%, më dobët bregdeti i Himarës
Operatorët turistikë të bregdetit të Durrësit-Golemit janë të vetmit që nuk po ankohen për ecurinë e aktivitetet këtë sezon. Në sportelin e hotel “Elba”, pranë Shkëmbit të Kavajës, një çift i ri po bën ‘check-in’. Punonjësja i shpjegon se janë të përfshira të gjitha vaktet dhe pije pa limit. Kur e pyesim nëse ka dhoma ...
Revista Monitor · 2 ore
A po fillon flluska?! Ndërtuesit bëhen për herë të parë pesimistë, pasi presin rënie të porosive për apartamente
Në kontrast me ecurinë e ekonomisë, si gjatë periudhës së pandemisë, ashtu dhe inflacionit të lartë, sektori i ndërtimit ka shfaqur një rritje të pazakontë. Gjatë vitit 2020, kur ishte kulmi i pandemisë, ndërtimi dhe pasuritë e paluajtshme udhëhoqën ekonominë, duke bërë që rënia nga mbyllja të ishte vetëm -3.5% nga -8% që prisnin institucionet ...
Revista Monitor · 2 ore
Sektori bankar në rritje edhe për 6-mujorin, aktivet kalojnë vlerën e 1.8 trilionë Lekëve.
Aktivet e sektorit bankar në mesin e këtij viti kaluan vlerën e 1.8 trilionë Lekëve ose rreth 15 miliardë Eurove. Të dhënat paraprake nga Shoqata Shqiptare e Bankave tregojnë se sektori është zgjeruar me 1.4% që nga fillimi i vitit dhe me 7.6% krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Shifrat tregojnë
Revista Monitor · 2 ore
Poor Demand for Its Covid Vaccine Prompts Novavax to Cut Sales Forecast
The vaccine maker reduced its 2022 guidance to a maximum of $2.3 billion, down from its previous estimate for as much as $5 billion.
The Wall Street Journal · 3 ore
Deliveries of Boeing's 787 Dreamliner Set to Resume in Coming Days
The FAA signed off on a new production regime for the twin-aisle aircraft after a prolonged halt, saying Boeing has made the necessary changes to ensure the Dreamliners meet certification standards.
The Wall Street Journal · 4 ore
Petrolio: chiude in rialzo a New York a 90,76 dollari
Quotazioni salgono dell'1,97%
ANSA · 5 ore
The cost of living time bomb no one can defuse
Plus, a key win for Biden, the world’s first robotaxis and redesigning cities
Financial Times · 6 ore
Pesë vende të Ballkanit që duhet t’i zbuloni për pushimet tuaja
Keni përfunduar me Spanjën, Italinë dhe Greqinë? Këto vende ofrojn​​ë peizazhe spektakolare, zona të mrekullueshme bregdetare, qytete antike – dhe çmime të përballueshme. Mali i Zi Me Adriatikun në jug dhe vargmalet në veri, Mali i Zi është një destinacion ku mund të kombinoni lehtësisht pushimet në plazh me pushimet më aktive. Plazhet kryesore ndo...
Revista Monitor · 6 ore
Pfizer Agrees to $5.4 Billion Deal for Global Blood Therapeutics
Pfizer has agreed to buy Global Blood Therapeutics for $5.4 billion, a deal that will give the big drugmaker a foothold in the treatment of sickle-cell disease.
The Wall Street Journal · 6 ore
Borsa: Milano solida con Europa, bene Stellantis
Acquisti anche su Bper, positiva Mps. Scivola Banco Bpm
ANSA · 6 ore
SoftBank Reports Record $23 Billion Quarterly Loss
The Japanese technology investor suffered losses after holdings such as Uber lost value.
The Wall Street Journal · 7 ore
Gas: conclude in lieve calo a 193 euro al Megawattora
Sul listino di Amsterdam, mercato di riferimento per l'Europa
ANSA · 7 ore
Spread Btp-Bund chiude in rialzo a 212 punti base
Il rendimento del prodotto del Tesoro è al 3,01%
ANSA · 7 ore
Gas:da domani in vigore regolamento Ue per riduzione consumi
Taglio del 15% ma con deroghe per diversi Paesi, Italia inclusa
ANSA · 7 ore
Borsa: Europa conclude positiva, Madrid +1,3%
Parigi e Francoforte in crescita finale dello 0,8%, Londra +0,6%
ANSA · 7 ore
Borsa: Milano chiude in rialzo, Ftse Mib +0,63%
Indice dei principali titoli di Piazza Affari a 22.727 punti
ANSA · 8 ore
Data Show Gender Pay Gap Opens Early
Disparities among male and female college graduates appeared within three years, even for those receiving the same degree from the same school, a WSJ analysis of federal data for 2015 and 2016 graduates shows.
The Wall Street Journal · 8 ore
Benzina: Qe, il prezzo in modalità self scende a 1,833 euro al litro
Servito è invece a 1,977 euro al litro
ANSA · 8 ore
Raporti i DASH/ Kreu i Dhomës Amerikane të Tregtisë, Jaço: Shqipëria, e vështirë për investitorët e huaj
KELMENT BAÇI/ Kreu i Dhomës Amerikane të Tregtisë, Enio Jaço, ka deklaruar se investitorët e huaj e perceptojnë Shqipërinë si një vend të vështirë për...
Panorama · 9 ore
Vendet më të mira të Europës për të blerë një shtëpi të dytë
Nëse jeni në kërkim të një shtëpie për pushime, ose nëse dëshironi të përdorni paratë tuaja për një investim që mund ta përdorni për pushime, Europa ofron një sërë vendesh të bukura. Nga ushqimet e shijshme dhe kultura e pasur e deri te peizazhet e mrekullueshme, kontinenti ka diçka për të ofruar për të gjithë
Revista Monitor · 9 ore
Çmimet e bulmetit kapin rekordin, rriten sërish 20-50 lekë! Qytetarët: Punojmë vetëm që mos të hamë bukën thatë Nga Enxhi Musaj .full_category
Rritja e çmimeve të ushqimeve bazë është kthyer në stresin e përditshëm të qytetarëve. Këtë të hënë produktet e bulmetit kanë pësuar një tjetër rritje, 20 deri 50 lekë më shumë se rreth dy javë më parë
Shqiptarja · 9 ore
Demography is not destiny
But public policy must be informed by a recognition of the effects of falling birth rates
Financial Times · 9 ore
Borsa: Europa migliora dopo Wall Street, Milano +1%
Mercati 'approvano' trimestrali. Bene Bper, debole Banco Bpm
ANSA · 9 ore
Borsa: Wall Street apre positiva, Dj +0,49%, Nasdaq +0,36%
S 500 sale dello 0,49%
ANSA · 9 ore
Waiting for Pivot
A tragicomedy in two acts
Financial Times · 9 ore
Petrolio: in calo a New York a 87,56 dollari
Le quotazioni perdono l'1,63%
ANSA · 10 ore
Bie besimi në ekonomi, çmimet demoralizojnë konsumatorët dhe bizneset
Besimi në ekonomi po bie, teksa rritja e çmimeve ka nisur të shfaqë më hapur impaktin negativ tek bizneset. Vrojtimi i Bankës së Shqipërisë shfaq një përkeqësim të treguesit të ndjesisë ekonomike, me të gjithë sektorët më pesimistë për ecurinë e tyre. Konsumatorët nga ana tjetër, po e shohin gjendjen...
A2 CNN · 10 ore
Premier League, të ardhura rekord nga sponsorët e fanellës
Në këtë sezon, klubet e Premier League kanë arritur një shifër rekord prej thuajse 550 milionë eurosh (462,5 milionë sterlina) nga marrëveshjet e sponsorizimit për fanella, duke përfshirë edhe marrëveshjet e sponsorizimit të mëngëve të fanellave. 20 klubet e kategorisë së parë të Premier League kanë fituar 427 milionë euro (360 milionë sterlina) ng...
Revista Monitor · 10 ore
Anija me grurë nga Ukraina drejt Shqipërisë, të mërkurën mbërrin në Portin e Durrësit 8 Gusht, 15:01 Një anije me 6000 tonë grurë nga Ukraina po udhëton drejt Shqipërisë.
Një anije me 6000 tonë grurë nga Ukraina po udhëton drejt Shqipërisë.
Shqiptarja · 10 ore
Caos aeroporti: Qantas chiede a dirigenti di smistare i bagagli
Il gruppo australiano cerca 100 volontari per tre mesi
ANSA · 10 ore
Edhe një ministre në aferën e inceneratorëve. Ku i çoi Frida Krifca fondet e BE?
Në aferën gjigande afro 430 milionë euroshe të incenetarorit të Tiranës, dokumentat që kanë dalë sot janë një vrimë në ujë. Por ato vlejnë...
Panorama · 10 ore
Inflacioni arrin në 7,8%, korriku vendos rekord për ushqimet
Rritja e çmimeve nuk ka të ndalur. INSTAT raporton se për muajin korrik inflacioni arriti në 7.5%, një rritje me 0.3% krahasuar me muajin qershor të këtij viti. Kategoria e produkteve që shënon rritjen më të madhe është ajo e Ushqimeve dhe pijeve joalkoolike me 13,2% krahasuar me korrikun e...
A2 CNN · 11 ore
Nuk ndalet inflacioni, arrin 7.5% në korrik. Nga ushqimet, uji, transporti, qiraja dhe energjia, ja si u rritën çmimet
Rritja e çmimeve nuk ka ndalur dhe në korrik, ndonëse ritmet janë ngadalësuar në krahasim me muajt e mëparshëm. Sipas INSTAT, inflacioni, që mat ndryshimin...
Panorama · 11 ore
Përshpejtohet rritja e eksporteve të Kinës, pavarësisht rënies së kërkesës globale
Rritja e eksporteve të Kinës pati një përshpejtim të papritur në muajin korrik, duke ofruar kështu një shtysë inkurajuese për ekonominë e cila po përpiqet të rimëkëmbet nga një rënie e fortë e shkaktuar nga pandemia Covid. Megjithatë, importet mbetën në nivele të ulëta. Eksportet u rritën me 18.0% në muajin korrik krahasuar me të ...
Revista Monitor · 11 ore
Rritja e çmimeve për shportën e ushqimeve dhe karburantin vazhdon edhe në korrik, inflacioni arrin në 7.5% dhe thyen rekordin e 20 viteve
Rritja e çmimeve nuk ka ndalur dhe në korrik, ndonëse ritmet janë ngadalësuar në krahasim me muajt e mëparshëm. Sipas INSTAT, inflacioni, që mat ndryshimin e çmimeve të konsumit në muajin Korrik 2022 është 7,5%, nga 7.4% që ishte muajin e mëparshëm. Edhe në korrik rritja e çmimeve u ndikua më së shumti nga ushqimet
Lajmi.net · 11 ore
Garancitë shtetërore, 60% i përkasin sektorit të energjisë
Të paktën 60 për qind e garancive të dhëna nga shteti i përkasin sektorit të energjisë në vitin 2021. Të dhënat zyrtare në raportin e borxhit publik të Ministrisë së Financave tregojnë se shumica e garancive pas energjisë janë të lidhura me pandeminë. “Më shumë se 60% e totalit të garancive shtetërore i përkasin sektorit
Revista Monitor · 11 ore
Quad and the WTO focus on fishing
Some rare good news in global trade talks, and attempts to tackle an ecological and human rights disaster
Financial Times · 12 ore
Çmimet e larta të karburanteve/ Akuza e Berishës: 250 mijë tonë naftë kontrabandë, patronohet nga dora e zezë e qeverisë
Ish kryeministri Sali Berisha ka kërkuar që Qeveria të marrë masa dhe të përgjysmojë menjëherë taksimin e naftës në vend. Sipas tij, "qeveria të zhdoganojë...
Panorama · 12 ore
Petrolio:Goldman Sachs,rialzo prezzi anche con choc economia
Costo del Brent diminuito del 25% dall'inizio di giugno
ANSA · 12 ore
Kosova, më e varfra në rajon, pas saj vjen Shqipëria
Është publikuar renditja e shteteve të botës nga i pasuri tek më i varfëri për 2022.  Sipas këtyre të dhënave, Kosova del të jetë shteti më i varfër në rajon, duke u renditur në vendin e 105-të në botë me 13,964 dollarë të ardhura për kokë banori. Revista “Global Finance” e cila ofron raporte ekonomike,
Revista Monitor · 12 ore
Euro nuk mundet, USD shënon ndryshime të mëdha, Paundi rimerr veten: Sa u këmbyen monedhat e forta sot
Euro e ka nisur javën me një rekuperim të vogël kundrejt lekut duke u këmbyer sot me 116.81 lekë sipas Bankës së Shqipërisë. Pavarësisht “fitoreve” të vogla kundrejt lekut gjatë ditëve të fundit, euro gjendet në nivelet më të ulëta historike krahasuar me monedhën tonë kombëtare për një mori shkaqesh që nisin nga sasia e ...
ABC News · 12 ore
Borsa: Europa positiva guarda a Wall Street, Milano +0,4%
In calo petrolio e gas. Euro si rafforza sul dollaro
ANSA · 12 ore
Pnrr: via libera Ue a schema aiuti Italia per il biometano
Vestager: 'Aiuterà anche l'Ue per efficienza energetica'
ANSA · 12 ore
Vazhdon rritja e çmimeve, inflacioni në të njëjtat shifra si në qershor! Vaji u rrit me 30%, buka me 20% krahasuar me një vit më parë 8 Gusht, 12:50 Krahasuar me në vit më parë, çmimet e transportit në korrik 2022 u rritën me gati 20%, ndërsa çmimet e ushqimeve me 13,2%, sipas INSTAT
Krahasuar me në vit më parë, çmimet e transportit në korrik 2022 u rritën me gati 20%, ndërsa çmimet e ushqimeve me 13,2%, sipas INSTAT
Shqiptarja · 12 ore
Erisa Xhixho: Shqiptarët në mjerim nga rritja e çmimeve, ndërkohë që qeveria pasurohet dhe përkrah klientët e saj
Deputetja Erisa Xhixho referuar shkrimeve në media për të dhënat se qytetarët shqiptarë po konsumojnë më shumë bukë duke ulur blerjet për produktet e...
Panorama · 12 ore
Çmimet kapin rekordin, shqiptarët u “thyen në mes” gjatë korrikut: Buka, qumështi dhe vaji kthehen në luks
Konsumatorët shqiptarë janë duke u përballur me një rritje të madhe të çmimeve, të cilat nuk dinë të ndalen. Sipas të dhënave të sapopublikuara nga INSTAT, rritja e çmimeve vijoi edhe gjatë muajit korrik, madje me një trend edhe më të shpejtë krahasuar me qershorin. Në tërësi, çmimet u rriten me 7.5 për qind sipas
ABC News · 13 ore
Pnrr: C.Conti, restano difficoltà spesa amministrazioni
Il giudizio complessivo sul 2022 potrà aversi solo a fine anno
ANSA · 13 ore
Nuk ndalet inflacioni, arrin 7.5% në korrik, rekord të ri të 20 viteve
Rritja e çmimeve nuk ka ndalur dhe në korrik, ndonëse ritmet janë ngadalësuar në krahasim me muajt e mëparshëm. Sipas INSTAT, inflacioni, që mat ndryshimin e çmimeve të konsumit në muajin Korrik 2022 është 7,5%, nga 7.4% që ishte muajin e mëparshëm. Edhe në korrik rritja e çmimeve u ndikua më së shumti nga ushqimet
Revista Monitor · 13 ore
Rimbursimi i fermerëve, kreu i agrobiznesit në Report Tv: Hap me rëndësi! Nuk do ketë mungesë produktesh, por rritje çmimesh 8 Gusht, 12:03 Prej datës 1 shtator të gjithë fermerët që kultivojnë grurë do të kenë mundësinë që të aplikojnë online pranë AZHBR-së për të përfituar rimbursimin prej 30 mijë lekësh për çdo hektar grurë që ka mbjellë. Lidhur me këtë njoftim, i ftuar në Report Tv Kryetari i Këshilli të Agrobiznesit shqiptar Agim Rrapaj
Prej datës 1 shtator të gjithë fermerët që kultivojnë grurë do të kenë mundësinë që të aplikojnë online pranë AZHBR-së për të përfituar rimbursimin prej 30 mijë lekësh për çdo hektar grurë që ka mbjellë. Lidhur me k&eu
Shqiptarja · 13 ore
Estate: boom presenze anche in montagna, salgono a 71 milioni
Jfc, Cortina, Courmayeur e Madonna Campiglio regine della top 20
ANSA · 13 ore
Thellohet skandali i vjedhjes/ PD: Fondet e BE i kalojnë inceneratorëve, ndërkohë që bujqësia në krizë ka sjellë dhe rritje çmimesh
Skandali me inceneratorët vijon të thellohet me publikimin e fakteve, dokumenteve dhe të dhënave të reja. Shefi i Organizimit i PD, Klevis Balliu ka...
Panorama · 14 ore
Antitrust Bill Targeting Big Tech in Limbo
The legislative clock is ticking down on a bill that would block the largest tech companies from favoring their own products and services.
The Wall Street Journal · 14 ore
How YouTube Keeps Broadcasting Inside Russia's Digital Iron Curtain
Russia has fined Google’s video site hundreds of millions of dollars but hasn’t blocked its access, allowing the country’s citizens to view one of the few sources of independent information about the war in Ukraine.
The Wall Street Journal · 14 ore
Dokumentet/ Inceneratori i Tiranës merr indirekt 310 mijë euro nga fondet e IPARD, ja skema
Dashamir Çela një blegtor me përvojë nga fshati Samaticë i Beratit falimentoi pak muaj më parë. Mbylli fermën e gjedhit me të cilën kishte kaluar...
Panorama · 14 ore
Greqia fiton 15 miliardë euro nga turizmi, edhe pasi Shqipëria i “rrëmbeu” pushuesit
Greqia ka shënuar rekorde në turizëm gjatë këtij sezoni duke i patur 80% të njësive akomoduese me rezervime 100%. Mësohet se vendi do të përfitojë rreth 15 miliard euro deri në fund të sezonit turistik duke kapur një rekord historik. Ndërkohë, ka ishuj si Santorini apo Naxos, të cilat janë full me rezervime që shkojnë
ABC News · 14 ore
Borsa: Milano riduce rialzo iniziale, pesano le banche
In flessione anche le assicurazioni. Spread Btp-Bund a 212
ANSA · 14 ore
Këmbimi valutor/ Me sa shiten dhe blihen monedhat e huaja sot
Dollari amerikan është blerë sot, 8 Gusht, me 113.7 lekë dhe është shitur me 114.8 lekë, duke shënuar rritje në krahasim me një ditë më parë. Monedha evropiane euro blihet sot me 116.2 lekë dhe shitet me 117 lekë, duke mos pasur asnjë ndryshim me dy ditët e fundit. Po ashtu edhe paundi britanik ka
Fjala.al · 14 ore
Rfi lancia gara da 311 milioni per linea Ferrandina-Matera
Bando pubblicato sulla Gazzetta ufficiale europea
ANSA · 15 ore
Borsa: Europa positiva dopo risultati trimestrali
In rialzo energia e utility. Euro si rafforza sul dollaro
ANSA · 15 ore
Benzina: Qe, prezzo self scende a 1,833 euro al litro
Servito a 1,977 euro al litro
ANSA · 15 ore
Borsa: Milano prosegue positiva con energia e auto
Contrastate le banche. Spread Btp-Bund a 210 punti
ANSA · 15 ore
Borsa: Europa apre positiva, si guarda a banche centrali
Francoforte (+0,95%), Parigi (+0,59%), Londra (+0,04%)
ANSA · 16 ore
Petrit Vasili: Shqiptarët si në diktaturë, hanë më shumë bukë e nuk blejnë dot produktet e shportës. Qeveria mbështet monopolet dhe oligarkët
Deputeti Petrit Vasili thotë se qytetarët shqiptarë, me krizën e çmimeve që u ka bërë të papërballueshme jetesën, janë kthyer "si në diktaturë", ku...
Panorama · 16 ore
A duhet të tatohen ekstra superfitimet e firmave gjatë krizës?
"Lakmi-flacion"? Në Gjermani po debatohet për një tatim shtesë të fitimeve të mëdha të sipërmarrjeve këto kohë krize. Akuza: ato po e përdorin inflacionin...
Panorama · 16 ore
Borsa: Milano apre in rialzo (+0,6%)
Il primo indice Ftse Mib a 22.721 punti
ANSA · 16 ore
Këmbimi valutor i datës 8 gusht/ Me sa shiten dhe blihen sot monedhat e huaja, çfarë ndodh me Euron dhe Dollarin
Dollari amerikan është blerë sot, 8 Gusht me 113.7 lekë dhe është shitur me 114.8 lekë, duke shënuar rritje në krahasim me nje dite me...
Panorama · 16 ore
Borsa:Asia chiude contrastata, si guarda a tensioni geopolitiche
Tokyo (+0,26%). Lo yen si svaluta sul dollaro
ANSA · 16 ore
Lo spread tra Btp e Bund apre in rialzo a 210 punti
Il rendimento del decennale italiano stabile al 3,01%
ANSA · 17 ore
Dokumentet, Inceneratori i Tiranës merr indirekt 310 mijë euro nga fondet e IPARD, ja skema
Dashamir Çela një blegtor me përvojë nga fshati Samaticë i Beratit falimentoi pak muaj më parë. Mbylli fermën e gjedhit me të cilën kishte kaluar gjysmën e jetës dhe u nis si emigrant drejt Gjermanisë, pasi iu refuzua mbështetja me subvencion nga programi IPARD për një detaj honorifik që kishte të bënte me distancën e
ABC News · 17 ore
Rritja e çmimeve dhe rënia e euros, “boshatiset” plazhi i Shëngjinit
Plazhi i Shëngjinit u bë vitet e fundit një nga destinacionet me popullore për pushuesit nga Kosova, për shkak të afërsisë vetëm dy orë larg me detin nëpërmjet rrugës së Kombit, por këtë vit duket se gjitha ka ndryshuar për keq. Popullimi i plazheve ka rënë me 50%, ndërkohë baret dhe restorantet pohojnë se aktiviteti
Lajmi.net · 17 ore
Oro: prezzo poco mosso a 1.789 dollari
Calo dello 0,08%
ANSA · 17 ore
Petrolio: prezzo Wti in crescita a 89,37 dollari
Brent passa di mano a 95,35 dollari
ANSA · 17 ore
Cambi: euro poco mosso a 1,0186 dollari
Moneta unica passa di mano a 137,8300 yen
ANSA · 17 ore
FirstFT: US Senate passes Biden’s flagship economic package
Plus, China extends military drills around Taiwan and SoftBank posts $23.3bn loss as falling tech stocks weigh on flagship Vision Fund
Financial Times · 19 ore
Tech sector tax windfall shores up Ireland’s economy against recession
Pandemic-enhanced revenues from multinationals give Dublin more scope to mitigate the cost of living crisis
Financial Times · 19 ore
Borsa: Tokyo apre in ribasso (-0,33%)
Dopo i recenti guadagni
ANSA · 21 ore
Edhe mikro bizneset me xhiro më pak se 5 milionë lekë në vit do të duhet të dorëzojnë bilanc, kosto shtesë
Edhe subjektet e vogla që kanë një qarkullim vjetor më të ulët sesa 5 milionë lekë në vit, vitin e ardhshëm duhet të fillojnë...
Panorama · 1 dite
Senate Passes Democrats' Climate, Healthcare and Tax Bill
After more than 15 hours of amendments, Democrats passed the legislation, with Vice President Kamala Harris casting the tiebreaking vote. The measure now moves to the House.
The Wall Street Journal · 1 dite
ECB injects billions of euros into weaker eurozone debt markets
Central bank utilises reinvestments from maturing bonds to soothe jitters in countries such as Italy
Financial Times · 1 dite
Economy Week Ahead: Inflation and Inventories in Focus
Economists estimate that consumer prices moderated in July and wholesalers’ inventories rose modestly.
The Wall Street Journal · 1 dite
Plans to axe 91,000 UK civil servants would ‘cut public services’
Review of Johnson plan finds reductions would hit multiple government functions, say Whitehall insiders
Financial Times · 1 dite
Tory frontrunner Liz Truss under pressure over help on cost of living
Backers of leadership rival Rishi Sunak say her tax cut pledges would ‘not touch the sides’ for poorer households
Financial Times · 1 dite
Alarm mounts in western capitals over Turkey’s deepening ties with Russia
Officials warn of retaliation if Ankara helps Moscow evade sanctions after Erdoğan and Putin agree to increase co-operation
Financial Times · 1 dite
West Park, debuton modeli i ri i mini-qendrave tregtare 7 Gusht, 19:13 Në datën 5 gusht u çel në Korçë West Park, një godinë 7400 m2 me funksion tregtar, krahas mjediseve të përbashkëta publike dhe zonave të gjelbëruara.
Në datën 5 gusht u çel në Korçë West Park, një godinë 7400 m2 me funksion tregtar, krahas mjediseve të përbashkëta publike dhe zonave të gjelbëruara.
Shqiptarja · 1 dite
Kriza dhe çmimet rekord, BSH: Qeveria, tjetër paketë për shtresat në nevojë
Qeveria duhet të mbështesë  me një tjetër paketë familjet me të ardhura të pakta për të kompensuar rritjen drastike të  çmimeve. Ky është rekomandimi i Bankës së Shqipërisë  në një kohë që në vend po regjistrohen çmime rekord të produkteve ushqimore. Në përgjigje të pyetjes së drejtuar nga ABC, banka Qendrore thekson se rritja e ...
ABC News · 1 dite
Did the UK economy contract in the second quarter?
Markets Questions is the FT’s guide to the week ahead
Financial Times · 1 dite
Charities underpin the UK’s social safety net as cost of living crisis bites
Government warned that relying on voluntary sector to fill gaps risks entrenching deep-rooted inequalities
Financial Times · 2 dite
Bolsonaro bets improving Brazilian economy will be election boon
Voters rank economy above crime and corruption as the most important issue
Financial Times · 2 dite
Sa kushton të dukesh e bukur në Shqipëri/ Nga ndërhyrjet tek produktet e kozmetikës, për çfarë shpenzojnë femrat
Të dukesh mirë do të thotë diçka ndryshe për secilin prej nesh. Për një person është të kesh një trup gati për plazh, ndërsa...
Panorama · 2 dite
Tregu në Shqipëri/ Çmimet e larta ulin konsumin, më shumë bukë, më pak mish. Ikin të rinjtë, bie konsumi i sallamit
Në këtë periudhë konsumi ka shënuar rënie për produktet e shportës që varion nga 15 deri në 40% më pak krahasuar me vjet.   Kompanitë kryesore...
Panorama · 2 dite
China's Export Growth Stays Surprisingly Robust
China’s export machine remained resilient in July following a strong bounceback from the spring’s harsh Covid-19 restrictions, defying again predictions of softening global demand for Chinese-made goods.
The Wall Street Journal · 2 dite
Çfarë po ndodh në tregun shqiptar? Çmimet e larta ulin konsumin, më shumë bukë, më pak mish. Ikin të rinjtë, bie konsumi i sallamit
Në këtë periudhë konsumi ka shënuar rënie për produktet e shportës që varion nga 15 deri në 40% më pak krahasuar me vjet. Kompanitë kryesore të prodhimit dhe importit në vend pohojnë se arsyet kryesore të tkurrjes së konsumit janë rritja e çmimeve nga shtrenjtimi i kostove dhe emigracioni masiv i popullsisë, kryesisht të rinjve. ...
Lajmi.net · 2 dite
1 ditë furnizimi me drita në Shqipëri kushton mbi 3.1 milionë euro, çmimi i lartë i energjisë po ‘djeg’ buxhetin e shtetit! FMN: Ka shtuar kostot e jetesës 7 Gusht, 08:19 Nga Eliza Gjediku 250 milionë euro energji elektrike ka importuar KESH nga fillimi i vitit deri më tani. Faturat e kripura të importit vijojnë të rriten, ndërkohë që çmimi për megavat në bursë ka kapërcyer mbi 500 euro. Vetëm për 2 javët e para të muajit gusht janë importuar nga jashtë 46.6 milionë euro dhe për shkak të mungesës së reshjeve blerjet do të vazhdojnë.
250 milionë euro energji elektrike ka importuar KESH nga fillimi i vitit deri më tani. Faturat e kripura të importit vijojnë të rriten, ndërkohë që çmimi për megavat në bursë ka kapërcyer mbi 500 euro. Vetëm për 2 javët e para të muajit gusht janë importuar
Shqiptarja · 2 dite
Çmimet e larta ulin konsumin, më shumë bukë, më pak mish
Për shkak të rritjes së çmimeve të produkteve ushqimore, familjet shqiptare kanë rritur konsumin për bukën dhe mishin e pulës, ndërsa është ulur përdorimi i mishit, sallamit, vajit dhe bulmetit. Kompanitë pohojnë se rënia e konsumit ka arritur deri në 40% krahasuar me vjet. Edhe në bare dhe restorante, këtë vit po konsumohet më pak. ...
ABC News · 2 dite
Japan has ‘once-in-lifetime’ chance to end deflation, says departing BoJ official
Outspoken reflationist Goushi Kataoka backs bold easing measures to capitalise on rising prices globally
Financial Times · 2 dite
The US and China are decoupling, but not as fast as you think
Current hostilities make the narrative credible but the long-term picture is more complicated
Financial Times · 2 dite
Rimbursim 30 mijë lekë/ha për fermerët e grurit! Kush mbjell më shumë, merr i pari lekët! Aplikimet nisin në 1 shtator 6 Gusht, 16:02 Nga Eliza Gjediku Të gjithë fermerët që kultivojnë grurë do të kenë mundësi të aplikojnë pranë AZHBR-së prej datës 1 shtator për të përfituar rimbursim prej 30 mijë lekë për çdo hektar të mbjellë. Ministria e Bujqësisë ka publikuar edhe listën e dokumenteve që duhet të dorëzojnë fermerët që të përfitojnë, ndërsa rimbursimin e merr i pari ai që mbjell më shumë grurë.
Të gjithë fermerët që kultivojnë grurë do të kenë mundësi të aplikojnë pranë AZHBR-së prej datës 1 shtator për të përfituar rimbursim prej 30 mijë lekë për çdo hektar të mbjellë. Ministria e Bujqësisë ka publikuar edhe list
Shqiptarja · 2 dite
Çmimi i karburantit në tregun e huaj bie me 6$ për 3 ditë, Bordi i Qeverisë firmos uljen qesharake të naftës në vend me plot 1 lek
Bordit të Transparencës i’u deshën plotë 24 orë që të mblidhej dhe të vendoste çmimet e reja të karburanteve në vend. Ndërkohë që Bordi priste ditën e shtunë dhe kur mbledhja e fundit ishte bërë që në 2 gusht, deri më sot në tregun ndërkombëtar ka pasur lëvizje të forta sa i përket çmimeve. Sipas
Lajmi.net · 2 dite
Këmbimi valutor/ Me sa shiten dhe blihen monedhat e huaja sot
Dollari amerikan është blerë sot, 6 Gusht me 113.6 lekë dhe është shitur me 114.8 lekë, duke shënuar ulje në krahasim me një ditë më parë. Euro blihet sot me 116.2 lekë dhe shitet me 117 lekë, duke shënuar një qëndrueshmëri me ditët e kaluara. Po ashtu edhe paundi britanik, i cili sot blihet me
Fjala.al · 2 dite
Kriza e çmimeve, BSH për Report Tv: Duhet paketë e dytë për familjet në nevojë! Edhe në 3-mujorin e tretë do rritet inflacioni, do goditet buxheti i familjeve 6 Gusht, 14:24 Nga Eliza Gjediku Qeveria duhet të miratojë një tjetër paketë ndihme për familjet në nevojë e pensionistët për të përballuar çmimet e larta. Ky është sugjerimi që jep Banka e Shqipërisë për qeverinë, ndërsa thotë për Report TV, se inflacioni do të vazhdojë të rritet dhe do të godasë xhepat e qytetarëve dhe bizneseve në vend.
Qeveria duhet të miratojë një tjetër paketë ndihme për familjet në nevojë e pensionistët për të përballuar çmimet e larta. Ky është sugjerimi që jep Banka e Shqipërisë për qeverinë, ndërsa thotë për Report TV, se inflacioni do të
Shqiptarja · 2 dite
Bordi i Transparencës vendos çmimet e reja të karburanteve, nafta ulet me 1 lek
Bordi i Transparencës këtë të shtunë të 6 gushtit, ka vendosur çmimet e reja të tregtimit me pakicë dhe shumicë të karburanteve. Nafta do të...
Panorama · 3 dite
Çmimi i naftës në bursë zbret në 94 dollarë fuçia, Bordi e ul vetëm me 1 lek, po aq ulet dhe gazi! Benzina bie me 8 lekë 6 Gusht, 11:41 Ndonëse çmimi i naftës bruto në bursën ndërkombëtare ka zbritur në nivelin më të ulët me 94 dollarë/fuçia, Bordi i Transparencës ka vendosur që nga dita e sotme, të ulë me 1 lek cmimin e naftës dhe gazit ndërsa benzina bie me 8 lekë. Nafta do të shitet me 220 lekë/litri, benzina me 199 lekë/litri dhe gazi me 80 lekë/litri.
Ndonëse çmimi i naftës bruto në bursën ndërkombëtare ka zbritur në nivelin më të ulët me 94 dollarë/fuçia, Bordi i Transparencës ka vendosur që nga dita e sotme, të ulë me 1 lek cmimin e naftës dhe gazit ndërsa benzina bie me 8 lekë. Nafta do t&e
Shqiptarja · 3 dite
Ndryshojnë çmimet e karburanteve, sa do të shiten nga sot nafta dhe benzina
Edhe pse karburantet në bursë po kuotohen në nivelet e para luftës në Ukrainë, Bordi i Transparencës ka vendosur që ta mbajë mbi 200 lekë/ litrin e naftës. Mësohet se gjatë ditës së sotme, Bordi është mbledhur duke e ulur çmimin e naftës me vetëm 1 lek. Nga 221 lekë/ litri që shitej deri më
ABC News · 3 dite
Këmbimi valutor i datës 6 gusht/ Me sa shiten dhe blihen sot monedhat e huaja, çfarë ndodh me Euron dhe Dollarin
Dollari amerikan është blerë sot, 6 Gusht me 113.6 lekë dhe është shitur me 114.8 lekë, duke shënuar ulje në krahasim me nje dite...
Panorama · 3 dite
Big US job gains give Fed ‘a lot more work to do’ on taming inflation
Odds of third straight 0.75 point increase grow after data show economy still red-hot despite central bank’s efforts to cool it
Financial Times · 3 dite
July Jobs Report: U.S. Added 528,000 New Jobs
The U.S. economy has now recouped the 22 million jobs lost in the wake of the pandemic. The jobless rate dropped to 3.5%.
The Wall Street Journal · 3 dite
Putin and Erdoğan vow to deepen economic ties
Russian and Turkish presidents discuss trade and investment deals in Black Sea meeting
Financial Times · 3 dite
What is the Bank of England’s mandate on inflation and why does it matter?
Central bank has primary function to maintain price stability and support government economic policy
Financial Times · 3 dite
Lufta ndaj fshehjes së pagave, Tatimet targetojnë universitetet, kompanitë e sigurimit dhe mediat
Tatimet do të nisin fazën e radhës të planit kundër informalitetit në paga. Pas letrave të dërguara në fund të vitit të shkuar drejt bizneseve që dyshoheshin se nëndeklaronin pagat e punonjësve të tyre, tani administrata është gati të zbresë për kontrolle në terren. Njësia e posaçme antiinformalitet dhe Drejtoria...
A2 CNN · 3 dite
“Kontratat e PPP-ve kanë reduktuar konkurrencën”- Raporti i DASH: Investitorët amerikanë sfidohen nga korrupsioni dhe përjetësimi i praktikave informale të biznesit
Departamenti Amerikan i Shtetit në SHBA publikoi raportin e Klimës së Investimeve me 2022 për Shqipërinë, në të cilën thuhet se, pavarësisht një kuadri...
Panorama · 3 dite
Hot US labour data fuel rate rise expectations
Taiwan tensions, BoE governor defends mandate, the return of the tram
Financial Times · 3 dite
Euros nuk “i mbajnë këmbët”, bien edhe dollari me paundin: Si e mbyllën javën monedhat e forta në raport me lekun
Monedha europiane e mbylli javën me rënie në raport me lekun pasi fitoi disa pikë gjatë ditës së djeshme. Duket se euro është “stacionuar” nën kufirin 116.90 me lekun prej disa javësh duke fituar dhe humbur pikë nga dita në ditë pikërisht në këtë segment. Sipas Bankës së Shqipërisë, një euro u këmbye me 116.77
ABC News · 3 dite
Bank of England: Trussonomics could be costly for investors
The central bank could soon find life has become more complicated thanks to some unorthodox economic policies
Financial Times · 3 dite
Mortgage misery for millions following rate rise
40% of fixed-rate deals will end this year, exposing borrowers to higher costs
Financial Times · 3 dite
Britain has no good options as the threat of recession looms
The hit to households from the downturn will be worse than anything that followed the financial crisis
Financial Times · 3 dite
Klima e biznesit në Shqipëri, raporti i DASH: Investitorët e perceptojnë si ambient jo miqësor! Problem korrupsioni, konkurrenca dhe pronat 5 Gusht, 16:12 DASH thotë se pavarësisht një kuadri ligjor të shëndoshë, investitorët e huaj e perceptojnë Shqipërinë si një vend të vështirë për të bërë biznes. Ata përmendin korrupsionin endemik, përfshirë në gjyqësor dhe prokurimet publike, konkurrencën e pandershme, ekonominë informale, ndryshimet e shpeshta të legjislacionit fiskal dhe zbatimin e dobët të kontratave si sfida të vazhdueshme për investimet dhe biznesin në Shqipëri.
DASH thotë se pavarësisht një kuadri ligjor të shëndoshë, investitorët e huaj e perceptojnë Shqipërinë si një vend të vështirë për të bërë biznes. Ata përmendin korrupsionin endemik, përfshirë në gjyqësor dhe prokurimet publike, konkur
Shqiptarja · 3 dite
Klima e investimeve/ Raporti i DASH nxin qeverinë: Investitorët e huaj e shohin Shqipërinë si një vend të vështirë për të bërë biznes, korrupsioni endemik
Shqipëria shihet si një vend i vështirë për të bërë biznes nga investitorët e huaj. Kështu thuhet në raportin e Departamentit Amerikan të Shtetit për Klimën e Investimeve 2022. Investitorët e huaj përmendin korrupsionin endemik, përfshirë në gjyqësor dhe prokurimet publike, konkurrencën e pandershme, ekonominë informale, ndryshimet e shpeshta të le...
Lajmi.net · 3 dite
Çmimet e karburanteve rënie historike në bursë, ndërsa në Shqipëri ende të larta. Bordi i Transparencës, i paaftë apo në lidhje interesi?
Presidenti amerikan, Joe Biden deklaroi të enjten e 4 Gushtit se çmimet e karburantit janë duke rënë në nivele rekord që nga fillimi i...
Panorama · 3 dite
US adds 528,000 jobs in surprise gain for labour market
Unemployment rate drops to 3.5 per cent, matching the half-century low hit just before the onset of the pandemic
Financial Times · 3 dite
Çmimi i naftës në bursë më i ulëti që nga nisja e luftës në Ukrainë, bordi i Qeverisë “me pushime” mban çmimin më të lartë në rajon
Çmimi i naftës bruto në bursën ndërkombëtare zbret në nivelin më të ulët, që prej agresionit rus në Ukrainë. Prej dy ditësh në bursë një fuçi naftë kushton 93-94 dollarë, nga mbi 103 dollarë që ishte çmimi në fund të korrikut. Kjo është rënia më e lartë e regjistruar që prej 16 marsit të këtij
Lajmi.net · 3 dite
Kredia hipotekore në Fibank – Investim i favorshëm për të ardhmen
Sektori i ndertimit po njeh një rritje të vazhdueshme i nxitur nga aprovimet e lejeve të ndërtimit por edhe nga sektori bankar i cili...
Panorama · 3 dite
Shembulli që jep shteti…institucionet nuk paguajnë faturat e energjisë, borxhi arrin kulme të reja. Plot 183 milionë euro për janar-prill
Gjendja debitorë e enteve shtetërore ndaj kompanisë së Shpërndarjes së Energjisë po rritet me shpejtësi, duke dhënë një shembull negativ në popullatën e gjerë,...
Panorama · 4 dite
Ka shpenzuar 4.1 milionë euro për dy ditë energji, KESH strategji për çmimet e larta: Blerje në fundjavë
Çmimet e larta në tregje po i kushtojnë miliona euro në çdo ankand kompanisë publike të energjisë. Vetëm për fundjavën, KESH ka siguruar rreth 10 mijë megavatorë energji, për një faturë prej mbi 4.1 milionë eurosh. Burime nga Korporata Elektroenergjetike konfirmojnë për A2 se po ndiqet një strategji për të...
A2 CNN · 4 dite
Ulja e naftës në bursë, Konfindustria: Bordi të reagojë! Mosndërhyrja tregon se shteti është kapur nga karteli i naftës 5 Gusht, 12:15
Shqiptarja · 4 dite
Mosdeklarimi i pagave, tatimet nisin kontrollin për kompanitë e sigurimeve, mediat e institucionet e arsimit privat
Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve ka nisur kontrollet për deklarimin jo real të pagave nga kompaninë e sigurimeve, medieve dhe institucionet e arsimit privat. Sipas analizës së thelluar të Drejtorisë së Riskut në Administratën Tatimore Plan sektorial për kontrollin e informalitetit të pagave, rezulton se krahas tregtisë dhe ndërtimit, edhe këto t...
ABC News · 4 dite
Kredia hipotekore në Fibank – Investim i favorshëm për të ardhmen
Sektori i ndertimit po njeh një rritje të vazhdueshme i nxitur nga aprovimet e lejeve të ndërtimit por edhe nga sektori bankar i cili ka shtuar financimin dhe lehtësuar kushtet e kredive hipotekore. Fibank e mbështet vazhdimisht segmentin e kredive për blerje pasurie me kushte të favorshme të kredive hipotekore me norma interesi të ulta
Lajmi.net · 4 dite
Tatimet nisin kontrolle për nën deklarimin e pagave të punonjësve për kompanitë e sigurimeve, mediat e institucionet e arsimit privat 5 Gusht, 12:03 Nga Eliza Gjediku Tatimet nisin kontrollet në kompanitë e sigurimeve, në media dhe nëpër institucionet e arsimit privat për shkak të rrezikut që paraqesin për evazion fiskal në paga. Sipas tatimeve këto biznese janë evidentuar me risk në analizat e kryera për mos deklarimin real të pagave të punonjësve të tyre.
Tatimet nisin kontrollet në kompanitë e sigurimeve, në media dhe nëpër institucionet e arsimit privat për shkak të rrezikut që paraqesin për evazion fiskal në paga. Sipas tatimeve këto biznese janë evidentuar me risk në analizat e kryera për mos deklarimin real të pagave t&e
Shqiptarja · 4 dite
“Çmimi i naftës në rënie rekord, por Bordi i Hajdutëve vazhdon ta mbajë shumë të lartë”- Petrit Vasili: Skenar vjedhjeje nga qeveria
Deputeti Petrit Vasili ka reaguar për çmimin e naftës që në Shqipëri vijon të jetë shumë i lartë, ndërkohë që Presidenti amerikan Joe Biden...
Panorama · 4 dite
Për herë të parë pas luftës, çmimi i naftës zbret në 94 dollarë fuçia! Konfindustria: Bordi të ndërhyjë, duhet të shitet nën 200 lekë/litri 5 Gusht, 07:52 Për herë të parë që prej nisjes së agresionit rus në Ukrainë, çmimi i naftës bruto në bursën ndërkombëtare ka zbritur në nivelin më të ulët. Prej dy ditësh në bursë një fuçi naftë kushton 93-94 dollarë, nga mbi 103 dollarë që ishte çmimi në fund të korrikut.
Për herë të parë që prej nisjes së agresionit rus në Ukrainë, çmimi i naftës bruto në bursën ndërkombëtare ka zbritur në nivelin më të ulët. Prej dy ditësh në bursë një fuçi naftë kushton 93-94 dollarë, nga mbi 103 dollar
Shqiptarja · 4 dite
Shteti nuk paguan faturat e energjisë, borxhi 183 mln euro në janar-prill, rritje me 2.4 herë nga 2013-ta
Gjendja debitorë e enteve shtetërore ndaj kompanisë së Shpërndarjes së Energjisë po rritet me shpejtësi, duke dhënë një shembull negativ në popullatën e gjerë, e cila përballet me dënime të rënda (shkëputje e energjisë deri në burg) në rast se nuk paguan ose abuzon. Që nga vitin 2013 kur detyrimet e shtetit ndaj OSHEE-së kulmuan, ...
ABC News · 4 dite
Tragjedia në Himarë dhe imazhi i turizmit, operatorët turistikë: Pritet rënie për 2-3 javë! Ozuni: Jugu me më shumë aksidente, askush mos të favorizohet 4 Gusht, 18:05 Nga Enxhi Musaj Pas tragjedisë së rëndë të ndodhur në Himarë, ku një skaf përplasi për vdekje një vajzë 7 vjecare, por edhe incidente të tjera të ndodhura më herët, operatorët turistikë thonë se do të pasohen me tkurrje të pushuesve potenciale për 2-3 javët në vazhdim.
Pas tragjedisë së rëndë të ndodhur në Himarë, ku një skaf përplasi për vdekje një vajzë 7 vjecare, por edhe incidente të tjera të ndodhura më herët, operatorët turistikë thonë se do të pasohen me tkurrje të pushuesve potenciale për 2-3 jav&
Shqiptarja · 4 dite
Banka e Anglisë rrit normat e interesit, më e madhja në 27 vite!
Banka e Anglisë rriti normat e interesit në 1.75 përqind  të enjten për të përballuar koston në rritje të jetesës, pavarësisht shqetësimeve se ekonomia po shkon drejt një recesioni.
Top Channel · 4 dite
Eurostat: 74.7% e popullsisë në moshë pune në Shqipëri është e rrezikuar nga varfëria
Në Shqipëri 74.7% e popullsisë në moshe pune rrezikojnë të bien në varfëri, pasi jetojnë në familje me intensitet të ulët të punës raportoi...
Panorama · 4 dite
Çmimet nuk do të ndalen, ja arsyet pse inflacioni do të mbetet i lartë deri në 2024
Banka e Shqipërisë bëri parashikimin se inflacioni do të kthehet në objektivin e 3%-shit, jo më herët se fillimi i vitit 2024. Kjo do të thotë se çmimet do të rriten vrullshëm deri në fund të vitit dhe do të mbajnë këtë trend edhe përgjatë vitit të ardhshëm. Por cilët...
A2 CNN · 4 dite
Këmbimi valutor/ Me sa shiten dhe blihen monedhat e huaja sot
Dollari amerikan është blerë sot me 114 lekë dhe është shitur me 115.5 lekë, duke shënuar ulje në krahasim me një ditë më parë. Euro blihet sot me 116.5 lekë dhe shitet me 117.3 lekë, duke shënuar një rritje të lehtë krahasuar me datën 3 gusht. Ndërsa paundi britanik është ulur lehtë krahasuar me një ditë
Fjala.al · 4 dite
Bashkitë në vështirësi financiare, me administrator! Vora e Kavaja, bashkitë e para që mund t’i kalojnë shtetit 4 Gusht, 12:52 Nga Eliza Gjediku 26 bashki në vend kanë probleme financiare për shkak të borxheve të krijuara ndër vite. Për këtë arsye qeveria po bëhet gati të marrë në administrim disa bashki, dhe ka shpallur konkursin për administratorët e që do menaxhojnë financat e tyre. Vora dhe Kavaja janë dy bashkitë që pritet të kalojnë të parat nën administrimin e shtetit, pasi janë në vështirësi tw mwdha financiare.
26 bashki në vend kanë probleme financiare për shkak të borxheve të krijuara ndër vite. Për këtë arsye qeveria po bëhet gati të marrë në administrim disa bashki, dhe ka shpallur konkursin për administratorët e që do menaxhojnë financat e tyre. Vora dhe Kavaja jan&e
Shqiptarja · 5 dite
Këmbimi valutor i datës 4 gusht/ Me sa shiten dhe blihen sot monedhat e huaja, çfarë ndodh me Euron dhe Dollarin
Dollari amerikan është blerë sot me 114 lekë dhe është shitur me 115.5 lekë, duke shënuar ulje në krahasim me nje dite me pare.  Monedha...
Panorama · 5 dite
Shefi i OKB-së thirrje ndaj qeverive: Vendosuni taksa të veçanta firmave të naftës dhe gazit, sepse kanë një lakmi…
Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres ka bërë thirrje që kompanive të naftës dhe gazit t'u vendosen taksa të veçanta. Komentet e tij vijnë...
Panorama · 5 dite
Qeveria bën gati “falimentin” e bashkive në krizë, shpall konkursin për administratorët e rinj
Ministria e Financave po përgatitet të marrë në administrim disa njësi të pushtetit vendor, të cilat janë në faliment për shkak të mungesës së...
Panorama · 5 dite
Në kulmin e sezonit turistik, grosistët e pijeve freskuese lajmërojnë rritjen e çmimeve 5-10%
Grosistët e pijeve freskuese kanë lajmëruar këto ditë tregtarët e pakicës se do të rrisin çmimet e produkteve këtë muaj.
Top Channel · 5 dite
Skandali, dyshime për pasuritë e Ceno Klosit/ Gjatë punës në shtet në 6 vite, Drejtori i Përgjithshëm i Tatimeve bëri 900 mijë € pasuri
Deklarata e pasurisë së Drejtorit të Përgjithshëm të Tatimeve Ceno Klosi, ka ngritur dyshime të forta mbi veprimtarinë e tij në administratën shtetërore. Sipas të dhënave të karrierës profesionale të paraqitura në faqen zyrtare në internet të Drejtorisë së Përgjithshme të Tatimeve, Ceno Klosi nga përfundimi i shkollës në 2002 ka punuar për 13 vite ...
Lajmi.net · 5 dite
Rritet norma e interesit/ Shkon në 1.75%, hera e tretë brenda vitit
Banka e Shqipërisë ka rritur për të tretën herë radhazi brenda vitit normën bazë të interesit me 0.5% duke e çuar atë në 1.75%, nga 1.25% që ishte.
Top Channel · 5 dite
Çmimet fryjnë buxhetin, arka e shtetit mblodhi 195 milionë euro më shumë se plani
Rritja e çmimeve po e ndihmon qeverinë të mbledhë më shumë para në arkën e shtetit. Deri në qershor, të ardhurat llogariten në 279 miliardë lekë, plot 22.8 miliardë lekë apo 195 milionë euro më shumë se plani i hartuar në fillim të vitit. Ndjeshëm më shumë edhe se buxheti...
A2 CNN · 5 dite
BSH rrit normën bazë të interesit, Sejko: Rritja e çmimeve do të vijojë deri në vitin 2024
Banka e Shqipërisë rrit për herë të tretë brenda pak muajsh normën bazë të interesit. Guvernatori Sejko u shpreh se kriza është e pashmangshme dhe presionet inflacioniste po e rëndojnë ekonominë në vend. Në projeksionet e bankës çmimet pritet të stabilizohen në vitin 2024. Vrulli i rritjes së çmimeve nuk...
A2 CNN · 5 dite
“Rritëm me 0.5% normën bazë të interesit”/ Guvernatori Sejko: Inflacioni do mbetet në nivele të larta në 2022, ja kur pritet të ulet
Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko deklaroi sot se inflacioni në vendin tonë do të mbetet në nivele të larta përgjatë vitit 2022. Në...
Panorama · 5 dite
Rritet me 0.5% norma bazë e interesit, Guvernatori Sejko parashikon rritje te nivelit të inflacionit për 2022, ja kur mund të bjerë kurba
Në një konferencë për mediat ditën e sotme, Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko e vendosi theksin te rreziku që i kanoset ekonomisë nga rritja e normës së inflacionit. Sejko theksoi se inflacioni pritet të nisë uljen përgjatë vitit 2023, por në varësi të situatës së çmimeve në tregjet e huaja duke nënvizuar se
Lajmi.net · 5 dite
Shqipëria mungesë infrastrukture në ankorimin e jahteve! Vlora Marina një domosdoshmëri për zhvillimin e turizmit 3 Gusht, 16:33 Kroacia dhe Mali i Zi janë dy nga vendet e rajonit që regjistrojnë një numër të madh jahtesh të ankoruara për sezonin veror. Shifra të larta regjistron edhe vendi fqinj, Italia me vizitorë nga e gjithë bota të cilët e zgjedhin atë si destinacion. 
Kroacia dhe Mali i Zi janë dy nga vendet e rajonit që regjistrojnë një numër të madh jahtesh të ankoruara për sezonin veror. Shifra të larta regjistron edhe vendi fqinj, Italia me vizitorë nga e gjithë bota të cilët e zgjedhin atë si destinacion. 
Shqiptarja · 5 dite
Çmimet rekord, Banka e Shqipërisë rrit me 0.5% normën e interesit! Sejko: Ekonomia në rrezik nga inflacioni i lartë, shtrenjtimi i ushqimeve do të vijojë 3 Gusht, 16:17 Nga Eliza Gjediku Banka e Shqipërisë ka rritur për herë të 3 brenda 4 muajsh normën bazë të interesit për shkak të çmimeve të larta, që pritet të kulmojnë në këtë periudhë të mbetur të vitit. Vendimi është marrë nga Këshilli Mbikëqyrës i bankës qendrore, pasi inflacioni është vlerësuar rrezik kryesor për ekonominë e vendit.
Banka e Shqipërisë ka rritur për herë të 3 brenda 4 muajsh normën bazë të interesit për shkak të çmimeve të larta, që pritet të kulmojnë në këtë periudhë të mbetur të vitit. Vendimi është marrë nga Këshilli Mbikëqyr&eu
Shqiptarja · 5 dite
Vit zgjedhor/ Bashkitë rritin shpenzimet, 220 milionë euro u paguan për rroga dhe sigurime shoqërore të punonjësve të pushtetit lokal
KELMENT BAÇI/ Në vitin 2021, 61 bashkitë në vend shpenzuan rreth 17 milionë euro më shumë para për paga dhe sigurime shoqërore se një vit...
Panorama · 5 dite
Këmbimi valutor/ Me sa shiten dhe blihen monedhat e huaja sot
Dollari amerikan është blerë sot me 113.5 lekë dhe është shitur me 114.8 lekë, duke shënuar rritje në krahasim me një ditë më parë. Monedha evropiane Euro blihet sot me 116.2 lekë dhe shitet me 117.1 lekë, duke shënuar një rritje të lehtë krahasuar me datën 2 gusht. Ndërsa Paundi britanik nuk ka pësuar shume
Fjala.al · 5 dite
Vera me naftën më të shtrenjtë, karburanti “djeg” më shumë se plazhi këtë vit
Pushimet këtë vit janë më të shtrenjta dhe nafta është një nga arsyet kryesore, pasi ndikon kudo nga transporti e deri tek ushqimet. Një vit më parë, litri i naftës kushtonte 167 lekë, ndërsa këtë fillim gushti kushton 221 lekë. Kjo bën që distancat këtë vit të ndihen më të...
A2 CNN · 5 dite
Skandali i Agjencisë Kombëtare të Bregdetit: Asnjë transparencë mbi lejet dhe shkeljet e zbuluara! Vetëm 178 inspektime të plazheve në të gjithë vendin 3 Gusht, 13:37 Në kërkim të përgjegjësisë institucionale për tragjedinë e Himarës skandali thellohet kur vetë institucionet kërkojnë të lajnë duart dhe hedhin në ping pong fajin. Agjencia Kombëtare e Bregdetit në një reagim të kërkuar zyrtarisht nga Report Tv fakton e zeza mbi të bardhë inekzistencën e saj me vetëm 178 inspektime dhe se e ka dorëzuar misionin e saj për sigurinë në plazhe. 
Në kërkim të përgjegjësisë institucionale për tragjedinë e Himarës skandali thellohet kur vetë institucionet kërkojnë të lajnë duart dhe hedhin në ping pong fajin. Agjencia Kombëtare e Bregdetit në një reagim të kërkuar zyrtarisht nga Report Tv fakto
Shqiptarja · 5 dite
Banka Botërore ngre shqetësimin: Rritja e çmimeve do vijojë. Vendet më të prekura janë në Europë, Afrikë, Amerikën e Veriut…
Banka Botërore vëren se inflacioni i ushqimeve është rritur në pjesën më të madhe të vendeve në zhvillim që nga pushtimi rus i Ukrainës...
Panorama · 6 dite
Bie dukshëm interesimi i konsumatorëve për të blerë/ Ekspertët: Ende nuk është arritur pika më e ultë
Konsumi ka rënë ndjeshëm edhe në tregtinë elektronike, e cila deri më tani ka përfituar nga pandemia. Ekspertët thonë se pika më e ultë...
Panorama · 6 dite
Rrugët e florinjta/ 839 mln euro për 86.1 km. Qeveria hap garë për koncesionet e 3 segmenteve të autostradës Milot-Fier
Hapet gara për ndërtim me koncesion të, autostradës Milot-Fier. Ministria e Infrastrukturës njoftoi hapjen e tre garave për tre segmente të këtij projekti, Milot-Thumanë, Kashar-Lekaj dhe Lekaj-Fier. Autostrada është e gjatë 115 km, por qeveria po tenderon 86,1 kilometra që do të kushtojnë 839 milionë euro. Por ndërkohë gati gjysma e tyre do të kal...
Lajmi.net · 6 dite
Ekonomistët shqiptarë të “panjohur” të viteve ’20-’30!
  Kreshnik KUÇAJ Për rreth 50 vite me radhë, regjimi komunist refuzoi të njohë ndonjë arritje të periudhës para luftës, edhe në fushën ekonomike. E ky refuzim, solli në fakt edhe lënien në harresë të ekonomistëve të atyre viteve. Mëposhtë janë profilet e shkurtuara të disa prej ekonomistëve që kanë lënë gjurmë në ekonominë shqiptare ...
Fjala.al · 6 dite
Këmbimi valutor i datës 3 gusht/ Me sa shiten dhe blihen sot monedhat e huaja, çfarë ndodh me Euron dhe Dollarin
Dollari amerikan është blerë sot me 113.5 lekë dhe është shitur me 114.8 lekë, duke shënuar rritje në krahasim me nje dite me pare.  Monedha...
Panorama · 6 dite
ANALIZA/ Qeveria Draghi po largohet, borxhet mbeten! A po lëkunden financat publike të Italisë?
Qeveria Draghi po largohet, borxhet mbeten, normat e interesit po rriten dhe primi i rrezikut për obligacionet e qeverisë italiane po rritet në qiell....
Panorama · 6 dite
Kriza ul konsumin/ Shqiptarët po blejnë më pak, por paguan 760 milionë euro më shumë për mallra importi në janar-qershor
Ndonëse familjet shqiptare rezultojnë se po blejnë më pak produkte, ato po i paguajnë shumë më shtrenjtë. Jo vetëm familjet, por edhe bizneset që marrin...
Panorama · 6 dite
Shqipëria me përqindjen më të lartë të njerëzve në Europë që nuk mund të ndjekin një dietë të shëndetshme!
Rreth 20% e popullsisë në Shqipëri gjatë vitit 2020 nuk kishin mundësi të ndiqnin një dietë të shëndetshme, sipas një studimi krahasues të Bankës Botërore që u publikua së fundmi.
Top Channel · 6 dite
Shqipëria me përqindjen më të lartë të njerëzve në Europë që nuk mund të ndjekin një dietë të shëndetshme 3 Gusht, 07:34 Në këtë studim Shqipëria rezultoi si vendi me përqindjen më të lartë të popullsisë në Europë që nuk kanë mundësi të ushqehen shëndetshëm
Në këtë studim Shqipëria rezultoi si vendi me përqindjen më të lartë të popullsisë në Europë që nuk kanë mundësi të ushqehen shëndetshëm
Shqiptarja · 6 dite
Euro nuk ndal rënien, zbret sërish në minimumin historik
Monedha e përbashkët e ka nisur me rënie këtë javë në tregun e brendshëm, duke zbritur sërish në minimumin historik, pas rritjes së lehtë në fund të javës së kaluar.
Top Channel · 6 dite
Ulet nafta dhe benzina, çmimet e reja të hidrokarbureve
Çmimi i naftës dhe benzinës nga pasditja e kësaj të marte do të jetë më lirë në pikat e karburantit në vendin tonë.
Top Channel · 6 dite
Bordi i Transparencës publikon çmimet e reja, ulet nafta dhe benzina, gazi mbetet i pandryshuar 2 Gusht, 16:33 Bordi i Transparencës ka publikuar çmimet e reja të naftës dhe benzinës, të cilat kanë pësuar ulje.
Bordi i Transparencës ka publikuar çmimet e reja të naftës dhe benzinës, të cilat kanë pësuar ulje.
Shqiptarja · 6 dite
Raporti i Bankës Botërore: Çmimet e ushqimeve vazhdojnë të rriten në vendet në zhvillim, ndikuar nga lufta në Ukrainë
Sipas një raporti të Bankës Botërore, inflacioni i ushqimeve është rritur në pjesën më të madhe të vendeve në zhvillim që nga pushtimi rus i Ukrainës dhe ka futur disa nga vendet më të pasura në një cikël rritje çmimesh.
Top Channel · 6 dite
1,2 miliardë shtesë, AZHBR: Financojmë fermerët që mbjellin grurë dhe peshkatarët 
Nga 1 shtatori do të nisin aplikimet e fermerëve që do të mbjellin grurë, për të përfituar fondin prej 30 mijë lekë për hektarë. Përballë kostos së rritur të prodhimit nga çmimi i lartë i imputeve, por edhe bllokimit të importit të grurit nga lufta në Ukrainë, Ministria e Bujqësisë...
A2 CNN · 6 dite
Shtyhen bilancet e bizneseve, dorëzimi deri më 15 shtator si pasojë e sulmit kibernetik
Afati për dorëzimin e bilanceve të bizneseve do të shtyhet deri më 15 shtator 2022.
Top Channel · 6 dite
Lufta rriti çmimet, britanikja BP sheh fitimin më të madh në 14 vite
Gjiganti i karburanteve britanik BP ka raportuar fitimin më të madh tremujor për 14 vjet, pas rritjes së çmimeve të naftës dhe gazit.
Top Channel · 6 dite
Rritja e çmimeve, buxheti arkëtoi 108 mln euro më shumë TVSH më 2021
Rritja e çmimeve në tregjet ndërkombëtare po kthehet në kontribuuesin më të rëndësishëm te të ardhurave buxhetore. Ministria e Financave shpjegoi se, vitin e kaluar...
Panorama · 7 dite
Rritja e mëtejshme e çmimit të qumështit dhe nënproduktet e tij/ Tabaku: Shqiptarët punojnë për oligarkët e qeveritarët
Deputetja e PD-së Jorida Tabaku ka reaguar për rritjen e çmimeve të qumështit dhe nënproduktet e tij nga 1 Gushti. Në një postim në “Facebook”,...
Panorama · 7 dite
Këmbimi valutor/ Me sa shiten dhe blihen monedhat e huaja sot
Dollari amerikan është blerë sot me 112.7 lekë dhe është shitur me 114 lekë, duke shënuar rënie në krahasim me nje dite me pare. Edhe Euro është dobësuar. Ajo blihet sot me 116 lekë dhe shitet me 116.8 lekë. Paundi britanik ka shënuar një renie të lehtë të vlerës mëngjesin e sotëm pasi sot blihet me
Fjala.al · 7 dite
Pasqyrat financiare, shtyhet me 6 javë afati i dorëzimeve! Qendra Kombëtare e Biznesit: Afati përfundon në…
Shtyhet me 6 javë afati për dorëzimin e pasqyrave financiare. Qendra Kombëtare e Biznesit ka njoftuar një ditë më parë zhvendosjen e afatit deri...
Panorama · 7 dite
Nga 1 gushti çmimet e qumështit dhe kosit rriten sërish me 11%, krizë për djathë në treg
Kompanitë e përpunimit të qumështit përgjatë gjithë këtij viti po rrisin në mënyrë të pandërprerë çmimet e produkteve të bulmetit dhe nën produkteve të tij. Duke nisur që nga kjo javë çmimi i qumështit me yndyrë 3,2% rreth 1,4 litra do të shitet me 190 lekë nga 160 lek që është shitur deri me tani.
Fjala.al · 7 dite
Këmbimi valutor/ Dobësohet sërish Dollari dhe Euro! Me sa shiten dhe blihen sot monedhat e huaja
Dollari amerikan është blerë sot me 112.7 lekë dhe është shitur me 114 lekë, duke shënuar rënie në krahasim me nje dite me pare.  Edhe monedha...
Panorama · 7 dite
Çmimet e qumështit dhe kosit rriten sërish me 11%, krizë për djathë në treg
Kompanitë e përpunimit të qumështit përgjatë gjithë këtij viti po rrisin në mënyrë të pandërprerë çmimet e produkteve të bulmetit dhe nën produkteve të...
Panorama · 7 dite
Sulmi kibernetik shkaktoi probleme/ QKB shtyn me 6 javë afatin e dorëzimit të bilanceve
Qendra Kombëtare e Bizneseve ka bërë të ditur se duke u nisur nga problematikat e hasura nga subjektet tregtare ditët e fundit, për kryerjen me sukses të aplikimeve për depozitimin e pasqyrave finnanciare të vitit raportues 2021,  bazuar në parashikimet e Kodit të Procedurave Administrative, afati i depozitimit të tyre shtyhet deri në datë 15.09.20...
Top Channel · 7 dite
Rekord në 30 vjet/ Rreth 170 milionë euro të ardhura nga doganat për korrikun
Kërkesa për mallrat kryesore të konsumit e nxitur nga turizmi, e kombinuar me shtrenjtimin e çmimeve kanë sjellë rritjen e zhdoganimeve dhe të ardhurave nga doganat për buxhetin e shtetit gjatë korrikut. Shifrat zyrtare tregojnë se Doganat kanë shënuar një rekord të të ardhurave të mbledhura në një muaj duke ju afruar shifrës 20 miliardë ...
Fjala.al · 7 dite
Këmbimi valutor/ Me sa shiten dhe blihen monedhat e huaja sot
Dollari amerikan është blerë këtë të hënë me 113.5 lekë dhe është shitur me 114.6 lekë sipas kursit të këmbimit lokal. Monedha europiane është dobësuar. Ajo blihet me 116.2 lekë dhe shitet me 116.9 lekë. Paundi britanik ka shënuar një rritje të lehtë të vlerës mëngjesin e sotëm pasi sot blihet me 137.5 lekë dhe
Fjala.al · 7 dite
Familjet në nevojë me sytë nga “qielli”, qeveria shtyn për në shtator paketën antikrizë
Qeveria ka vendosur ta shtyje për në shtator paketën e dytë të ndihmës financiare për familjet në nevojë. Ministria e Financave nuk e rishikoi...
Panorama · 8 dite
Këmbimi valutor/ Dobësohet Dollari dhe Euro! Me sa shiten dhe blihen sot monedhat e huaja
Dollari amerikan është blerë këtë të hënë me 113.5 lekë dhe është shitur me 114.6 lekë sipas kursit të këmbimit lokal. Sakaq monedha evropiane është dobësuar....
Panorama · 8 dite
Vazhdon rënia në tregun valutor, euro në nivele minimale kundrejt lekut shqiptar
Euro vijon të mbetet në kuota minimale kundrejt lekut shqiptar.Sipas Kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë për rreth një javë një euro është shkëmbyer mesatarisht me 116 lekë duke pësuar luhatje të vogla. Por rënia që prej fillimit të muajit korrik mbetet drastike, sepse sipas kursit të Bankës Qendrore një euro shkëmbehej me 119 lekë. ...
Fjala.al · 8 dite
18 milionë euro për një javë drita. Çmimet e larta stepin KESH-in, nuk siguron sasinë e kërkuar
Çmimet e larta të energjisë elektrike në bursa po vështirësojnë operacionet e blerjes nga ana e KESH-it, për të plotësuar nevojat e vendit.  Korporata Elektroenergjetike Shqiptare ka dalë deri më tani dy herë në ankand për të siguruar funizimin me energji për muajin gusht, por të dyja herët nuk ka...
A2 CNN · 8 dite
Gazpromi i mbyll edhe Letonisë rubinetin e gazit
Pasi reduktoi të mërkurën sërish dërgesat e gazit përmes Nord Stream 1 kompania ruse e energjisë Gazprom ndërpreu furnizimin me gaz për Letoninë. Këtë veprim...
Panorama · 9 dite
Vendimi, 300 mijë lekë kush prodhon mbi 1 hektarë grurë! Krifca: Nga skema e qeverisë do të përfitojnë mbështetje rreth 7300 fermerë
VALENTINA MADANI/ Qeveria shqiptare, për shkak të ndikimit të krizës nga lufta në Ukrainë, nxit prodhimin vendas, duke vendosur për herë të parë një fond...
Panorama · 10 dite
Do ketë rritje të çmimit të energjisë? Berisha: Nuk ka vend në botë që t’ua shesë qytetarëve me një normë 98 herë mbi koston, kurse bizneseve mbi 220 herë
Sali Berisha: Kemi të bëjmë me një mekanizëm monstruoz vjedhjesh dhe Edi Rama kërcënon me rritjen e çmimit te energjise elektrike. 60% e energjisë në...
Panorama · 10 dite
Këmbimi valutor/ Dollari rënie të lehtë, euro në të njëjtat norma! Me sa blihen dhe shiten monedhat e huaja sot
Në fund të kësaj jave, dollari ka pësuar një rënie të lehtë ku këtë të premte blihet me 113.8 lekë ndërsa shitet me 115...
Panorama · 11 dite
IKM letër Ministrisë së Financave: Afati i depozitimit të Pasqyrave Financiare të shtyhet edhe 15 ditë përtej përcaktimeve ligjore
Instituti i Kontabilistëve të Miratuar (IKM) në një letër drejtuar ministres së Financave Delina Ibrahimaj, drejtoreshës së QKR znj.Pranvera Fagu dhe për dijeni kryeministrit...
Panorama · 11 dite
Kriza dhe importet e shtrenjta, OSHEE humbje 108 milionë euro në 2021, KESH dhe OST me fitim
Grupi i Operatorit të Sistemit të Shpërndarjes së Energjisë elektrike ka regjistruar një humbje prej 13.2 miliardë lekësh apo më shumë se 108 milionë...
Panorama · 11 dite
Qershor, depozitat bankare u shtuan me 101 milionë Euro, vlera më e lartë që nga gushti 2021
Depozitat bankare në Euro gjatë muajit qershor shënuan rritjen më të lartë qysh prej gushtit të vitit të kaluar. Sipas të dhënave nga Banka e...
Panorama · 11 dite
Kërkesat për kapital ndaj bankave do të rriten sërish vitin e ardhshëm
Vitin e ardhshëm, bankat tregtare do të përballen me një tjetër rritje të kërkesave rregullatore për kapital. Duke filluar nga data 1 janar 2023,...
Panorama · 11 dite
10 milionë euro për 4 vite, mbyllet thirrja e parë e start-up. Shpallen 23 përfituesit
Shqipërisë po i shtohet me ritme një sektor i ri, ai i “start-up”. Aktorë nga tregu i sipërmarrjeve rishtare e novatore thonë se ky ekosistem mund të shërbejë si gur themeli i kalimit të ekonomisë nga e prapambetur, në të avancuar digjitale. Institucioni i cili ka marrë peshën më të...
A2 CNN · 11 dite
4IG forcon kompanitë ONE dhe ALBTELECOM në Shqipëri/ Përzgjidhet ekipi drejtues që do udhëheqë integrimin e dy kompanive
Bashkimi i One Telecommunications dhe ALBTelecom tashmë ka nisur. Aksioneri kryesor, 4iG International, ka emëruar Drejtor Ekzekutiv Emil Georgakiev dhe ekipin e ri që...
Panorama · 11 dite
Euro ndal rënien, këtë javë në 116.6 lekë
Euro ka gjetur një balanca të brishtë këtë javë në tregun e këmbimit valutor, ku që prej së hënës qëndron në kuotën e 116.6 lekëve. Rënia vetëm prej fillimit të muajit kur shënonte nivelin e 119.1 lekëve, mbetet drastike. Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, një euro blihet sot...
A2 CNN · 11 dite
Rritja e çmimit të gazit në Europë po përshpejtohet, Rusia pakëson furnizimet. Analistët paralajmërojnë se gjatë dimrit…
Çmimet e gazit në Europë u rritën më tej të mërkurën pasi Rusia vijoi kërcënimin e saj për të bërë shkurtime të mëtejshme në...
Panorama · 12 dite
“Pedonalja e Borshit do të ndërtohet së shpejti”, Bello: Synojmë cilësi dhe standard në turizëm, më shumë se numra  
Pedonalja e Borshit do të ndërtohet së shpejti. Lajmin e dha në A2 Business zv.ministrja e Turizmit Vilma Bello duke iu dhënë përgjigje jo vetëm qytetarëve dhe turistëve, por edhe të gjithë operatorëve turistikë që deri më tani nuk kishin marrë përgjigje nga ky institucion. “Pedonalja e Borshit është një...
A2 CNN · 12 dite
“Perspektivë e zymtë ekonomike”, ekspertët: Shqipëria preket më pak, shkak qarkullimi i parasë informale
Ekonomia shqiptare do të ngadalësohet edhe më tej, por jo me të njëjtat ritme si në shtetet e tjera. Janë këto projeksione që ekspertë të ekonomisë japin, në përpjekje për të interpretuar gjetjet e Fondit Monetar Ndërkombëtar, institucion i cili parashikon kohë të vështira për financat. Sektorë të tjerë që...
A2 CNN · 12 dite
Parashikimi i FMN: Perspektivë e zymtë për ekonominë botërore, rrezik recesioni
Fondi Monetar Ndërkombëtar parashikon një ecuri të zymtë për ekonominë botërore. Në raportin e fundit, FMN-ja thekson se rritja e ekonomisë globale po ngadalësohet dhe perspektivat për një rikuperim të shpejtë janë të zymta. Rritja e ekonomisë botërore pritet të ngadalësohet nga 6.1% që ishte vitin e kaluar në 3.2%...
A2 CNN · 12 dite
Kërkohet paketë e re për çmimin e naftës, Unioni i Transportit Publik: Nuk do ofrojmë abone për gushtin
Unioni i transportit publik njoftoi sot se për muajin gusht nuk do të shiten abone. Operatorët i kërkojnë qeverisë të këtë një tjetër paketë...
Panorama · 12 dite
Shifrat si në vitin 2019, rritet fluksi i udhëtarëve në Portin e Vlorës
Pas më shumë se dy viteve, ku është menduar edhe shkurtimi i personelit për shkak të numrit të vogël të pasagjerëve, porti i Vlorës duket se i është rikthyer përpunimit me kapacitete të plota, të krahasueshme me periudhën përpara pandemisë. Këto fakte pohon vetë shefi i përpunimit të të dhënave...
A2 CNN · 13 dite
Zbardhen detajet e marrëveshjes për pensionet mes Shqipërisë dhe Italisë, ja çfarë duhet të dinë shqiptarët
Zbardhen detaje për marrëveshjen e arritur për njohjen e pensioneve të shtetasve shqiptarë me Italinë. Ministrja e Financave Delina Ibrahimaj në një konferencë me ambasadorin...
Panorama · 13 dite
“Ballkani i Hapur” mblidhet në Tiranë për sigurimin e energjisë
Ministrja e Energjetikës, Belinda Balluku, paralajmëroi se vjeshta dhe dimri do të jenë të vështirë, teksa kërkoi bashkëpunimin e vendeve të rajonit për menaxhimin e krizës. Siguria energjetike elektrike u diskutua me përfaqësues të rajonit, në kuadër të nismës “Ballkani i Hapur”. “Kriza energjetike është ulur këmbëkryq në mbarë botën.......
A2 CNN · 13 dite
Nuk ndalet çmimi i energjisë, Qeveria alokon 20 miliardë lekë për KESH
Çmimet e energjisë në bursa po kapin nivele shqetësuese, teksa Korporata Elektroenergjetike Shqiptare po importon për të ruajtur rezervën hidrike. Nga rreth 360 euro në fundjavë, sot një megavat/orë energji elektrike kushton mbi 500 euro. Kjo është vlera e dytë më e lartë pas rekordit prej 554 euro megavat/orë të...
A2 CNN · 13 dite
Funksionimi pjesërisht i e-albania, shtyhet dorëzimi i bilanceve të 2021, bizneset përballen me probleme
Afati për dorëzimin e bilanceve të bizneseve për vitin e shkuar do të shtyhet me të paktën një javë. Sipas njoftimit të Ministrisë së Financave dhe Ekonomisë, ndaj rreth 20 mijë subjekteve që nuk kanë aplikuar akoma për depozitimin e pasqyrave financiare nuk do të aplikohet gjoba e parashikuar në...
A2 CNN · 14 dite
Turizmi në ditët më të mira, më shumë vizitorë se në 2019, kryesojnë pushuesit nga Kosova
Turizmi po përjeton ditët më të mira duke i dhënë fund perceptimit se plazhet e vendit po braktiseshin. Kjo të paktën referuar shifrave zyrtare. Sipas Institutit të Statistikave, në qershor në vend hynë më shumë se 1,3 milionë vetë, shifër kjo ndjeshëm më e lartë se vitin e shkuar e...
A2 CNN · 14 dite
Rritja e normave të interesit nga BQE, ndikim edhe te ekonomia vendase
Rritja e normës bazë të interesit nga Banka Qendrore Europiane (BQE) do të ndikojë edhe ekonominë shqiptare. Ekspertja e ekonomisë, Brunilda Isai, shprehet për A2 CNN: “Ekzistenca e madhe e stokut të euros në vendin tonë, e bën Shqipërinë vend që do të ndikohet nga ky vendim. Kredimarrësit në euro...
A2 CNN · 17 dite
Pse i duhet Shqipërisë amnistia fiskale?
Ish-ministrja e Financave, Anila Denaj, e ftuar në Debat nga Alba Alishani në A2 CNN foli për projektligjin për amnistinë fiskale, duke dhënë arsye se pse i duhet tashmë ky ligj vendit, ndërsa pati një përgjigje edhe për kundërshtitë e opozitës. “Në 30 vitet e fundit, ne kemi parë se...
A2 CNN · 18 dite
Paradoksi i jetesës! Shqipëria, vendi më i shtrenjtë, por me pagën mesatare më të ulët
Jetesa në Shqipëri kushton më shumë se çdo vend tjetër i Ballkanit Perëndimor, përveç Malit të Zi. Sipas Numbeo, portalit mbi të dhënat e çmimeve në botë, indeksi i kushtimit në vend përllogaritet në 33.6 për qind, duke lënë pas Serbinë, Bosnjën, Maqedoninë e Veriut dhe Kosovën. “Shqipëria ka qenë...
A2 CNN · 18 dite
Çadrat bosh? INSTAT: Numri i vizitorëve u rrit me 66% në maj
Pavarësisht se një pjesë e plazheve, kryesisht në jug të vendit duket sikur janë braktisur nga turistët, shifrat e Institutit të Statistikave tregojnë të kundërtën, të paktën për muajin maj. Sipas INSTAT, numri netqëndrimeve në maj u rrit me mbi 66 për qind krahasuar me një vit më parë. “Post...
A2 CNN · 18 dite
Amnistia fiskale, Guxholli: Nuk do ta lejojë BE
Ekspertja e ekonomisë, Zana Guxholli, u shpreh në A2 Business, aty ku u diskutua për amnistinë fiskale, se kjo nismë nuk do të lejohet nga BE-ja, duke qenë se tashmë u hapën edhe negociatat. “Nuk është koha tani për të bërë amnisti të këtij lloji, aq më tepër sapo hapëm...
A2 CNN · 19 dite
Amnistia fiskale, Teliti: S’ka shqiptar që me punë të ndershme të ketë 2 mln euro poshtë jastëkut
Dorian Teliti, ekspert për ekonominë, i ftuar në A2 Business, ku u diskutua për projektligjin për amnistinë fiskale, u shpreh se nuk ka shqiptar që me punë të ndershme të ketë 2 milionë euro poshtë jastëkut. Ai tha se në treg do të futen paratë e krimit dhe kjo do...
A2 CNN · 19 dite
Amnistia fiskale, Haxhi: Të përjashtohen emigrantët, do të hetoheshin për evazion në vendet ku jetojnë
Ish-zv.ministri i Financave, Elton Haxhi, tha në A2 Business, se emigrantët duhet të përjashtohen nga amnistia fiskalë që qeveria po planifikon të realizojë. “Burimi i të ardhurave që është subjekt i kësaj amnistie është shumë i gjerë. Zakonisht programet e deklarimit vullnetar janë të kufizuara vetëm në evazion fiskal i...
A2 CNN · 19 dite
Si të përfitojmë ekonomikisht nga negociatat?
Ndryshime rrënjësore në rrafshin legjislativ e fiskal me qëllim përmirësimin e klimës së biznesit. Është ky propozimi që ekspertët bëjnë me qëllim që vendi të përfitojë ekonomikisht nga çelja e negociatave me Bashkimin Europian. “Së pari lidhet me pjesën fiskale. Duhet të bëhet një harmonizim i kuadrit tonë fiskal me...
A2 CNN · 19 dite
Situatë e vështirë energjetike, çmimet në bursë kapërcejnë 450 euro/MWh, 50% po importohet nga jashtë
Çmimi i energjisë elektrike në bursë ka kapërcyer 465 euro megavat/orë, duke përhapur kështu panik në tregje për periudhën në vijim. Kjo është vlera e dytë më e lartë pas rekordit prej 554 euro megavat/orë të shënuar në nisje të luftës Rusi-Ukrainë. “Bursa normalisht që ka çmime ditore, ka çmime...
A2 CNN · 20 dite
Çelja e negociatave, mundësi e sfida për të thithur investime e rritur shkëmbimet tregtare
Shqipëria është vendi i Ballkanit Perëndimor më pak i lidhur me Bashkimin Europian në rrafshin ekonomik, por kjo mund të ndryshojë me uljen në Konferencën e parë Ndërqeveritare. Të fituara pritet të dalin edhe sipërmarrjet shqiptare. Por, për të përfituar nga mundësitë, vendi duhet të punojë shumë në përmbushje të...
A2 CNN · 20 dite
Biden Is Very Unpopular. It May Not Tell Us Much About The Midterms.
This week, a Siena College/New York Times poll showed President Biden with just a 33 percent approval rating, a result so poor that it touched off speculation — including from yours truly — about whether he would even run again in 2024. The Siena/New York Times number is on the low end of the polling […]
FiveThirtyEight · 25 dite
23 ankande bonosh dhe obligacionesh gjatë verës: 84 miliardë lekë. Hapen edhe dy ankande ‘buyback’!
Në tre muajt e ardhshëm, qeveria shqiptare do të emetojë rreth 84 miliardë lekë bono dhe obligacione. Referuar kalendarit të publikuar nga Ministria e Financave, në muajin korrik janë planifikuar të zhvillohen 7 ankande bonosh dhe obligacionesh 3, 6 dhe 12 mujore. Po ashtu janë planifikuar të emetohen obligacione 10 vjeçare si dhe të bëhet rihapje ...
Scan · 1 muaji
Pastrimi i parave, Shqipëria përsëri në listën gri të 23 shteteve – Raporti i qershorit i FATF: Mungojnë procedimet penale konkrete, penalitetet për mosdeklarim të dhënash
FATF, Task Forca Evropiane për Veprimin Financiar, ka vendosur Shqipërinë në listën e shteteve nën mbikëqyrje të shtuar për rrezikun e pastrimit të parave, pak pasi Moyval konkludoi se Shqipëria ka përmirësuar kuadrin ligjor për parandalimin e këtij rreziku. Në të kundërt të Moneyval, e cila mbikëqyr legjislacionin e shteteve. Task Forca Evropiane ...
Scan · 1 muaji
Qershori, muaji i ‘mega-tenderëve’ të infrastrukturës! – 37 tenderë ‘transformues’, 8.5 miliardë lekë për infrastrukturën e turizmin
Muaji qershor rezulton të jetë një muaj i rëndësishëm për çeljen e fondeve për investime publike. SCAN ka përpunuar të dhënat e Agjencisë së Prokurimeve Publike, ku rezulton se vetëm në muajin qershor 2022, janë shpallur 37 tenderë të mëdhenj, për projekte rehabilitimi të zonave të ndryshme të vendit, ku në fokus është zhvillimi turistik dhe ekonom...
Scan · 1 muaji
Mbi 15 mijë përfitues nga nafta në bujqësi – Gati fondi prej 500 milionë lekësh të tjera për fermerët
Ndërkohë që çmimi i naftës është në rekordin historik, efekti negativ në sektorin e bujqësisë është amortizuar.  Referuar të dhënave zyrtare të Agjencisë për Zhvillimin Bujqësor dhe Rural, këtë vit regjistrohen rreth 15.500  fermerë që kanë përfituar naftë falas në sektorin bujqësor. Për t’i shtyrë fermerët që të punojnë tokat, të vijojnë prodhimin...
Scan · 1 muaji
Pse bizneset kanë nevojë për chatbot – Gjithçka rreth teknologjisë që kishit frikë të implementonit!
Chatbot është një sistem automatik për komunikimin me klientët ose përdoruesit e shërbimeve. Me fjalë të tjera, është një robot që ndihmon konsumatorët të zgjidhin një sërë detyrash. Algoritmi chatbot përbëhet nga disa faza: Marrja e një kërkese nga një klient, Analiza: deshifrimi i fjalës dhe përcaktimi i nevojave të përdoruesit, përgatitja e një ...
Scan · 1 muaji
Një kokërr qershi shitet me një çmim rekord prej 300 dollarë!
Një qershi e vetme Aomori Heartbeat u shit në Japoni për një çmim rekord prej 300 dollarësh. Çmimi rekord për një qershi të ëmbël Aomori Heartbeat në ankandin e parë në Japoni arriti në 296 dollarë (40,000 jen). NHK TV raportoi se një kuti me 15 qershi u shit për 4,400 dollarë (600,000 jen). Kostoja për kokrra të kuqe ishte... The post Një kokërr q...
Scan · 1 muaji
‘Fishekzjarre’ në shkëmbimet tregtare Shqipëri-SHBA: Rriten importet mes dy vendeve. Mallrat që kanë ndikuar më shumë
Vitet e fundit Shqipëria dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë njohur rritje të ndjeshme të shkëmbimeve tregtare dhe ekonomike mes tyre. Shqipëria ka eksportuar në 5 vitet e fundit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, mallra me vlerë nga 3 deri në 5 miliardë lekë. Viti më i mirë i 5 viteve të fundit ka qenë viti 2018,që mban... The post ‘Fishekzj...
Scan · 1 muaji
‘Paratë e gjakut’: Tregtia e fshehtë e Europës me fosfatet siriane te drejtuara nga oligarku rus, mik i Putin!
Në janar, një anije mallrash që mbante flamurin e Hondurasit u zhduk nga sistemet ndërkombëtare të gjurmimit në brigjet e Qipros. Kur u rishfaq një javë më vonë, Sea Navigator po shkonte në veri për në Europë. Por anija nuk kishte humbur – ajo kishte rrëshqitur në një port të kontrolluar nga Rusia në Siri për të marrë fosfatet, një... The post ‘Par...
Scan · 1 muaji
Inflacioni vjetor i Turqisë arrin vlerën më të lartë që vendi ka parë në një çerek shekulli!
Inflacioni në Turqi u rrit afër 79% muajin e kaluar, më i larti që vendi ka parë në një çerek shekulli. Norma vjetore e inflacionit ishte 78.62% për qershorin, sipas Institutit të Statistikave Turke, duke tejkaluar parashikimet. Rritja e çmimeve të konsumit ka goditur rëndë popullsinë prej 84 milionë banorësh, me pak shpresë për përmirësim në afati...
Scan · 1 muaji
Agjencia gjermane e trafikut rrugor: 59 mijë automjete Tesla kanë probleme me softuerin!
Agjencia gjermane e trafikut rrugor tha se po tërhiqte modelet Tesla Y dhe 3 për shkak të një defekti në sistemin automatik të thirrjeve të urgjencës që prek 59,000 automjete në mbarë botën. Mbikëqyrësi i AKB-së tha në faqen e saj të internetit të datës 29 qershor se një defekt softuerësh po shkaktonte një prishje të eCall, e cila është... The post...
Scan · 1 muaji
Vendim i Bordit të Transparencës 08. 06. 2022
Bordi i Transparencës dhe Kufizimit të Përkohshëm të çmimeve të tregtimit me shumicë/pakicë të nënprodukteve të naftës dhe të gazit, në mbështetje të nenit 21/3 të aktit normativ nr. 5, datë 12.03.2022 si dhe nenit 21/5 të aktit normativ nr. 8, datë 25.03.2022 “Për disa shtesa dhe ndryshime në Ligjin 8450, datë 24.2.1999 “Për përpunimin, transporti...
Ministria e Financës dhe Ekonomisë · 2 muaji
Qeveria- Garanci sovrane biznesit për furnizimin me produktet ushqimore bazë
Qeveria do të mbështesë me garanci shtetërore subjektet që tregtojnë produkte ushqimore bazë me shumicë, në mënyrë që ato të kenë likuiditetin e nevojshëm për të siguruar mbajtjen e rezervave për një periudhë 3 mujore. Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj, prezantoi në komisionin parlamentar për Ekonominë dhe Financat dhe atë të Ve...
Ministria e Financës dhe Ekonomisë · 2 muaji
FiveThirtyEight Is Hiring A Temporary Full-Time Video Producer
FiveThirtyEight is seeking a temporary Video Producer to join our team full-time from mid-July through mid-November. This person will pitch, storyboard and edit videos about U.S. politics, filling an important role in our coverage of the 2022 midterm elections. The Video Producer will report to and work with the Senior Video Producer to direct and
FiveThirtyEight · 2 muaji
Ministrja Ibrahimaj në Këshillin e Investimeve: Konsultimi publik i ligjeve ka përmirësuar vendimmarrjen dhe dialogun biznes-institucione
Konsultimi publik i projektligjeve dhe nismave të ndryshme ligjore ka përmirësuar vendimmarrjen dhe dialogun mes biznesit dhe institucioneve. Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj, në cilësinë e kryetares, mblodhi Këshillin e Investimeve, ku u diskutua mbi efektivitetin e procesit të konsultimit publik në funksion të përmirësimit të...
Ministria e Financës dhe Ekonomisë · 2 muaji
Vendimi i Bordit të Transparencës datë 01. 06. 2022
Bordi i Transparencës i mbledhur në datë 1 Qershor 2022 vendosi çmimet e reja të shitjes së karburanteve me pakicë dhe shumicë për tregun vendas. Këto çmime reflektojnë ndryshimet që janë shfaqur në tregjet ndërkombëtare. Nisur sa më sipër, bazuar në metodologjinë e ndërtimit të çmimeve sipas nenit 21/5 të Aktit Normativ, Bordi vendosi: Çmimi i shi...
Ministria e Financës dhe Ekonomisë · 2 muaji
Forumi Ekonomik i Shkupit, Ibrahimaj: “Open Ballkan” synon lehtësimin e tregtisë rajonale dhe zhvillimin ekonomik
Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj, mori pjesë në Forumin Ekonomik të Shkupit, me temë: “Rritja e qëndrueshme në kohë pasigurie dhe përtej”. Ministrja ishte pjesë e panelit “ Zhvillimi i politikave fiskale dhe monetare”, së bashku me Ministrin e Financave të Maqedonisë së Veriut, Fatmir Besimi, Ministrin e Financave dhe Ekonomisë...
Ministria e Financës dhe Ekonomisë · 2 muaji
Vendimi i Bordit të Transparencës datë 19. 05. 2022
Bordi i Transparencës i mbledhur në datë 19 Maj 2022 vendosi çmimet e reja të shitjes së karburanteve me pakicë dhe shumicë për tregun vendas. Këto çmime reflektojnë ndryshimet që janë shfaqur në tregjet ndërkombëtare. Nisur sa më sipër, bazuar në metodologjinë e ndërtimit të çmimeve sipas nenit 21/5 të Aktit Normativ, Bordi vendosi: Çmimi i shitje...
Ministria e Financës dhe Ekonomisë · 2 muaji
Ministrja Ibrahimaj fton sipërmarrësit italianë të rrisin investimet në Shqipëri
Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj, mori pjesë në Asamblenë e Përgjithshme e Konfidustrisë Shqiptare, me temë “Energjia dhe investimet italiane në Shqipëri”, ku vlerësoi në emër të Qeverisë lidhjen dhe bashkëpunimin mes Shqipërisë dhe Italisë. Në fjalën e saj përshëndetëse, Ministrja Ibrahimaj tha se garantojmë investitorët itali...
Ministria e Financës dhe Ekonomisë · 3 muaji
Ekonomia vijon ecurinë pozitive, MFE i qëndron parashikimit prej 3.2 % për vitin 2022
Ekonomia shqiptare ka pasur një performancë të mirë në periudhën e parë të vitit, pavarësisht situatës së krijuar për shkak të krizës së rritjes së çmimeve dhe luftës në Ukrainë. Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj, zhvilloi një konferencë për shtyp, ku bëri një prezantim dhe analizë të treguesve kryesorë të zhvillimit të ekonomis...
Ministria e Financës dhe Ekonomisë · 3 muaji
Qeveria, e vendosur në vijimin e konsolidimit fiskal dhe ruajtjen e parametrave makroekonomikë
Qeveria shqiptare është e vendosur të vijojë konsolidimin fiskal dhe ruajtjen e parametrave makroekonomikë, me qëllim zhvillimin e qëndrueshëm të ekonomisë. Kështu u shpreh Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj, në punimet e konferencës ndërkombëtare “Diversifikimi i sistemit financiar përmes reformave të tregut të kapitaleve”, e ci...
Ministria e Financës dhe Ekonomisë · 3 muaji
Ministrja Ibrahimaj: Dixhitalizimi, i domosdoshëm për zhvillimin ekonomik
Dixhitalizimi duhet të shtrihet në të gjithë sektorët e ekonomisë, përfshirë sektorin e bujqësisë. Kështu u shpreh Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj, në fjalën e saj gjatë aktivitetit të zhvilluar në mbyllje të projektit “FiAS “Përfshirja Financiare e Familjeve Sipërmarrëse të Vogla në Shqipëri”, financuar nga Qeveria Japoneze. ...
Ministria e Financës dhe Ekonomisë · 3 muaji
We’re Hiring A Part-Time Research Assistant
FiveThirtyEight is seeking a diligent, well-organized and kind Research Assistant to help track down and input polls and other election data, as well as contribute research to political stories and projects.  This part-time position plays a critical role in supporting FiveThirtyEight’s political coverage and interactive projects like our presi...
FiveThirtyEight · 3 muaji
Were The Stimulus Checks A Mistake?
It wasn’t long ago that the U.S. economy needed a shot in the arm. Millions of Americans had lost their jobs as the country shut itself down to slow the spread of a deadly virus. At the time, policymakers, advocates and economists agreed that Americans needed immediate relief — and so they quickly acted on […]
FiveThirtyEight · 3 muaji
Are You A Woman Who Can’t Work From Home During The Pandemic? We Want To Hear From You.
When people talk about changes in work and office culture brought on by the pandemic — whether it’s returning to the office, working from home or a combination of remote and in-person work — they often overlook one very important group: people who were never able to work from home in the first place. There […]
FiveThirtyEight · 4 muaji
Congress Found An Easy Way To Fix Child Poverty. Then It Walked Away.
Imagine the federal government could lift millions of American children out of poverty with a single program. That program would help parents put nutritious meals on the table, pay for school expenses and even save for kids’ college — all with no negative impact on the economy. You don’t have to imagine. We had it […]
FiveThirtyEight · 4 muaji
We’re Hiring A Senior Visual Journalist
UPDATE (June 2, 2022, 5:15 p.m.): We are no longer accepting applications for this position. FiveThirtyEight is seeking a kind, collaborative and creative Senior Visual Journalist to join our Interactives and Graphics team. Senior Visual Journalists are design leaders in the FiveThirtyEight newsroom. Though they serve primarily as individual contri...
FiveThirtyEight · 4 muaji
We’re Hiring A Social Video Intern For Summer And Fall
FiveThirtyEight is seeking an intern to work with our video and social teams during the summer of 2022. We’re looking for a current student journalist or recent graduate who is enthusiastic about accuracy, clarity, video production and storytelling; who is adept at building and cultivating communities on platforms like TikTok or Instagram; and is i...
FiveThirtyEight · 5 muaji
We’re Hiring An Art And Design Intern For Summer And Fall
FiveThirtyEight is hiring an Art and Design Intern for the summer and fall. Are you someone who loves using photography, illustration and design to tell a compelling story? Are you considering a career in visual journalism? The Art and Design Intern will work with FiveThirtyEight’s Senior Designer and story editors to make our stories as […]
FiveThirtyEight · 5 muaji
We’re Hiring An Associate Visual Journalist
UPDATE (March 29, 2022, 10:01 a.m.): We are no longer accepting applications for this position. FiveThirtyEight is seeking a kind and creative Associate Visual Journalist to join our Interactives and Graphics team. This entry-level position is ideal for recent graduates and career switchers, as it offers immediate access to the experience and mento...
FiveThirtyEight · 5 muaji
We’re Hiring A Senior Editor For Interactives
FiveThirtyEight is seeking a thoughtful, energetic and ambitious Senior Editor for Interactives to help lead our interactive and visual journalism. Under the direction of the Deputy Editor, who heads the Interactives and Graphics team, the Senior Editor for Interactives will manage a subset of the Interactives team and its projects. This is a high-...
FiveThirtyEight · 6 muaji
Democrats Helped Build The Social Safety Net. Why Are Many Now Against Expanding It?
Today’s Democrats fancy themselves as the party that trusts the evidence — wherever it might lead. This is why they invest heavily in science and technology and set up arms of government to translate that knowledge into action. But despite claiming to prioritize new ways of improving our society, Democrats don’t always act in ways […]
FiveThirtyEight · 6 muaji
What Democrats And Republicans Get Wrong About Inflation
Americans are pessimistic about one of the weirdest economies in recent memory, and their negativity is largely due to inflation. The Bureau of Labor Statistics announced today that prices increased 7.5 percent year-over-year in January 2022, the highest figure since 1982, and as such, more expensive milk, furniture and cars — and the fear that [&#
FiveThirtyEight · 6 muaji
Our 51 Best (And Weirdest) Charts Of 2021
In 2021, FiveThirtyEight’s visual journalists told stories of the pandemic, political gridlock and the world of sports. We’ve fought to make our work more accessible and to sharpen our storytelling. Through it all, we kept it weird. Now we continue our tradition of celebrating our best — and wackiest — charts of the year. Here […]
FiveThirtyEight · 8 muaji
Why Biden Can’t Win On Inflation
It was the summer of 1979, and President Jimmy Carter was up against it. Americans were paying far more for gas and groceries than they were the year before, and Carter was confronted with a choice: He could tell Americans that this was a problem the government could fix, or he could tell them to […]
FiveThirtyEight · 8 muaji
What ‘The Squad’ Tells Us About Progressives’ Ability To Win Voters Of Color
Back in 2018, a quartet of Democratic women — known commonly as “The Squad” — broke barriers on their way to Congress: They were young women of color with no prior congressional experience who, in some cases, bested a white incumbent to represent their now racially diversifying districts. They were heralded as the “future of […]
FiveThirtyEight · 9 muaji
Why There Hasn’t Been A Mass Exodus Of Teachers
This article is a collaboration between FiveThirtyEight and The Fuller Project, a nonprofit newsroom reporting on issues that affect women. Sarah Caswell is stressed about her job every day. The science and special-education teacher in Philadelphia sees things going wrong everywhere she looks. Her high school students have been falling behind durin...
FiveThirtyEight · 9 muaji
Why Some Lesbian, Gay And Bisexual Americans Are Loyal To The GOP
Welcome to Political Outliers, a column that explores groups of Americans who are often portrayed as all voting the same way. In today’s climate, it’s easy to focus on how a group identifies politically, but that’s never the full story. Blocs of voters are rarely uniform in their beliefs, which is why this column will […]
FiveThirtyEight · 9 muaji
Most Americans Are Afraid Of Inflation
Welcome to Pollapalooza, our weekly polling roundup. You can see it at the grocery store, the gas station and your heating bill (though, mercifully, not at the liquor store): Prices are getting higher. Since October of last year, prices for consumer goods have risen 6.2 percent — the biggest year-over-year increase since 1990 — according […]
FiveThirtyEight · 9 muaji
Would You Manage 70 Children And A 15-Ton Vehicle For $18 An Hour?
This article is a collaboration between FiveThirtyEight and The Fuller Project, a nonprofit newsroom reporting on issues that affect women. One day last spring, Naima Kaidi waited nearly an hour for her kindergartener and first-grader to get home from school. She stood on the corner near her house, but the bus was nowhere to be […]
FiveThirtyEight · 9 muaji