SQ EN
Monedha Blerje Shitje
USD
101.9
102.5
EUR
123.3
123.9
CHF
114.1
114.9
GBP
138.5
139.4
DKK
16.25
16.66
NOK
11.35
11.78
SEK
11.77
12.23
CAD
78.9
80.4
AUD
76.3
77.7
JPY
0.88
0.98
TRY
13
14.01
MKD
1.93
2.01
BGN
51.3
63.35
RON
20.4
25.44
HUF
0.28
0.35
RUB
1.08
1.37
PLN
21.75
27.3
HRK
13.35
16.41
CZK
3.67
4.73
ILS
25.1
31.14
CNY
12.65
15.71
RSD
0.85
1.05
ISK
0.64
0.79
MXN
4.1
5.16
AED
22.15
27.79
SAR
21.3
27.24
SGN
61.3
76.96
KWD
265
336.6
Përditësuar: 13:24:22 - 28.01.2021
no commission

Shkarkoni aplikacionin

Firmoset marrëveshja FAO-MBZHR/ Ekonomi: Mbi 500 mijë dollarë për rikuperimin e dëmeve të tërmetit në bujqësi
Sipas njoftimit të publikuar nga Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, është nënshkruar sot gjatë një ceremonie online, marrëveshja e projektit  “Mbështetje Për rimëkëmbjen pas tërmetit përmes fondeve të UN SDG ACCELERATION FUND (Fondi i Përshpejtimit të Objektivave të Qëndrueshme”. Marrëveshja u firmos nga ministrja Milva Ekonomi dhe drejtor...
Scan · 2 minuta
Ministri gjerman: Mungesë të vaksinës deri në Prill
Gjermania do të përballet me një mungesë të vaksinave kundër koronavirusit deri në Prill, tha ministri gjerman i Shëndetësisë, ndërsa bëri thirrje për një samit me udhëheqësit e shtetit për të diskutuar mbi vaksinimet ndërsa qeveria u përball me kritika të reja mbi ritmin e ngadaltë të shpërndarjes. “Ne do të kemi akoma të paktën edhe 10 javë...
Revista Monitor · 3 minuta
Qeveria e Kosovës, masa të reja në mbështetje të bizneseve. Shtyhet bllokimi i llogarive bankare dhe hiqen penalitetet për vonesat
Qeveria e Kosovës ka miratuar vendimin për të lehtësuar ushtrimin e aktivitetit ekonomik të të gjithë tatimpaguesve, si pasojë e gjendjes së vështirësuar ekonomike të krijuar nga pandemia COVID-19. Përmes këtij vendimi: – Shtyhet bllokimi i llogarive bankare për të gjithë tatimpaguesit që kanë detyrime tatimore ndaj Administratës Tatimore të ...
Scan · 3 minuta
“Tatimpaguesi shqiptar në piedestal”/ Ish-ministri Mima: Si do të bëhet mbledhja e taksave! Sistemi i gjobave do të rishikohet duke…
Ish-ministri i Ekonomisë në kohën e Partisë Demokratike, Florion Mima në fjalën e tij gjatë prezantimit të planit ekonomik sqaroi me hollësi si do...
Panorama · 16 minuta
Nga rimbursimi për kredi strehimi te 3 mijë lekë në muaj për çdo të lindur për 5 vite. Detajet e programit ekonomik të PD-së
Pak muaj para zgjedhjeve parlamentare, Partia Demokratike ka prezantuar programin e saj ekonomik dhe sloganin “Shqipëria Fiton”. Në emër të kësaj force, Alfred Rushaj prezantoi pikat e programit që parashikojnë një ndryshim të sistemit të taksimit dhe një rritje të mbështetjes për kategoritë në nevojë me fokus rritjen e mirëqënies. Disa nga detajet...
Scan · 17 minuta
The struggle to defuse the global vaccine conflict
It’s beginning to feel a lot like 2020 again when PPE shortages led to trade disputes
Financial Times · 18 minuta
Joefikasiteti gjyqësor dekurajon investimet e huaja
Përfaqëses të sistemit të Drejtësisë në Kosovë, në kuadër të forumit virtual të organizuar nga Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë, kanë vlerësuar se stagnimi i miratimit të Ligjit për Gjykatën Komerciale është pasojë e jo stabilitetit politik në vend dhe nënvizuan se në rrethana të tjera ai do të fuqizonte sistemin juridik. Në forumin virtual me për...
Lajmi.net · 22 minuta
Standardet, pandemia ndryshon fokusin, rriten adoptimet për shëndetësinë
Pandemia e COVID-19 ka ndryshuar planet dhe fokusin e shumicës së institucioneve dhe pjesa e adoptimit të standardeve nuk ka bërë përjashtim. Drejtoria e Përgjithshme e Standardizimit bëri të ditur se në planin e saj të 6 muajve të parë të këtij viti do të ketë një fokus të veçantë pikërisht në këtë drejtim. “Në kushtet e pandemisë shkaktuar nga CO...
Revista Monitor · 26 minuta
Americans Drinking More Tequila at Home Buoys Diageo
Online and in-store sales of Don Julio tequila and other spirits during the pandemic outweighed a slump in business at bars, helping liquor giant Diageo report a rise in half-year organic sales.
The Wall Street Journal · 29 minuta
Raporti i Eurostat – Për çfarë u përdor interneti gjatë vitit 2020?
Në vitin 2020, internet u përdor kryesisht për të dërguar dhe për të marrë e – mail, sipas raportit më të fundit të Eurostat (74%), duke treguar kështu se puna nga shtëpia është ajo që ka dominuar aksesin në internet gjatë COVID. Nga ana tjetër, 69% e përdorën internetin për të gjetur informacione në lidhje me mallrat dhe shërbimet, nisur... The po...
Scan · 37 minuta
Serbia ka procesin e dytë më të shpejtë të vaksinimit në Europë falë Kinës
Presidenti i Serbisë Aleksander Vuçiç ka krahasuar shpërndarjen e vaksinës COVID-19 në Europë me fundosjen e Titanikut – duke thënë se të pasurit po shpëtohen ndërsa të varfrit e Ballkanit po lihen të mbyten. Serbia i është drejtuar Kinës për vaksinat e saj – duke thënë se ka pak shpresa për të marrë furnizime nga BE. Falë Kinës dhe shp...
Scan · 40 minuta
Fiskalizimi/Tatimet shpjegojnë fermerët lidhur me faturat: Detyrim i grumbulluesve
Në vijim të interesimit të vazhdueshëm të fermerëve dhe prodhuesve të tjerë bujqësorë lidhur me procedurat standarte të faturimit në kuadër të procesit të fiskalizimit, Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve sqaron se të gjithë subjektet e interesuara se nuk ka ndryshuar detyrimi ligjor për të lëshuar faturën që legjitimon një furnizim malli apo shërb...
Scan · 50 minuta
''Shqipëria me më shumë korrupsion se te raporti i TI'', avokati Ngjela rendit dy aspekte që rëndojnë gjendjen
Në një intervistë për Euronews Albania, avokati Spartak Ngjela tha se sipas tij gjendja e korrupsionit në Shqipëri është shumë më e rëndë se në raportin e...
Euronews · 51 minuta
Fiskalizimi/ Tatimet shpjegojnë: Çfarë duhet të bëjnë bizneset me faturat elektronike nëse nuk kanë internet
Ligji “Për faturën dhe sistemin e monitorimit të qarkulllimit” apo fiskalizimi i fillon efektet sipas fashave si vijon: për transaksionet pa para në dorë ndërmjet tatimpaguesve dhe organeve publike, efektet e këtij ligji fillojnë më 1 janar 2021. për transaksionet pa para në dorë ndërmjet tatimpaguesve, efektet e këtij ligji fillojnë më 1 korrik 20...
Scan · 55 minuta
VIDEO/ Lulzim Basha shpalos programin ekonomik: Kultura e premtimeve pa doganë merr fund! Nëse nuk mbaj angazhimet largohem…
Kreu i opozitës Lulzim Basha prezantoi sot programin ekonomik të Partisë Demokratike, duke parashtruar ato që ai i konsideroi angazhime dhe jo premtime, e...
Panorama · 1 ore
Gjykata e Tiranës lë në qeli infermieren e spitalit Infektiv
Gjykata e Tiranës ka pranuar kërkesën e prokurorisë duke lënë në burg infermieren e spitalit Infektiv, Ronida Hysi. Gazetari Eni Ferhati raporton se 30-vjeçarja do të...
Euronews · 1 ore
PD prezanton programin ekonomik, Basha: Nëse s'realizohet largohem nga detyra
Partia Demokratike prezantoi të enjten programin ekonomik të saj për zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Duke e konsideruar si “programi i punës”, Kryetari i PD-së...
Euronews · 1 ore
Gualtieri, cartelle saranno scaglionate, provvedimento lunedì
Riduzione importi di alcuni atti delle Entrate
ANSA · 1 ore
Assolombarda e Intesa per crescita sostenibile imprese
Investimenti Esg e accesso plafond circular economy della banca
ANSA · 1 ore
Fondi sovran i Norvegjisë fitoi 123 mld dollarë në vitin 2020, nxitur nga aksionet e teknologjisë
Fondi sovran i pasurisë prej 1.3 trilionë dollarë i Norvegjisë, më i madhi në botë, fitoi një kthim në investim prej 122.7 miliardë dollarë në vitin 2020, e dyta më e larta në historinë e saj 22-vjeçare. “Pavarësisht nga pandemia që ka shënjuar vitin 2020, ai ka qenë edhe një vit i mirë për fondin,” tha Guvernatori i Bankës Qendrore Oey...
Revista Monitor · 1 ore
Samsung: manca stime su utile, primo trimestre sarà debole
Titolo in calo in Borsa, perde fino al 2,8%
ANSA · 1 ore
Istat: fiducia consumatori cala a gennaio, sale per imprese
Leggera variazione. Peggiorano attese famiglie su disoccupazione
ANSA · 1 ore
Inps, 795.730 pensioni nel 2020, vola vecchiaia
Flussi pensionamento,+7,4% assegni totali, +62,9% vecchiaia
ANSA · 1 ore
Fisco: Ruffini, magazzino di 1.000 mld non più riscuotibili
Una cifra stratificata in 20 anni e che rallenta efficienza
ANSA · 1 ore
‘Plas’ skandali i vaksinave në Hollywood – VIP-at i ‘bien shkurt’ për të marrë dozën e tyre
Aktori i njohur Harrison Ford, 78 vjeç, priti dy orë radhazi në një shkollë në Torrence, California; Arnold Schwarzenegger, 73 vjeç, kishte një përvojë të ngjashme në Los Angeles, Frank Marshall, 74 vjeç, producent i nominuar për Oskar për “Seabiscuit” dhe “Color Viola”, e mori vaksinën e tij në një supermarket në East LA, n...
Scan · 1 ore
The revolutions under way in macroeconomics
The view is spreading that the mainstream needs deep reform
Financial Times · 1 ore
EU opens antitrust probe into Cadbury maker Mondelez
Investigation will focus on cross-border trade in the EU
Financial Times · 1 ore
Rezerva valutore mund të investohet edhe në instrumente të reja financiare
Banka e Shqipërisë parashikon të investojë rezervën valutore dhe në instrumente të reja financiare. Sipas strategjisë afatmesme të zhvillimit 2021-2023, Banka e Shqipërisë planifikon që të shtojë gamën e instrumenteve ku kjo rezervë investohet, si për shembull tituj borxhi të mbuluar me kolateral në formën e pasurive të paluajtshme, obligacione të ...
Revista Monitor · 1 ore
OBSH ka publikuar disa këshilla të reja për trajtimin e Covid-19 edhe për ata që trajtohen në kushte shtëpie
Organizata Botërore e Shëndetësisë ka nxjerrë disa këshilla të reja për trajtimin e pacientëve të infektuar me Covid-19, përfshirë ata që vazhdojnë të shfaqin simptoma pas shërimit, raporton Reuters. “Këshilla e re në azhurnimin e sotëm është që njerëzit që kanë Covid-19 dhe po trajtohen në shtëpi duhet të monitorojnë vazhdimisht nivelet e ok...
Scan · 1 ore
Shkaku i pandemisë, Administrata Tatimore arkëton 78 mln euro më pak
Administrata Tatimore e Kosovës gjatë vitit 2020 ka shënuar rënie të të ardhurave për shkak të pandemisë Covid-19. Gjatë shpalosjes së raportit vjetor, është treguar se 491.8 milionë euro ka qenë planifikimi i të ardhurave për vitin 2020, ndërsa janë arkëtuar 467 milionë ose 78 milionë euro më pak të ardhura. Zëvendësdrejtori i përgjithshëm i ATK-s...
Revista Monitor · 2 ore
Raporti i OBSH: Varianti Britanik i virusit tani i përhapur në 70 vende, ai i Afrikës së Jugut në 31
Organizata Botërore e Shëndetësisë njoftoi se varianti i ri i sëmundjes së koronavirusit , i cili u pa për herë të parë në Mbretërinë e Bashkuar, tani është përhapur në 70 vende. Në azhurnimin e saj të fundit epidemiologjik, agjencia shëndetësore e KB tha se varianti i koronavirusit i gjetur në Afrikën e Jugut, B.1.351, është raportuar nga tetë ven...
Scan · 2 ore
Ford Adds Made in China Label to the Mustang
Auto maker will build its iconic Mustang vehicles in China for the first time, as it tries to reconnect with Chinese consumers.
The Wall Street Journal · 2 ore
Zbardhet programi i PD: Rritje pagash për mësuesit! Taksë e sheshtë 9% dhe ulje të kontributeve shoqërore
MARIGLEN KUME/ Grupi i punës në Partinë Demokratike ka përfunduar programin ekonomik me të cilin kryedemokrati Lulzim Basha do t’u kërkojë qytetarëve që t’i...
Panorama · 2 ore
During Covid-19 Lockdowns, People Went Back to Smoking
The decline in cigarette sales slowed sharply last year amid health concerns about e-cigarettes.
The Wall Street Journal · 2 ore
9-mujori, 33% e të ardhurave bashkiake nga taksa e ndërtimeve të reja, 81% i arkëton Bashkia e Tiranës
Burimet financiare totale në dispozicion të bashkive në fund të 9-mujorit 2020 ishin 41 miliardë lekë, (333 mln euro)  dhe shënuan rënie me rreth 3.1% në terma vjetorë, nën ndikimin e rënies së të ardhurave nga burimet e veta vendore. Sipas analizës për ecurinë e financave vendore të realizuar nga Co-PLAN, Instituti për Zhvillimin e Habitatit, dhe ...
Revista Monitor · 2 ore
Bce: rischio aumento Npl, banche si preparino
La vigilanza bancaria torna ad avvisare del rischio di "un aumento improvviso dei crediti deteriorati"
ANSA · 2 ore
Inps, 795.730 pensioni nel 2020, vola vecchiaia
Il rimbalzo è legato al basso numero di assegni di vecchiaia nel 2019 per l'incremento dell'età a 67 anni
ANSA · 2 ore
Shoqëritë që administrojnë fondet e investimeve rritën fitimet në 2020
Shoqëritë administruese të fondeve të investimeve kanë përmirësuar performancën e tyre financiare gjatë vitit 2020. Të dhënat nga Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare (AMF) tregojnë se kompania më e madhe, Raiffeisen Invest për 9-mujorin e vitit 2020 arriti një fitim neto prej 153 milionë lekësh, në rritje me 44% krahasuar me të njëjtën periudhë të ...
Revista Monitor · 2 ore
​ATK shënon rënie prej 78 milionë euro
Administrata Tatimore e Kosovës(ATK) gjatë vitit 2020 ka shënuar rënie të të hyrave për shkak të pandemisë Covid-19.
Lajmi.net · 2 ore
Samsung says auto chip shortage could hit smartphones
Warning from world’s biggest memory chipmaker comes as car companies lobby governments for help
Financial Times · 2 ore
Lvmh: Thelios lancia marchio occhiali indipendente 9.81
Joint venture con Marcolin, guarda a lusso maschile
ANSA · 3 ore
Kosova dhe Lituania nënshkruajnë marrëveshjen për eliminimin e Tatimit të Dyfishtë
Në Stokholm është nënshkruar marrëveshja për eliminimin e Tatimit të Dyfishtë dhe Parandalimin e Evazionit Fiskal. Nga pala kosovare, marrëveshja u nënshkrua nga ambasadorja e Kosovës në Suedi, Shkëndije Geci – Sherifi. Në kuadër të përmbushjes së kërkesave të Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit me Bashkimin Evropian, Ministria e Financave ka bërë...
Revista Monitor · 3 ore
Shtyhet bllokimi i llogarive bankare për tatimpaguesit që kanë obligime ndaj ATK-së
Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, ka njoftuar se do të shtyhet bllokimi i llogarive bankare për tatimpaguesit që kanë obligime ndaj ATK-së. Qeveria ka marrë vendim që të shlyejë edhe ndëshkimet për tatimpaguesit që kanë detyrime tatimore. Qeveria në detyrë ka marrë vendim që të shtyj bllokimin e llogarive bankare për tatimpaguesit që kanë obli...
Revista Monitor · 3 ore
Korrupsioni në nivele të larta, raporti i TI: Një pikë plus për Shqipërinë, problem sundimi i ligjit
Shqipëria renditet në vendin e 104 në botë për nivelin e korrupsionit. Raporti i Transparency International e klasifikon vendin tonë sërish ndër vendet me nivel...
Euronews · 3 ore
Borsa:Europa in rosso, sale volatilità
Londra -0,7%, Parigi -0,9%, Francoforte -0,8%
ANSA · 4 ore
Bce: requisiti Srep per banche europee restano stabili
Enria, rischio aumento Npl , banche si preparino
ANSA · 4 ore
Aeroporti,2020 chiude con 53mln passeggeri,-140mln da 2019
Palenzona, anno disastroso, accelerare su risorse
ANSA · 4 ore
KESH jep informacionin si paraqitet situata në Kaskadën e lumit Drin: Prodhimi total plotëson të gjithë kërkesën për energji elektrike
Korporata Elektroenergjitike Shqiptare ka bërë të ditur të dhënat e fundit mbi situatën në Kaskadën e lumit Drin deri sot në mëngjes në orën...
Panorama · 4 ore
Qeveria ia lejon ATK-së përdorimin e automjeteve edhe jashtë orarit
Qeveria në detyrë e Kosovës e ka mbajtur mbledhjen e radhës.
Lajmi.net · 4 ore
Fed: lascia tassi fermi fra 0 e 0,25%
Velocità ripresa incerta, rischi outlook
ANSA · 4 ore
Borsa:Europa in rosso, sale volatilità
Londra -0,7%, Parigi -0,9%, Francoforte -0,8%
ANSA · 4 ore
Borsa:Milano apre in calo, Ftse Mib -0,89%
Listino in rosso, tengono Tenaris e Atlantia
ANSA · 4 ore
Borsa:Asia in calo, deludono trimestrali
Tokyo -1,5%, Shanghai -1,9%, HOng Kong -2%
ANSA · 5 ore
Cambi: euro in calo a 1,2089 dollari
La moneta unica viene scambiata a 126,14 yen
ANSA · 5 ore
Spread Btp Bund in calo a 119 punti
Rendimento allo 0,64%
ANSA · 5 ore
Stm: in 2020 utile +7%, vola quarto trimestre
Ricavi anno +6,9%, atteso rallentamento in primo trimestre 2021
ANSA · 5 ore
Fiskalizimi, tatimet sqarojnë si do veprojnë bizneset që ndodhen në zona pa mbulim interneti
Për të gjithë bizneset që operojnë në zona pa mbulim interneti administrata tatimore sqaron procedurat që duhet të ndjekin para lëshimit të faturave tatimore. Sipas tatimeve këto subjekte duhet të njoftojnë 24 orë para nisjes të lëshimit të faturave zyrën rajonale të tatimeve. Nëse mungesa e përhershme e internetit vërtetohet edhe nga AKP, për këtë...
ABC News · 5 ore
Oro: in calo a 1.836 dollari l'oncia
Su mercati asiatici segna -0,4%
ANSA · 5 ore
Petrolio: in calo, Wti a 52,54 dollari al barile
Brent a 55,49 dollari
ANSA · 5 ore
Fatos Çoçoli tregon mënyrat sesi qeveria mund të nxisë lindshmërinë
Sondazhi i MRB i prezantuar në Euronews Albania, zbuloi se 48% e qytetarëve shqiptarë kanë ndjesi ankthi për situatën ekonomike. Për këtë çështje eksperti i...
Euronews · 6 ore
Fiskalizimi/ Drejtoria e Tatimeve: Si do veprojnë bizneset që ndodhen në zona pa mbulim të përhershëm interneti
Për të gjithë bizneset që operojnë në zona pa mbulim interneti administrata tatimore sqaron procedurat që duhet të ndjekin para lëshimit të faturave tatimore. Sipas tatimeve këto subjekte duhet të njoftojnë 24 orë para nisjes të lëshimit të faturave zyrën rajonale të tatimeve. Nëse mungesa e përhershme e internetit vërtetohet edhe nga AKP, për këtë...
BalkanWeb · 6 ore
Vaksinat anti-COVID, vendet evropiane presion KE-së për procesin e vaksinimit
Ndërkohë që kompanitë e mëdha farmaceutike AstraZeneca dhe Pfizer janë në një konflikt të hapur me bllokun e vendeve evropiane për zbatimin e kontratave të...
Euronews · 6 ore
Insurer Looks to Shorten Time From Car Wreck to Body Shop
Hartford Financial joins with a tech startup to use artificial intelligence to estimate repair costs.
The Wall Street Journal · 7 ore
Apple to Roll Out Privacy Measures Despite Facebook Objections
The update to Apple’s mobile operating system would make it so that companies would no longer be able to collect a person’s advertising identifier without permission.
The Wall Street Journal · 7 ore
UK’s small businesses struggle with Brexit red tape
Many companies forced to shift operations to EU or risk sliding profits and lost sales
Financial Times · 8 ore
Samsung Profit Gets Lift From Pandemic
The South Korean tech giant is contending with its de facto leader Lee Jae-yong being back behind bars. And its rivals, for handsets and semiconductors, are consolidating and getting larger.
The Wall Street Journal · 9 ore
Pfizer Study Suggests Shot Will Work Against Variants
The findings, while preliminary and not peer reviewed, are the latest to suggest that Covid-19 vaccines can protect against the variants.
The Wall Street Journal · 9 ore
Borsa: Hong Kong negativa, apre a -1,31%
Shanghai cede l'1,08%, Shenzhen perde l'1,44%
ANSA · 10 ore
Tesla Posts First Full-Year Profit
Elon Musk’s electric-vehicle maker notched record deliveries last year and expects to ramp up production significantly this year.
The Wall Street Journal · 11 ore
AMC's Pandemic Survival Gets Boost From Trading Mania
After months of fighting to avoid bankruptcy, cinema giant AMC Entertainment Holdings Inc. rode Wednesday’s trading frenzy to a triple-digit share rise, opening a window for the company to exploit the speculative mania to help survive the pandemic.
The Wall Street Journal · 11 ore
Apple Posts Record Quarterly Profit, Led by iPhone Sales
Apple finished 2020 with its most profitable quarter ever, fueled by an uptick in higher-end iPhone sales and a pandemic-induced surge in demand for its laptops and tablets.
The Wall Street Journal · 11 ore
Borsa: Tokyo, apertura in netto calo (-2,28%)
Cambi: yen perde terreno su dollaro ed euro
ANSA · 12 ore
Las Vegas Sands Will Abide by Founder Sheldon Adelson's Vision
The global casino operator’s new chief executive, Rob Goldstein, says investments in Asia and expansion in the U.S. are next.
The Wall Street Journal · 12 ore
Fed Holds Policy Steady as Economy Stumbles
Officials say the economy has softened in recent weeks, but add they will closely watch how the Covid-19 vaccine rollout affects business activity and hiring.
The Wall Street Journal · 14 ore
Shape-Shifting Virus Threatens Cycles of Illness, Lockdowns
More-transmissible and potentially deadlier variants of Covid-19 first identified in Britain, South Africa and Brazil are spreading, just as the rollout of vaccines had raised hopes for a broad-based economic recovery.
The Wall Street Journal · 14 ore
Pandemia nxit investimet në klinika private, kredia e re për shëndetësinë u dyfishua gjatë 11-mujorit 2020
Kredia për sektorin e shëndetësisë ka shënuar rritje të shpejtë gjatë vitit 2020, duke shfaqur ecuri të kundërt me huanë e re në sektorët e tjerë të ekonomisë. Sipas të dhënave të Bankës së Shqipërisë, kredia e re për bizneset e shëndetësisë arriti në 2.7 miliardë lekë gjatë 11-mujorit të vitit 2020 me një rritje prej 117%, në raport me të njëjtën ...
Revista Monitor · 14 ore
Microsoft's Security Business Swells to $10 Billion
Microsoft’s security business surged to $10 billion in revenue over the past 12 months, reflecting an uptick in cyber threats during the coronavirus pandemic.
The Wall Street Journal · 14 ore
Thesari: Pagesat e komunës së Prishtinës për të prekurit e pandemisë do të kryhen për 48 orë
Ndihmat e komunës së Prishtinës për të prekurit nga COVID-19, grantet për biznese, ndihmat bujqësore dhe të tjerat do të lëshohen për përfituesit brenda 48 orëve.
Lajmi.net · 15 ore
4 skenarë për ringritjen ekonomike, Angjeli zbulon skenarin e pestë që e pret Shqipërinë
Katër janë skenarët që po diskutohen nga ekspertët në të gjithë botën për daljen nga kriza që ka shkaktuar pandemia. E para, forma V, që nënkupton rënie të shpejtë të ekonomisë dhe ngritje po kaq të shpejtë; Forma U, që nënkupton rënie, staniacion dhe ringritje.
A2 CNN · 15 ore
Debate të ashpra në A2 Business Week mes ekspertit Shano dhe zv.ministrit, Kadia
Është shoqëruar me debate të ashpra dhe ngritje zëri biseda në studion e emisionit A2 Business Week mes ish-zv.ministrit të Financave, Dritan Shano dhe zv.ministrit të Ekonomisë dhe Financave, Besart Kadia, në lidhje me situatën e bizneseve në vend në kohën e pandemisë. Në këndvështrimin ...
A2 CNN · 16 ore
Paga minimale do të rritet në 300 euro / Hamza shpalosë synimet e PDK-së
Bedri Hamza i PDK-së ka premtuar rritje të rrogës minimale në Kosovë si një ndër planet për ekonominë që i ka subjekti i tij.
Lajmi.net · 16 ore
Tërhiqet qeveria, sigurimi i makinave “në dorë” të kompanive (Kushti)
Nga Erblina Mile Projektligji për sigurimin e automjeteve në bazë të historikut të aksidenteve është dorëzuar në Kuvend. Qeveria është tërhequr nga varianti i parë sipas të cilit zbatimi i këtij sistemi  ishte i detyrueshëm duke e lënë në dorë të kompanisë, zbatimin e sistemit të njohur si bonus-malus. Në nenin 7 të projektligjit theksohet ...
ABC News · 16 ore
Powell says ‘we have not won this yet’, as Fed holds rates steady
Central bank chairman keeps monetary policy loose as US economic recovery weakens
Financial Times · 16 ore
“Duhet të ketë një tryezë të gjerë dialogu për planin e rimëkëmbjes”
E kemi lënë pas të keqen me vitin 2020? E vështirë ta thuash, kur pandemia vijon ende dhe ekonomia mbetet e mbërthyer nga pasiguri të shumta. Një situatë e paqartë që na ka përfshirë jo vetëm ne, por të gjithë botën. Fondi Monetar Ndërkombëtar pret
A2 CNN · 16 ore
Fincantieri: fallisce accordo con Chantier de l'Atlantique
Contesto economico non lo permette
ANSA · 16 ore
Portali i Transparencës “EU4Schools” ofron përditësime për rindërtimin e shkollave të dëmtuara nga tërmeti
Portali i Transparencës, i quajtur "EU4Schools" nga sot është i hapur për të gjithë qytetarët shqiptarë, të cilët kërkojnë të dinë më shumë informacione...
Euronews · 16 ore
Fermerët renditin kërkesat e tyre ndaj Ministrisë së Bujqësisë: Skemat mbështetëse të qeverisë nuk mbërrijnë tek ne
Bujqësia ka marrë vëmendjen e qeverisë këtë vit, e cila e ka pozicionuar sektorin tek një ndër 5 shtyllat që do të mbështesin buxhetin 2021. Fermerët Vladimir Çela...
Euronews · 17 ore
Ministrja Milva Ekonomi shpjegon si përfitojnë fermerët nga skemat lehtësuese në bujqësi
Sektori i bujqësisë në Shqipëri ka marrë vëmendje kryesore nga ana e qeverisë këtë vit. Ajo e ka pozicionuar sektorin tek një ndër pesë shtyllat, që sipas saj do të...
Euronews · 17 ore
Ndërrimi i aksionerëve, TIA ul tarifën e pasagjerëve. Përgatit 100 milionë euro investime
Aeroporti Ndërkombëtar “Nënë Tereza” ka lajmëruar uljen e tarifës së pasagjerit dhe një paketë të re investimesh prej 100 milionë eurosh. Zhvillimet vijnë pas ndërrimit të pronësisë së aeroportit dhe synojnë ta bëjnë atë më tërheqës për linjat ajrore dhe pasagjerët shqiptarë. Tarifa e pasagjerit ...
A2 CNN · 17 ore
Biznesi: Shtyni fiskalizimin/ Shqetësimi kryesor janë kostot shtesë për të gjitha bizneset
Një tjetër shtyrje për procesin e fiskalizimit për kategoritë që nuk ka nisur ende.
Top Channel · 18 ore
Covid, da mobilità ecosostenibile 'boost' per economia
Chové (Arval): migliaia di posti di lavoro nel breve periodo
ANSA · 18 ore
Roz Brewer to Bring Pandemic Experience to Walgreens at Pivotal Time
Ms. Brewer will become the only Black woman to lead a Fortune 500 company when she takes over as chief executive of Walgreens Boots Alliance amid a national debate about systemic racism.
The Wall Street Journal · 18 ore
Apple Pay Offers Germ-Free Shopping---If Only We Could Figure Out How It Works
Interest in digital wallets has increased with the pandemic, although it can be a confusing experience for consumers and store clerks alike.
The Wall Street Journal · 18 ore
Unicredit: da cda unanimità ad Orcel nuovo ceo
Padoan, è un leader di respiro internazionale
ANSA · 18 ore
Generali: sì dal Cda a nuova struttura organizzativa
Funzioni cio a Panizza e Trabattoni, cessa general manager
ANSA · 19 ore
Borsa: Milano chiude sopra minimi (-1,4%), occhi su Quirinale
Spread in rialzo sopra 120 punti base, pesa ritardo vaccini
ANSA · 19 ore
Tod's: nel 2020 ricavi in calo del 30,4% a 637,2 milioni
Della Valle, pronti ad un ciclo di sviluppo duraturo
ANSA · 19 ore
Kastrati blen koncesionin e Rinasit, hapi i parë: Ulet tarifa e pasagjerit dhe paketë 100 mln euro për investimet
Tirana Internacional Airport ka njoftuar uljen e tarifës për pasagjerët nga 12.5 euro që ishte në 10 euro, çka sipas saj do të sjellë ulje të çmimit të biletës. Po kompania njofton se do të ketë edhe investime në infrastrukturën aeroportuale rreth 100 milionë e
Shqiptarja · 19 ore
“Nga Rinasi do të fluturohet më lirë pas uljes së tarifës së pasagjerit”; TIA: 100 milionë € investime
Njoftimi i parë zyrtar për vitin 2021, i Tirana International Airport (TIA) prek të gjithë udhëtarët që përfitojnë në mënyrë të drejtpërdrejtë nga ulja së tarifës së pasagjerit. Përveç këtij lehtësimi për pasagjerët kompania paralajmëron dhe nisjen e një plani ambicioz investimesh në strukturën e aeroportit, për të kontribuar në lehtësimin e çmimev...
ABC News · 19 ore
Tirana International Airport njofton uljen e tarifës së pasagjerit dhe paketën prej afër 100 milionë Euro investimesh në infrastrukturën aeroportuale
Në njoftimin e parë zyrtar për këtë vit të ri, Tirana International Airport (TIA) bën me dije lajmin e mirë të uljes së tarifës...
Panorama · 19 ore
Tirana International Airport njofton uljen e tarifës së pasagjerit dhe paketën prej afër 100 milionë euro investimesh në infrastrukturën aeroportuale
TIRANË Në njoftimin e parë zyrtar për këtë vit të ri, Tirana International Airport (TIA) bën me dije lajmin e mirë të uljes së tarifës së pasagjerit dhe shpalos një plan ambicioz investimesh në strukturën e aeroportit, për të kontribuar në lehtësimin e çmimeve të biletës dhe zhvillimit në tërësi të aviacionit dhe turizmit shqiptar. ...
BalkanWeb · 19 ore
La Borsa di Milano chiude in calo, -1,47%
In negativo anche le principali piazze europee
ANSA · 20 ore
Borsa, scendono piazze Europa, giù anche Wall street
Secondo analisti elezioni a breve peggiorerebbe scenario
ANSA · 20 ore
Borsa: Europa debole in chiusura, Parigi -1,16%, Londra -1,3%
Più deboli Madrid (-1,42%) e Francoforte (-1,61%)
ANSA · 20 ore
Borsa: Milano chiude in calo, -1,47%
Indice Ftse Mib a quota 21.662 punti
ANSA · 20 ore
Borsa: Milano giù (-1,4%), ma sopra a minimi nel finale
Spread a 119 punti nel primo giorno di consultazioni Quirinale
ANSA · 20 ore
Borsa: Europa riduce calo con Wall Street, Milano -1,5%
Spread si assesta sotto quota 120 punti, greggio gira in rialzo
ANSA · 20 ore
Nga rehabilitimi i Fierzës te menaxhimi i mbetjeve/ Ministrja Balluku firmos tri marrëveshje me ambasadorin e Gjermanisë, ja detajet
Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë Belinda Balluku nënshkroi sot tri marrëveshje me ambasadorin e Gjermanisë në Shqipëri Peter Zingraf. Bëhet fjalë për marrëveshjet për rehabilitimin...
Panorama · 20 ore
Boeing: 2020 in profondo rosso, perdita record a 11,9 miliardi
Pesano ritardi consegne del 777X
ANSA · 20 ore
Pasiguria ekonomike, psikologia Aurela Agalliu: Janë rritur rastet me çrregullimet e ankthit
Një vit pas pandemisë dhe pak kohë para zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit, qytetarët shqiptarë thonë se situata ekonomike në Shqipëri është e...
Euronews · 21 ore
Pandemia shton varfërinë në Kosovë, 170 mijë persona të papunë
Çdo ditë, dhjetëra të papunë presin që dikush t’i marrë për të kryer ndonjë punë krahu. Në hyrje të Prishtinës, në vendin ku ndodhet këtu prapa meje, të...
Euronews · 21 ore
Berat, inaugurimi i shkollës “Stiliano Bandilli”, Denaj: 105 milion lekë  nga buxheti i shtetit
Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj mori pjesë në inaugurimin e shkollës profesionale “Stiliano Bandilli”, Berat. E shoqëruar edhe nga Kryetari i Bashkisë Berat, Ervin Demo, ministrja uroi suksese për të gjithë nxënësit e shkollës pr...
Ministria e Financës dhe Ekonomisë · 21 ore
Aeroporti “Nënë Tereza”, zyrtarizohet blerja nga Kastrati Group
Pas 16 vjetësh, Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës rikthehet në pronësi të shqiptarëve. Në Qendrën Kombëtare të Biznesit është zyrtarizuar kalimi i pronësisë nga kinezët e China Everbright te grupi shqiptar Kastrati. Do të jetë ky i fundit, që do të menaxhojë aeroportin e vetëm operativ ...
A2 CNN · 21 ore
Borsa: Milano più debole con New York (-2,5%), sale spread
Differenziale a 119,6 punti, primo giorno consultazioni crisi
ANSA · 21 ore
Borsa: Europa giù, effetto vaccini, Francoforte -2,4%
Wall Street in calo, Milano e Parigi -2%, Madrid e Londra -1,7%
ANSA · 22 ore
Borsa: Wall Street apre negativa, Dj -1,08%, Nasdaq -1,45%
S 500 perde l'1,48%
ANSA · 22 ore
Ekonomia në 'depresion', sondazhi i MRB: 48% e shqiptarëve përjetojnë ankth dhe nervozizëm
Një vit pas pandemisë dhe 3 muaj para zgjedhjeve parlamentare, situata ekonomike në Shqipëri është e paqëndrueshme. Humbjet reale të shkaktuara në tregje dhe buxhet,...
Euronews · 22 ore
Petrolio: in calo a Ny, -0,17%
A 52,53 dollari al barile
ANSA · 22 ore
“Pse rikthimi i dosjeve të Strasburgut është dështimi i qeverisë”- Ish-Avokatja e Shtetit analizon reformën e pronave: Gjyqtarët janë nën presionin e…
NGA LEDINA MANDIA Neni 181/1 i Kushtetutës përcakton se: “Kuvendi brenda dy deri në tre vjetëve nga hyrja në fuqi e kësaj Kushtetute, nxjerr ligje për...
Panorama · 23 ore
IMF warns on financial stability threat from vaccine shortages
Lack of access to jabs in emerging markets could have global consequences, fund says
Financial Times · 23 ore
Covid-19 Complacency Poses Potential Risk to Global Financial Stability, IMF Warns
Investor expectations for economic recovery and continued government support have fueled gains in asset prices, the International Monetary Fund said, raising concerns about excessive risk-taking.
The Wall Street Journal · 23 ore
Davos:via a coalizione con 400 aziende per ridurre emissioni
Mission Possible con trasporti e industria pesante per il clima
ANSA · 23 ore
Borsa: Europa giù, occhi su Fed e vaccini, Milano -1,8%
Futures in calo, al via consultazioni Governo, spread sopra 119
ANSA · 23 ore
Job Growth in the South Bucks Losses in Rest of U.S.
Payroll totals fell in the rest of the country in December while the South posted gains in services and manufacturing industries.
The Wall Street Journal · 23 ore
Bleu apartament me vlerë 129 mijë euro/ Zbardhet pasuria e ministrit Pandeli Majko! BIRN: Të dhëna kontradiktore për këstet e banesës
Pandeli Majko ka një karrierë të gjatë politike në Shqipëri, i zgjedhur dy herë si kryeministër dhe për 6 legjislatura si deputet i Partisë...
Panorama · 23 ore
Humbjet e kulturës nga pandemia, artet performuese në vendet e BE kanë pasur një rënie prej 90%
Përpara fillimit të pandemisë COVID-19, teatrot, muzetë dhe kinematë ne Evropë shtonin çdo ditë fitimet, ndërsa studimet e fundit, tregojnë se janë goditur më rëndë...
Euronews · 23 ore
Fiskalizimi, Denaj nga Berati: Koha për një administratë moderne me standarde evropiane
Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj së bashku me Drejtorin e Drejtorisë Rajonale të Tatimeve, Berat, Stavri Ceca zhvilloi një takim me përfaqësues të enteve publike ku u shpreh se, ka ardhur koha që të kemi një administratë me sisteme dhe ligje, të cilat janë shumë afër atyre vendeve që ne aderojmë për tu integruar.
Top Channel · 24 ore
Fiskalizimi/ Denaj vijon takimet: Koha për një administratë moderne me standarde evropiane
Që prej 1 janarit procesi i fiskalizimit ka hyrë në fazën e parë të implementimit në vendin tonë nga Ministria e Financave. Vetë ministrja Anila Denaj ka qenë sot në një takim në Drejtorinë e Tatimeve në Berat. E shoqëruar nga drejtori Stavri Ceca, Denaj bashkëbise...
Shqiptarja · 24 ore
Fiskalizimi, Denaj nga Berati: Koha për një administratë moderne me standarde evropiane
Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj së bashku me Drejtorin e Drejtorisë Rajonale të Tatimeve, Berat, Stavri Ceca zhvilloi një takim me përfaqësues të enteve publike ku u shpreh se, ka ardhur koha që të kemi një administratë me sisteme dhe ligje, të cilat janë shumë afër atyre vendeve që ne aderojmë për tu integruar. “Ka ardhur koha që...
Ministria e Financës dhe Ekonomisë · 24 ore
Borsa: Elite cresce nonostante covid, +218 aziende nel 2020
Guarda a Stati Uniti e Europa, nel 2021 continuerà espansione
ANSA · 24 ore
Zëvendësministrja Meri Kumbe: Pandemia shkaktoi katërfish humbje ekonomike në art
Arti dhe kultura mbeten një nga sektorët më të prekur të pandemisë ndërkohë që të ardhurat nga trashëgimia kulturore dhe aktivitetet artistike për vitin e fundit kanë...
Euronews · 24 ore
Mungojnë punonjësit e kualifikuar! Shkodra: Duhet plan afatgjatë! Shtyrja e garancisë së dytë s’është zgjidhje
Sipërmarrja në vend po përballet me mungesë punonjësish të kualifikuar. Arben Shkodra sekretar i prodhuesve shqiptarë, paralajmëron ulje të prodhimit në vend dhe shtron kërkesën se duhet një plan rimëkëmbje për  sipërmarrjen shqiptare. Nga ana tjetër ai s...
Shqiptarja · 1 dite
Biden’s Buy American pledge has its limits
WTO rules mean that bidding on large contracts will still be open to foreign firms
Financial Times · 1 dite
Borsa: Europa peggiora, mentre Ue è riunita su Covid
Giù banche, future Usa negativi, su Nasdaq piatti. Milano -1,4%
ANSA · 1 dite
Borxhi publik ka shkuar në 79.9 %/ Shqipëria me borxhin me të lartë në mes të shteteve të rajonit
Pandemia Covid-19 ka rritur ndjeshëm nivelin e borxhit publik në vend, si rrjedhojë e shpenzimeve për përballimin e krizës, duke e çuar atë në 79.7% të PPB-së në fund të tremujorit të tretë të vitit të kaluar.
Top Channel · 1 dite
TikTok to shed hundreds of India workers after national security ban
Country was previously China-owned video app’s biggest international market with 200m users
Financial Times · 1 dite
Further reading
Ocado; the demise of accounting; Wuhan institute.
Financial Times · 1 dite
Davos highlights: Putin warns of ‘all against all’ fight if global development is neglected
Israel’s leader sees long race ahead between Covid vaccinations and mutations
Financial Times · 1 dite
Shqiptarët dhe bullgarët kanë përdorimin më të ulët të internetit në Europë, rekord Kosova
69% e individëve shqiptarë nga mosha 16 deri në 74 vjeç, kanë përdorur internetin në tre muajt e fundit, sipas të dhënave që i referohen fundit të 2019-s. Të dhënat janë raportuar nga Eurostat. Së bashku me Bullgarinë (68%), renditemi të fundit në Europë, nga 86% që ishte mesatarja e Bashkimit Europian-27 në 2019. Nga
ABC News · 1 dite
EU navigates rocky start to Biden trade relationship
Public procurement risks becoming latest point of tension with US
Financial Times · 1 dite
Why Ericsson took on its own government to defend rival Huawei
Intervention by Swedish telecoms equipment lays bare geopolitical pressures facing businesses
Financial Times · 1 dite
“Rritja mund të jetë më e dobët se sa…”- Mutacionet e rinj të koronavirusit paraqesin rrezik të madh për ekonominë globale
Pandemia e COVID-19 që ka pushtuar botën, prej më shumë se një viti, rrezikon kthimin e ekonomisë globale në normalitet këtë vit, pavarësisht të...
Panorama · 2 dite
Miliarderët e Amerikës u bënë 1.1 trilionë dollarë më të pasur gjatë pandemisë
Miliarderët po “prenë para” gjatë pandemisë, edhe pse miliona amerikanë janë bërë më të varfër se që ishin para pandemisë.
Lajmi.net · 2 dite
Federal Reserve’s first meeting of 2021: five things to watch
Central bank takes stock of pandemic-battered economy with Biden administration in place
Financial Times · 2 dite
Competence is Joe Biden’s best strategy
Democrats have to prove that government can work — and Republicans are determined to prove the opposite
Financial Times · 2 dite
Brussels’ Brexit enforcer warns UK over diplomatic snub
Sefcovic warns status downgrade for EU’s London ambassador could further sour relations
Financial Times · 2 dite
Fier, Denaj: Arsimi profesional, 57% e tregut të punës në Shqipëri e zë mosha 30 vjeçare
  Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj gjatë një vizite të zhvilluar në qytetin e Fierit, u ndal edhe në shkollën e mesme profesionale “Petro Soto” ku theksoi se, kemi numrin më të lartë të personave në tregun e punës që janë me ...
Ministria e Financës dhe Ekonomisë · 2 dite
Denaj: Orientimi i kurseve profesionale drejt kërkesave të tregut të punës
  Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj, zhvilloi një vizitë në Qendrën e Formimit Profesional në Fier.  Gjatë një bashkëbisedimi me të rinjtë që studiojnë  në këtë qendër,  ministrja Denaj  u shpreh se, që të marrësh një zanat ës...
Ministria e Financës dhe Ekonomisë · 2 dite
Projektligji për sigurimin e mjeteve! Kush ka historik aksidentesh, do të paguajë më shumë siguracion
Drejtuesit e mjeteve që kanë një historik dëmesh të shkaktuara nga aksidentet do të paguajnë më shumë sigurim për makinën. Sipas projektligjit të qeverisë ku futet për herë të parë sistemi bonus-malus thuhet se primi i sigurimit për automjetet do të ...
Shqiptarja · 2 dite
Drejtoresha e AZHBR-së: Në dy vite kemi investuar 100 milionë euro për modernizimin e bujqësisë
Që nga 30 Tetori i vitit 2018, kur AZHBR u akreditua për të menaxhuar fonde Europiane në favor të bujqësisë janë injektuar mbi 100 milionë euro investime në fermë. Drejtoresha e AZHBR, Frida Krifca në Konferencën “Bujqësia në Fokus” me Kryeministrin Edi Rama dhe Ministren e Bujqësisë Milva Ekonomi bëri me dije se më shumë se 45 milion euro grant ja...
Top Channel · 2 dite
Guvernatori Mehmeti takoi përfaqësuesit e gastronomeve, folën për bashkëpunimin në tejkalimin e situatës së krijuar
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti ka pritur përfaqësuesit e Shoqatës së Gastronomëve të Kosovës.
Lajmi.net · 2 dite
Virusi i rrezikshëm/Shqipëria embargo shpendëve nga 15 vende! Ministrja Ekonomi: Ndalimi në koordinim me BE-në
Ministria e Bujqësisë ka vendosur ndalimin e importin të shpendëve dhe nënproduktet e tyre nga 14 shtete për shkak të sëmundjes, ‘embargoja’ përfshin Gjermaninë, Kroacinë, Francën, Holandën etj. Vendimi pas sinjalizimit të BE-së.
Shqiptarja · 2 dite
Denaj: Orientimi i kurseve profesionale drejt kërkesave të tregut të punës
Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj, zhvilloi një vizitë në Qendrën e Formimit Profesional në Fier.
Top Channel · 2 dite
IMF expects US and China to recover most strongly from virus economic hit
Fund predicts that Europe and emerging markets will be lagging behind in 2022
Financial Times · 2 dite
Mban 22 mijë euro cash në shtëpi/ Zbardhet pasuria e ministres Elisa Spiropali! BIRN: E paqartë marrja e një kredie kur ka vlerë të lartë të…
Elisa Spiropali u zgjodh ministre Shteti për Marrëdhëniet me Parlamentin në dhjetor 2018, me ndryshimet që përfshinë kabinetin e kryeministrit Edi Rama pas protestës...
Panorama · 2 dite
Denaj në qendrën e formimit profesional në Fier: Orientimi i kurseve për marrjen e një zanati sipas kërkesave të tregut të punës
Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj tha se orientimi i kurseve profesionale po bëhet në bazë të kërkesave të tregut dhe se vetëm në Fier gjatë 2020 janë punësuar 104 persona që kanë mbaruar këto kurse dhe kanë marrë një zanat.
Shqiptarja · 2 dite
Why the sharp rise in shipping costs is likely to be temporary
Covid has triggered rampant price growth but global attitudes to trade will be key in long term
Financial Times · 2 dite
Rama: Janë rritur eksportet, gjysma e importeve para 7 viteve sot prodhohen në vend
Kryeministri Edi Rama këtë të martë në një konferencë të përbashkët me ministren e Ekonomisë dhe Zhvillimit Rural Milva Ekonomi, ka bërë një bilanc në lidhje me situatën ekonomike në vend. Rama në fjalën e tij ka theksuar se janë rritur investimet dhe fokusi tek bujqësia duke bërë që tashmë të kemi më shumë përdorim
ABC News · 2 dite
Drejtoresha e AZHBR-së: Në dy vite kemi investuar 100 mln euro, shumica për modernizmin e bujqësisë
Drejtoresha e Përgjithshme e Agjencisë për Zhvillimin Bujqësor dhe Rural, Frida Krifca ka bërë një përmbledhje të investimeve në bujqësi që në vitin 2018,...
Panorama · 2 dite
Rriten prurjet në basenin e Drinit, shkarkimet nga HEC-i i Vaut të Dejës vijojnë të jenë 500m3/s
Reshjet e shiut dhe borës që përfshinë vendin tonë në ditët e fundit kanë rritur prurjet në basenin e Drinit, ndërsa shkarkimet po kryhen vetëm nga një portë e hidrocentralit të Vaut të Dejës. Korporata Elektroenergjitike Shqiptare bëri të ditur se po vijon punën për administrimin e plotave në ujëmbledhësit e HEC-eve në kaskadën e ...
BalkanWeb · 2 dite
Zhvillimet në Bujqësi, Ekonomi: Eksportet janë rritur me 145%, dërgojmë produkte në 75 vende të botës
Gjatë konferencës së përjavshme me ekonominë në fokus, kryeministri Edi Rama ka folur rreth zhvillimi në sektorin e Bujqësisë.
Top Channel · 2 dite
Ministria e Financave, me borxh të lartë edhe për 5 vitet në vijim
Vetëm pas 5 vitesh, borxhi publik i Shqipërisë do të rikthehet në nivelet e parakrizës së tërmetit të 26 nëntorit dhe pandemisë së Covid-19. Dhe kjo sipas variantit më optimist të qeverisë.  Ministria e Financave ka parashikuar në Programin Afatmesëm Buxhetor 2021-2023, se pritet të
A2 CNN · 2 dite
Chinese stocks fall as central bank adviser warns of asset bubble
PBoC moves to tighten liquidity following country’s strong economic recovery from Covid-19
Financial Times · 2 dite
Borxhi në kohë pandemie, Shqipëria ndër 6 vendet e para në Evropë për rritjen e tij në 9-mujor
Për 9 mujorin e 2020-s, Shqipëria e ka rritur borxhin publik me 13.6 pikë përqindje, (pp) duke e çuar atë në 79.9% të Prodhimit të Brendshëm Bruto (PBB) në fund të shtatorit, nga 63.3% që u mbyll viti 2019, sipas të dhënave nga Ministria e Financave dhe Komisioni Europian. Me këto ritme të larta, Shqipëria
ABC News · 2 dite
China pours money into green Belt and Road projects
Renewables account for half of Beijing’s energy investments in 2020 but coal share also grows
Financial Times · 2 dite
Vaccine rollout and tech exports boost S Korea growth expectations
GDP rises 1.1% in the fourth quarter despite December Covid-19 outbreak
Financial Times · 2 dite
Erdhën 3.8 milionë turistë më pak/ Për 2021 po rikthehen prenotimet nga polakët, cekët e nordikët
“2020 ishte një vit i vështirë për turizmin, pasi pandemia gjunjëzoi një ndër shtyllat kryesore të ekonomisë. Pas një boom-i turistësh në vitin 2019 prej 6.4 milionë, hyrjet e turistëve të huaj u tkurrën ndjeshëm si pasojë e mbylljes së kufijve dhe masave të tjera kufizuese të ndërmarra në kuadër të pandemisë.”
Top Channel · 3 dite
Shqipërisë i munguan 3.7 milionë turistë në 2020, shkak pandemia! Operatori turistik: Humbjet arrijnë 1.6 mln €, rezervime minimale nga Anglia
Mbi 3.7 milionë shtetas të huaj i munguan Shqipërisë në vitin e kaluar si pasojë e pandemisë COVID-19. Ekspertët e këtij sektori thonë se humbjet arrijnë në 1.6 miliardë euro, por shpresojnë se vaksinimi do të ndryshojë perfomancën.
Shqiptarja · 3 dite
Euro afër nivelit më të lartë në dy vite e gjysmë/ Zbuloni çfarë ka ndodhur
Euro shënoi pak ndryshime, duke u këmbyer  në 1.2216 $, afër nivelit më të lartë të dy viteve e gjysmë, prej 1.2273 $, të arritur këtë muaj. Ndërsa presionet mbi dollarin u lehtësuan, pasi Presidenti Donald Trump u tërhoq nga kërcënimi për të bllokuar një faturë ndihme COVID-19. Trump nënshkroi në ligj paketën e ndihmës
Fjala.al · 3 dite
COVID-19/Biznesi fason ‘humbësi’ më i madh në tregti! Eksportet e tekstileve ranë me 128.4 mln €, tkurrja më e lartë me Italinë
Industria e fasonerisë ka pësuar rënien më të fortë në aktivitet gjatë vitit 2020. Tregtia e tekstileve dhe këpucëve ka pësuar tkurrje, pasi bizneset kanë eksportuar 128 milionë euro më pak dhe importuar -95 milionë euro krahasuar me 2019.
Shqiptarja · 3 dite
Mungesa e tabelave po dëmton bizneset
Oda e Afarizmit të Kosovës përmes një shkrese i është drejtuar Ministrit të Punëve të Brendshme dhe ka shprehur shqetësimin e saj për mos furnizimin e makinave, kamionëve dhe mjeteve transportuese me targa.
Lajmi.net · 3 dite
Investimet e reja të huaja direkte/ Kina tejkalon Shtetet e Bashkuara
Kina ka tejkaluar Shtetet e Bashkuara si destinacioni më i madh në botë për investime e reja të huaja direkte, sipas shifrave të publikuara nga Kombet e Bashkuara. Investimet e reja në Amerikë nga kompanitë e huaja ranë me gati gjysmën e vitit të kaluar, duke çuar në humbjen e statusit të saj numër një.
Fjala.al · 3 dite
2021 vit krizë për bizneset, Shkodra: Kemi nevojë për mbështetje financiare, garancia nuk funksionon
Nga Erblina Mile Pandemia por edhe zgjedhjet paralajmërojnë një vit shumë të vështirë për ekonominë shqiptare edhe gjatë 2021. Prodhuesit shqiptar shprehen se po përballen me vështirësi serioze ndërsa nuk po gjejnë mundësi financimi për të vijuar aktivitetin. Sekretari i përgjithshëm i Shoqatës së Prodhuesve Arben Shkodra shprehet se shtyrja e afat...
ABC News · 3 dite
INSTAT: Në 2020 turizmi ra me 58,5 %, në krahasim me 2019! Kosova 'besnike', spanjollët 'tradhtarët'
Pandemia ka goditur fort turizmin në Shqipëri. Referuar shifrave të INSTAT, përgjatë 2020 turizmi ka rënë me 58,5 %, në krahasim me vitin 2019.
Shqiptarja · 3 dite
Borxhi i lartë, shqetësim se si përdoret paraja publike
Borxhi publik pritet të kapërcejë këtë vit kuotën e 80% të Prodhimit të Brendshëm Kombëtar, duke e bërë Shqipërinë një ndër vendet me nivelin më të lartë të këtij treguesi në Europë, sipas të dhënave nga Instituti Europian i Statistikave. Por për ekspertët, më shqetësues
A2 CNN · 3 dite
“Pikë e re grumbullimi për përpunimin e fruta-perimeve”- Rama dhe Krifca në Shijak: Do t’i ndihmojë fermerët të rrisin fuqinë prodhuese dhe…
Kryeministri Edi Rama dhe drejtoresha e Agjencisë së Zhvillimit Bujqesor dhe Rrural, Frida Krifca, u ndalën sot në Shijak, ku po përmes fondeve të...
Panorama · 3 dite
Premtimi për rritje të pagës minimale, që nuk u realizua kurrë që nga viti 2011
Kosova është vendimi më pagën më të vogël minimale në rajon, përkundër premtimeve të shumta, ajo nuk u rrit më asnjëherë që nga viti 2011, në kohën kur kishte qeverisur Hashim Thaçi.
Lajmi.net · 4 dite
60 mijë të papunë, ekspertët ekonomikë thonë se s’ka rimëkëmbje me skema sociale
Kosova nuk mund të ketë rimëkëmbje ekonomike vetëm me shpërndarje të buxhetit për kategoritë sociale dhe me një mbështetje të mangët për bizneset dhe punëtorët e afektuar nga pandemia Covid19.
Lajmi.net · 4 dite
Librazhdi me nënstacion elektrik plotësisht të rikonstruktuar me garanci 40 vjeçare
Investimi kapital që OSHEE ka kryer në nënstacionin elektrik të Librazhdit, me një vlerë prej 1.5 milionë dollarë, zgjidh një herë e mirë problemin...
Panorama · 4 dite
“Si e vrau veten inxhineri, pasi Sigurimi i Shtetit e detyroi të firmoste një dokument për të dënuar…”/ Dëshmia e kolegut në sektorin e naftës
Prof. Dr. Hazbi M. Shehu/ Në fillim të vitit 1974, u dënua inxhinieri gjeolog, Nuredin Skrapari, nga sektori i Naftës, me 15 vjet burg, me...
Panorama · 4 dite
Tërmeti dhe pandemia/ Mbyllen 1200 biznese në Durrës! 35 mijë persona dolën pa punë
Termeti dhe pandemia kanë goditur rëndë bizneset në Durrës. Sipas kreut të Dhomës së Tregtisë, Alban Isteri janë mbyllur 1200 biznese gjatë 2020-ës dhe 35 mijë persona kanë mbetur pa punë.
Shqiptarja · 5 dite
KE: Niveli i borxhit publik 79,9% më i lartë ndër vendet kandidate për tu integruar BE
Nga Erblina Mile Niveli i borxhit publik në Shqipëri është më i larti në rajon. Sipas vlerësimeve të komisionit Europian për tre-mujorin e fundit të 2020  niveli i borxhit publik  vlerësohet të arrij në 79.9% . Kjo e ndikuar direkt nga rënia ekonomike dhe pandemia.Pas Shqipërisë renditet Mali i Zi dhe Maqedonia  ndërkohë që Kosova ...
ABC News · 5 dite
Bizneset e mbyllura nga pandemia/ Në terren shumë biznese të mbyllura, por shifrat zyrtare janë ndryshe
Kriza e pandemisë Covid-19 ka goditur fort bizneset, ku shumë prej tyre veçanërisht të vogla nuk arritën t’i mbijetojnë mbylljes së ekonomisë për 3 muaj dhe masave të tjera kufizuese.
Top Channel · 5 dite
Ekonomia në recesion, – 4.4%/ Qeveria korrigjon shifrat. Tregohet më optimiste
Pavarësisht se të gjithë treguesit kryesore të ekonomisë e kanë mbyllur vitin në rënie si pasojë e goditjes që morën nga pandemia, qeveria duket tejet optimiste mbi ecurinë e ekonomisë.
Top Channel · 5 dite
Raporti i KE: Shqipëria me borxhin më të lartë në rajon! E 3-ta për rritjen ekonomike
Komisioni Evropian e rendit Shqipërinë në vend të parë sa i takon borxhit publik deri në shtator të vitit 2020. Sipas raportit më të fundit ku është marrë në analizë ekonomia e vendeve kandidate për në BE thuhet se borxhi i vendit ishte 79.9%. Ndërkohë lajmi p...
Shqiptarja · 5 dite
Sezoni turistik 2021 mbetet në pikëpyetje, Besnik Vathi: Nuk kemi ende asnjë panoramë të qartë
Nga Erblina Mile Pandemia penalizon turizmin edhe gjatë 2021.Vijimi i kufizimeve nga shtete Europiane ka lënë ende në pikëpyetje pushimet apo udhëtimet edhe  për këtë verë. Përfaqësues i Shoqatës së Tur-Operatorëve Besnik Vathi shprehet se ende nuk kanë bërë asnjë planifikim me agjencitë të vendeve të tjera pasi ka paqartësi në lidhje me skemat e ...
ABC News · 5 dite
Konsumi, investimet e shërbimet/ Ministria e Financave jep lajmin e mirë: Rimëkëmbja e ekonomisë me 5.5%
Një lajm i mirë vjen për ekonominë shqiptare. Këtë vit, sipas një raporti të Ministrisë së Financave, ajo pritet të rimëkëmbet me 5.5%, pas një rënie në vitin që lamë pas si pasojë e pandemisë me 4.4%.  Ndikim pozitiv sipas raportit të Kuadrit Makroekonomik dhe Fiskal 2022-2024, thuhet se do të ketë konsumi dhe investimet
Fjala.al · 5 dite
Ikja e të rinjve, fenomeni i largimit është më i lartë në Shqipëri, se kudo tjetër në Europë
Vit pas viti, fenomeni i emigracionit po merr përmasa alarmante dhe po përfshin segmente të shoqërisë me aftësi. Një anketë e vitit 2020 e...
Panorama · 5 dite
Lajm i mirë, ekonomia do rimëkëmbet me 5.5%! Ndikim pozitiv konsumi, investimet e shërbimet
Pas një rënie të pritshme ekonomike të vitit 2020 tashmë në nivelin e 4.4%, viti aktual pritet të rimëkëmbet me 5.5%. ndikim në këtë rritje sipas Ministrisë së Financave do të ketë konsumi dhe investimet. Ndërsa nga sektorët shërbimet do të kenë...
Shqiptarja · 5 dite
Garancia e eksporteve, instrumenti që Ministria e Financave po diskuton me biznesin
Qeveria është duke diskutuar me biznesin një instrument të ri në mbështetje të eksporteve, një ndër zërat më të goditur nga kriza që po shoqëron pandeminë e Covid-19. Burime nga Shoqata e Prodhuesve konfirmuan për A2 se kanë nisur diskutimet me Ministrinë e Financave për
A2 CNN · 6 dite
Zgjatet “garancia sovrane”/ Edhe 6 muaj më shumë që biznesi të marrë kredi në banka
“Ministria e Financave ka shtyrë me 6 muaj afatin për garancinë sovrane duke e çuar atë deri më 30 qershor 2021, një instrument që synon rimëkëmbjen e bizneseve të prekura nga pandemia Covid-19.”
Top Channel · 6 dite
Fermerët afat deri në 25 shkurt për të marrë naftë të lirë, Ekonomi: Aplikimi do të bëhet online
Fermerët shqiptarë  kanë afat deri në 25 shkurt për të aplikuar për të përfituar naftë të lirë. Ministrja e Bujqësisë Milva Ekonomi së bashku me kryebashkiakun Erjon Veliaj kanë sqaruar se si mund të përfitojnë fermerët. Sipas ministres  sasia e naftës do të shpërndahet në bazë të sipërfaqes së tokës dhe kulturave bujqësore që do ...
ABC News · 6 dite
Borxhi publik, Shqipëria me nivelin më të lartë në rajon
Shqipëria ka sot nivelin më të lartë të borxhit publik në rajon dhe ndër më të lartit në Europë, i vlerësuar në 79.7% në fund të tremujorit të tretë. Krahasimisht, Mali i Zi llogarit një nivel të ngjashëm prej 79.5%, Serbia 62.2%, Maqedonia e Veriut
A2 CNN · 6 dite
Mbështetja për fermerët, Ekonomi: Vendorët të nxisin fermerët për aplikim online
Ministrja e Bujqësisë, Milva Ekonomi, u bëri thirrje drejtuesve të njësive administrative të Tiranës të nxisin dhe të ndihmojnë fermerët për aplikimin online, në mënyrë që të përfitojnë kartën e karburantit falas. Ajo sqaroi edhe një herë procedurën që një fermer duhet të ndjekë në ...
A2 CNN · 6 dite
Përgjysmimi i çmimit të naftës për fermerët/ Erion Veliaj: Lajm i mirë për Tiranën, kjo ka qenë një kërkesë e vazhdueshme e….
Kryebashkiaku Erion Veliaj, dhe ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Milva Ekonomi, takuan administratorët e zonave rurale dhe drejtues të bujqësisë për të diskutuar...
Panorama · 6 dite
FIAA: Sa u goditën investitorët e huaj nga pandemia
Kriza që ka shkaktuar në ekonomi pandemia e Covid-19 ka ndikuar negativisht dhe në ecurinë e investitorëve të huaj në vend. Marinela Jazoj, Drejtoreshë Ekzekutive e Shoqatës së Investitorëve të Huaj në Shqipëri (FIAA) thotë se ndër sektorët që raportojnë se janë goditur më shumë nga pandemia janë hoteleria dhe shërbimet mbështetëse të tyre (pjesë ...
BalkanWeb · 6 dite
Shtyhet afati për Garancinë Sovrane 2, përfitojnë bizneset e goditura nga pandemia
Ministria e Financave dhe Ekonomisë ka vendosur të shtyjë afatin për garancinë sovrane deri më 30 qershor të këtij viti, duke iu dhënë mundësi të përfitojnë të gjitha ato biznese, që u goditën nga pandemia e koronavirusit. Ishte Shoqata Shqiptare e Bankave që kërkoi shtyrje të këtij afati, ndërsa MFE e ka vlerësuar të nevojshme ...
Fjala.al · 6 dite
MFE: Shtyhet afati për Garancinë Sovrane deri në 30 qershor 2021
Ministria e Financave dhe Ekonomisë njofton se, ka miratuar shtyrjen e afatit për aplikime në kuadër të skemës së garancisë shtetërore që synon rimëkëmbjen e aktivitetit tregtar, garanci kjo e miratuar me anë të Vendimit të Këshillit të Ministrave nr. 387, datë 13.05.2020 “Për miratimin e garancisë shtetërore të huas me bankat tregtare për garantim...
Ministria e Financës dhe Ekonomisë · 6 dite
Shtyhet deri në 30 qershor 2021 afati për Garancinë Sovrane
Ministria e Financave dhe Ekonomisë njofton se, ka miratuar shtyrjen e afatit për aplikime në kuadër të skemës së garancisë shtetërore që synon rimëkëmbjen e aktivitetit tregtar, e miratuar me anë të Vendimit të Këshillit të Ministrave, më 13 maj të vitit të kaluar. Ministria
A2 CNN · 6 dite
Shtyhet afati për Garancinë Sovrane/ Ministria e Financave: Ja arsyeja dhe deri kur do të bëhen aplikimet për kredi
Ministria e Financave dhe Ekonomisë ka njoftuar se ka shtyrë afatin e Garancisë Sovrane deri në datën 30 qershor. Në një njoftim për mediat, MFE-ja...
Panorama · 6 dite
Merret vendimi/ Shtyhet afati për Garancinë Sovrane deri në 30 qershor, përfitojnë bizneset e goditur nga pandemia
TIRANË Ministria e Financave dhe Ekonomisë ka vendosur të shtyjë afatin për garancinë sovrane deri më 30 qershor të këtij viti, duke iu dhënë mundësi të përfitojnë të gjitha ato biznese, që u goditën nga pandemia e koronavirusit. Ishte Shoqata Shqiptare e Bankave që kërkoi shtyrje të këtij afati, ndërsa MFE e ka vlerësuar të ...
BalkanWeb · 6 dite
Goditja nga pandemia, shtyhet afati për 'Garancinë Sovrane 2' deri në 30 qershor, nga 15 miliardë u përdorën vetëm 5
Aplikimet për 'Garancinë Sovrane 2' nuk kanë qenë në nivelin e pritshëm. Kjo ka bërë që Ministria e Financave, me kërkesë të Shoqatës së Bankave ta shtyjë afatin për aplikimet deri në 30 qershor.
Shqiptarja · 6 dite
Qeveria ndryshon qëndrim për recesionin, Angjeli: Rënia 4.4% dhe jo 6.1%! Defiçiti buxhetor do të jetë 6.7%
Recesioni ekonomik i viti 2020 nuk pritet të jetë -6.1% por -4.4%. Ky është parashikimi i rishikuar i qeverisë i bërë publik nga kryetari i ri i Komisionit të Ekonomisë Anastas Angjeli, gjatë miratimit të aktit normativ të katërt të buxhetit të vitit të kaluar. Sipas ti...
Shqiptarja · 6 dite
Fiskalizimi, Denaj me kontabilistët: Shkojmë drejt ndërgjegjësimit të biznesit
Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj, së bashku me Prefektin e Qarkut Fier, Baki Bala dhe Drejtoreshën e Përgjithshme e DPT-së, Delina Ibrahimaj, gjatë një vizite të zhvilluar në qytetin e Fierit me kontabilistët, u shpreh se është e rëndësishme të shkojmë drejt ndërgjegjësimit të biznesit. “Është një vit i rëndësishëm që edhe bizneset ...
Ministria e Financës dhe Ekonomisë · 7 dite
1,5 miliardë lekë nga buxheti i shtetit për familjet të prekura nga tërmeti i 26 nëntorit
Komisioni për Ekonominë dhe Financat në drejtimin e kryetarit të ri të këtij komisioni, Anastas Angjeli miratoi aktin normativ për zgjatjen e afatit të subvencionimit të qirasë deri në momentin e strehimit të këtyre familjeve. Akti i mëparshëm parashikonte subvencionim e qirasë vetëm 1 vit pas dëmtimit të shtëpisë nga tërmeti. Konkretisht, rreth 1,...
Ministria e Financës dhe Ekonomisë · 7 dite
Fermerë aplikoni deri më 25 shkurt për të marrë naftën që deri dje e paguanit me taksa, tashmë falas
Nëse je një fermer, person fizik apo juridik i pajisur me NIPT fermeri aktiv dhe me pronësi toke mbi 0.4 HA, tashmë ke mundësi të bëhesh pjesë e skemës së mbështetjes me naftë nga Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, duke aplikuar në e-Albania deri më 25 shkurt. Çdo vit, me mijëra fermerë varen nga
Fjala.al · 7 dite
Apeli/ Afati i fundit 25 shkurti, të gjithë hapat dhe dokumentet e domosdoshme për fermerët që të aplikojnë për të përfituar naftën falas
Nëse je një fermer, person fizik apo juridik i pajisur me NIPT fermeri aktiv dhe me pronësi toke mbi 0.4 HA, tashmë ke mundësi të bëhesh pjesë e skemës së mbështetjes me naftë nga Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, duke aplikuar në e-Albania deri më 25 shkurt.
Shqiptarja · 7 dite
Hapet tenderi 74.1 mln lekë për projektin e autobusëve elektrikë! Pilotimi nis në Tiranë, Durrës dhe Vlorë
Brenda këtij viti pritet të nisë projekti pilot për urbanët elektrik në vend, dhe që do të zhvillohet në bashkitë Tiranë, Durrës dhe Vlorë. Tenderi është hapur nga Agjencia e Eficencës së Energjisë në vlerën e 74.1 milionë lekësh.
Shqiptarja · 7 dite
Eksportet shqiptare ranë me 217 milionë euro, kërkohen politika për diversifikimin
Eksportet e mallrave shqiptare ranë me 26,8 miliardë lekë, apo rreth 217 milionë euro gjatë vitit të kaluar. Grupet kryesore Made in Albania (këpucët, veshjet, hidrokarburet, giza dhe çeliku) shënuan të gjitha rënie për shkak të kërkesës së dobët nga partnerët tregtarë, që vuajnë ende ...
A2 CNN · 7 dite
Fiskalizimi, Denaj: Lufton informalitetin, vaksinimi shpresë për biznesin (VIDEO)
Fiskalizimi do të sjellë formalizim të ekonomisë dhe do të luftojë informalitetin e abuzimet e kryera deri më tani. Ministrja e Financave Anila Denaj tha nga Fieri se sistemet që do të zbatohen do të mbështesin më shumë biznesin.
Shqiptarja · 7 dite
Shqipëria e 7-ta në Europë për rritjen e çmimeve në dhjetor
Inflacioni i dhjetorit të vitit të kaluar rezultoi 1.5 për qind sipas matjeve të bazuara në metodologjinë e Eurostat. Ky rezultat ishte 0.4 pikë përqindje më i lartë se matjet kombëtare për arsyen grupi i “frutave dhe perimeve” kanë një peshë më të madhe tek shporta që Eurostat përdoren për ndryshimin e çmimeve. Shqipëria u ...
Fjala.al · 7 dite
Fiskalizimi, Denaj nga Fieri: Mbështesim biznesin në shërbime, luftojmë informalitetin dhe evazionin
  Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj gjatë një vizite të zhvilluar në qytetin e Fierit, me përfaqësues të enteve publike, u shpreh se, biznesi do të mbështetet në shërbime më avangardë, duke luftuar informalitetin dhe evazionin...
Ministria e Financës dhe Ekonomisë · 7 dite
Fiskalizimi, Denaj nga Fieri: Mbështesim biznesin në shërbime, luftojmë informalitetin dhe evazionin
Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj gjatë një vizite të zhvilluar në qytetin e Fierit, me përfaqësues të enteve publike, u shpreh se, biznesi do të mbështetet në shërbime më avangardë, duke luftuar informalitetin dhe evazionin. “Për sa i takon fiskalizimit, ne flasim për një proces, i cili ka nisur me entet publike dhe ...
Fjala.al · 7 dite
Aksidentet, INSTAT: 20% më pak humbje jete në 2020, shkak kryesor sjellja e shoferëve
Viti 2020 u mbyll me 20 për qind më pak humbje jete nga aksidentet në raport me një vit më parë. Të dhënat zyrtare të Institutit të Statistikave për aksidentet reflektojnë efektin e karantinës kur u vu re një rënie e numrit të aksidenteve për shkak të kufizimit të lëvizjeve. Po kështu të njëjtat kufizime
BalkanWeb · 7 dite
Ekonomia humb 689.5 mln euro nga COVID-i! Të ardhurat për frymë u ulën me 323 euro
Ekonomia shqiptar ka humbur 689.5 milionë euro si pasojë e pandemisë COVID-19. Sipas të dhënave të Ministrisë së Financave deri në fund të vitit 2020 ishin mbledhur 3.4 miliardë euro. Nga ana tjetër edhe të ardhurat për frymë janë tkurrur me 323 euro krahasuar me 2019.
Shqiptarja · 8 dite
Eksperti i ekonomisë: Bujqësia, i vetmi sektor që nuk mori asnjë ndihmë gjatë izolimit
Klodian Muço, ekspert për ekonominë dhe pedagog në Universitetin Katolik Zoja e Këshillit të Mirë, u shpreh në A2 Business Week, ku u fol për bujqësinë, se ky sektor nuk mori asnjë ndihmë nga qeveria gjatë izolimit nga pandemia. “Gjatë pandemisë, ekonomia ishte i vetmi
A2 CNN · 8 dite
Fermeri nga Lushnja: Ministria nuk ka dëgjuar asnjë nga kërkesat tona
I ftuar përmes një lidhje Skype në A2 Business ishte dhe një fermer nga Lushnja, i cili solli opinionin e tij në lidhje me skemën e re të karburanteve të paraqitur nga qeveria dhe gjendjen në të cilën ndodhet bujqësia shqiptare sot. Fermeri Ladi Çela
A2 CNN · 8 dite
Zv/ministrja Gjeçi: Skema e karburantit falas synon të formalizojë bujqësinë
Ermira Gjeçi, zëvendësministre e Bujqësisë, ishte e ftuar në A2 Business, nga ku foli për skemën e karburantit falas, theksoi se kjo synon të formalizojë bujqësinë. “Skema ka filluar më 15 janar. Sot është data 20 janar. Numri që kemi tërhequr sot deri në ora
A2 CNN · 8 dite
Skema e karburantit falas, Gjeçi: Përfitojnë 60 mijë fermerë, Resuli: Ndihma e papërfillshme për fermerin e vogël
Në emisionin e radhës së A2 Business është diskutuar mbrëmjen e së mërkurës rreth skemës së re të qeverisë për fermerët për përfitimin e naftës pa akcizë. Që prej 15 janarit, fermerët e pajisur me NIPT mund të aplikojnë për të përfituar naftën falas, sipas
A2 CNN · 8 dite
Rindërtimi i pallateve/ Qeveria ndan rreth 1.8 miliardë lekë për dy bashki
Në mbledhjen e sotme të qeverisë është vendosur ndarja e rreth 800 milionë lekëve për bashkinë e Tiranës në kuadër të procesit të rindërtimit...
Panorama · 8 dite
Bankat vështirësojnë kushtet për dhënien e kredive, biznesi i vogël e i mesëm ‘frenojnë’ investimet
Pasiguria dhe rënia e të ardhurave si tek biznesi ashtu edhe tek familjet ka ndikuar tek bankat e nivelit të dytë të cilat kanë shtrënguar kushtet për të dhënë kredi. Sipas Bankës së Shqipërisë viti 2020 u mbyll me kushte të shtrënguara kryesisht për kredit&eu...
Shqiptarja · 8 dite
Bonusi për familjet e prekura nga tërmeti pa afat, do jepet deri kur të mbyllet rindërtimi! Aktualisht 13.600 familje përfitojnë prej saj
Komisioni i Ligjeve ka miratuar aktin normativ për shtyrjen pa afat të pagesës së bonusit të qirasë për të gjitha familjet e mbetura të pastreha si pasojë e tërmetit të 26 nëntorit 2019. Nëpërmjet këtij akti familjet deri në momentin që të hyjnë n&eu...
Shqiptarja · 8 dite
Këstet ia paguante babai/ Zbardhet pasuria e ish-ministrit Sandër Lleshaj, BIRN: Mori dy kredi për strehim, por s’deklaroi të ketë në pronësi shtëpi
Sandër Lleshaj u zgjodh ministër i Brendshëm në kabinetin e kryeministrit Edi Rama në nëntor 2018 dhe u largua me dorëheqje në 10 dhjetor...
Panorama · 8 dite
Sa do të jetë paga maksimale nga janari?/ Shqiptarët do paguajnë 37 mln euro më shumë sigurime
Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve ka njoftuar se duke filluar nga periudha Janar 2021, paga bazë minimale mujore, në shkallë vendi për punonjësit, e detyrueshme për t’u zbatuar nga çdo person juridik apo fizik, vendas apo i huaj, është 30,000 lekë. (VKM nr.1025, datë 16.12.2020). Paga minimale u rrit me 15%, nga 26 mijë lekë
Fjala.al · 8 dite
Mirëadministrimi fiskal/ Rritje e të ardhurave në buxhetin e shtetit me 10%
Nga procesi i fiskalizimit qeveria synon të rrisë të ardhurat në buxhetin e shtetit me 10% dhe 20% në raport me të gjithë kontrollet. Ministria e Financave dhe Ekonomisë vë fokusin në dy elemente të rëndësishëm, siç janë thjeshtimi i deklaratave dhe raportimi online i shërbimeve për bizneset, çka ka lehtësuar procedurat dhe ka ulur ...
Fjala.al · 8 dite
A mund të bëhet Leku, monedhë zyrtare e Kosovës? Guvernatori i Bankës i jep fund dilemës, ja çfarë thotë
Është thënë disa herë se Kosova mund të bëjë si valutë zyrtare Lekun e Shqipërisë. Madje, lideri i Vetëvendosje Albin Kurti, që drejtoi qeverinë...
Panorama · 8 dite
Gjermania, trendi i ri emigracionit për shqiptarët, në dy vite dyfishohen lejet e qëndrimit. Çfarë tregon raporti i Eurostat
Gjermania po shndërrohet në një trend të ri emigrimi për shqiptarët e të gjitha shtresave, por sidomos ato më aftësi. Të dhënat e Eurostat treguan...
Panorama · 8 dite
Masat antiCovid në ndihmë të biznesit/ BSH: 188 milionë euro vlera e likuiditetit
Rreth 188 milionë euro vlerë likuiditeti përfituan bizneset shqiptare nga shtyrja e kësteve të kredive, masë të cilën e ndërmori Banka e Shqipërisë në kushtet e situatës së vështirë ekonomike nga pandemia. Sipas Bankës Qendrore ndikimi financiar i shtyrjes së kredive, vetëm në segmentin e sipërmarrjes, arriti në 23.3 miliardë lekë, ose rreth 11 % ...
BalkanWeb · 8 dite
Zbulohet “sekreti” i marrëveshjes me kompaninë “Pfizer”/ Për gjysmën e parë të vitit vijnë vetëm 40 mijë vaksina (detaje nga plani)
Duket se ka zgjatur pak sekreti i marrëveshjes midis qeverisë shqiptare dhe kompanisë farmaceutike “Phizer”. Një ditë pasi marrëveshja u miratua në Parlament, detaje të...
Panorama · 9 dite
Fiskalizimi, Ibrahimaj: Synohet rritja e të ardhurave në buxhet. Pazaj: Kostoja e një kase fiskale të re 275 euro
Raportimi i shitjeve për biznesin pranë administratës tatimore ka ndryshuar nga ky fillim viti. Nga 1 Janari ka nisur fiskalizimi që do të thotë se transaksionet mes biznesit dhe enteve publike do të raportohen online. Drejtoresha e Përgjithshme e Tatimeve, Delina Ibrahimaj thotë se nga procesi i fiskalizimit pritet të rriten të ardhurat në buxhet....
BalkanWeb · 9 dite
Tregtia e jashtme goditi ekonominë me 656 milionë euro për shkak të pandemisë
Shqipëria e mbylli vitin 2020 me një rënie drastike të volumit të tregtisë së jashtme, kryesisht si pasojë e rënies së konsumit të veshjeve...
Panorama · 9 dite
Efekti i tërmetit dhe pandemisë në Shqipëri/ BB: Niveli i varfërisë mund të ketë shkuar 8 vite pas, kostoja ekonomike mund të…
Tërmeti shkatërrues i 26 nëntorit 2019 rriti varfërinë subjektive (perceptimi që ka një person për situatën e tij financiare dhe materiale) me 2.3 për...
Panorama · 9 dite
Dy mandate qeverisëse, Rama: Llogaritë e shtetit ishin si tërmet, bëmë karabina
Kryeministri zgjodhi të bënte një analogji mes tërmetit dhe menaxhimit të llogarive të shtetit, për të evidentuar punën e bërë nga qeveria këto 8 vitet e fundit dhe atë ç’ka mbetur për t’u bërë. “Situata pas tërmetit, ishte edhe situata e llogarive të shtetit, ishte
A2 CNN · 9 dite
“Efektet e pandemisë ishin të padiskutueshme”/ Zv.ministri i Financave nxjerr të dhënat: Ja sa biznese u mbyllën dhe sa të reja u hapën në 2020-ën
Zv/ministri i Financave, Besart Kadia, ka publikuar disa të dhëna për vitin e vështirë 2020, për shkak të tërmetit dhe pandemisë nga koronavirusi. Në një...
Panorama · 9 dite
Miradministrimi fiskal-Denaj: Thjeshtuam të gjitha procedurat për biznesin, ulëm informalitetin
Miradministrimi fiskal, thjeshtimi i procedurave për biznesin, si dhe ndërtimi i sistemeve të ndërthurura online,  do të bëjë  që të ulim informalitetin dhe të rriten të ardhurat  në buxhetin e shtetit. Kështu deklaroi Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj,  gjatë konferencës së përbashkët me Kryeministrin Edi Rama dhe Drejtoren e Tati...
Ministria e Financës dhe Ekonomisë · 9 dite
Binjakëzimi me BE, Sejko: Në dobi të sistemit tonë! Ambasadorët vlerësuan punën e BSH
Pas një viti jo pak të vështirë për shkak të pandemisë, projekti i binjakëzimit apo i përafrimit të legjislacionit me vendet e Bashkimit Europian,...
Panorama · 9 dite
Raporti i BB: Tërmeti dhe COVID-19 çojnë varfërinë 8 vite pas
Tërmeti shkatërrues i 26 nëntorit 2019 rriti varfërinë subjektive (perceptimi që ka një person për situatën e tij financiare dhe materiale) me 2.3 për qind. Banka Botërore në raportin e fundit “Vlerësimi i riskut të katastrofave në Shqipëri” nënvizon se niveli i varfërisë mund të ketë shkuar 8 vite pas (në skenarin më të mirë) ...
BalkanWeb · 9 dite
Rama emëron Anastas Angjelin në krye të komisionit të Ekonomisë dhe Financave
Në prag të zgjedhjeve të 25 prillit Kryeministri Edi Rama, rivendos ekuilibrat në Partinë Socialiste, mes socialistëve të vjetër dhe prurjeve të reja që u promovuan gjatë 8 viteve të rilindjes. Një nga themeluesit e PS, Akademik Prof. Dr Anastas Angjeli, u emërua sot Kryetar i Komisionit Parlamentar të Ekonomisë dhe Financave. Angjeli është një ...
Fjala.al · 10 dite
Skema e karburantit në bujqësi, prej dhjetorit 1500 fermerë të pajisur me NIPT
Fermerët po nxitojnë të pajisen me NIPT për të aplikuar në skemën e subvencionimit të karburantit. Të dhënat e Drejtorisë së Tatimeve, tregojnë se në dhjetor u regjistruan 1071 fermerë, trefishi i fluksit të muajve të mëparshëm. Ecuri që po vijon edhe në janar, me
A2 CNN · 10 dite
Nafta pa akcizë, të shmangen abuzimet me skemën, problem në të kaluarën
Skema e furnizimit të fermerëve me naftë pa akcizë ka si avantazh kryesor uljen e kostove, një problem që penalizon jo pak bujqësinë shqiptare dhe që në finale rëndon te konsumatorët, që i blejnë shtrenjtë produktet bujqësore. Por për ekspertin Shkëlzen Marku e rëndësishme është
A2 CNN · 10 dite
Tjetër skandal me rrugët e “Salillarit”, aksi Orikum-Vlorë i shkatërruar. Firma ka marrë për mirëmbajtjen 13.7 mln euro
Një tjetër aks rrugor në jug të vendit që mirëmbahet nga kompania ‘Salillari’ rrezikon të ketë të njëjtin fat me atë të Borshit dhe disa rrugëve të tjera. Aksi nacional Vlorë-Orikum ka pësuar dëmtime të shumta në kilometrin e 7-të të tij. “E vetmja masë që është marrë janë këto konë sinjalistike. Është një rrugë ...
BalkanWeb · 10 dite
Bleu apartament me vlerë 110 mijë euro/ BIRN ‘skanon’ pasurinë e Ditmir Bushatit! Ish-ministri s’deklaroi të ardhurat e plota! Mori hua 20 mijë euro për…
  Ditmir Bushati u zgjodh ministër i Jashtëm në kabinetin e kryeministrit Edi Rama pas zgjedhjeve parlamentare të vitit 2013 dhe e mbajti këtë post...
Panorama · 10 dite
Abuzimet me çmimet, tregu farmaceutik dhe spitalor nën vëzhgim këtë vit
Tregu farmaceutik dhe ai spitalor do të jenë nën vëzhgimin e rreptë të Autoritetit të Konkurrencës përgjatë këtij viti, për shkak të rolit të madh që do të vazhdojnë të kenë për shkak të Covid-19. Në fillim të pandemisë, depot farmaceutike rritën ndjeshëm në mënyrë
A2 CNN · 12 dite
Letrat me vlerë, interes i lartë nga investitorët për titujt afatgjatë
Investitorët shqiptarë, bankat dhe fondet e investimit kanë shfaqur një interes të madh në letrat me vlerë, që në këtë periudhë krize ofrojnë norma më të larta kthimi të investimit, sesa alternativat e tjera që gjenden në treg. Banka e Shqipërisë zhvilloi këtë javë ankandin
A2 CNN · 12 dite
Zbardhet pasuria e Saimir Tahirit/ BIRN: Dyshimet për shtesën e seteve financiare! Nga analiza rezulton se…
Saimir Tahiri u zgjodh ministër i Brendshëm në kabinetin e kryeministrit Edi Rama pas zgjedhjeve parlamentare të vitit 2013 dhe e mbajti këtë post...
Panorama · 12 dite
I dhuruan një makinë dhe bleu apartament 75 mijë euro/ BIRN: Si u rrit pasuria e ish-ministres Besa Shahini
Besa Shahini u emërua ministre e Arsimit, Sportit dhe Rinisë në dhjetor 2018, pas ndryshimeve të kabinetit qeveritar që pasuan protestat studentore të të...
Panorama · 13 dite
Kryemadhi: LSI shumë shpejt do të dalë me një qasje të qartë përsa i përket mbështetjes për fermerët
Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi ishte sot në një takim me fermerët e zonës së Sulovës në Elbasan, teksa ka dëgjuar problemet e tyre. Kryemadhi...
Panorama · 13 dite
Denaj në Vlorë: Lehtësojmë biznesin nga barra fiskale, japim mundësi të shtoni forcën punëtore
  Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj gjatë një vizite të zhvilluar në qytetin e Vlorës u ndal edhe në disa biznese lokale, që kanë përfituar së fundmi nga lehtësitë fiskale të përjashtimit të TVSH-së dhe Tatimit mbi Fitimin.   Elton Spahiu është një prej përfituesve të përjashtimit nga Tatimi mbi Fitimin, i cili falë kësaj ...
Ministria e Financës dhe Ekonomisë · 13 dite
Pandemia/ Guvernatori Sejko: Kthimi në normalitet, më i shpejtë! Aktiviteti ekonomik pritet të vijë në përmirësim gjatë…
Pandemia dhe efektet në ekonomi ishin kryefjala e Forumit për vendet e Europës Qendrore dhe Lindore, të organizuar nga “Euromoney”, ku i pranishëm ishte...
Panorama · 13 dite
Abuzimet në tendera, përjashtimi i konkurrencës zhduk mundësinë për kursim
Pazaret dhe shkeljet me tenderat publikë po kryhen sot në përmasa shumë të mëdha nga institucionet publike. I këtij mendimi është eksperti për ekonominë, Pano Soko, që fajëson mungesën e kulturës së ndëshkueshmërisë si elementin kryesor që nxit këtë sjellje. Arma kryesore e përdorur në ...
A2 CNN · 14 dite
“T’i vrasësh rinisë shpresat, njësoj si Millosheviçi që dëbonte me forcë…”- Profesori i Ekonomisë: Jemi në kufijtë e varfërisë! Një familje jeton me 5.5 USD në ditë
Profesori i Ekonomisë, Sherif Bundo i pranishëm në tryezën e Presidentit Meta për fenomenin e shpopullimit, ka bërë një deklaratë të fortë teksa është...
Panorama · 14 dite
Çako: Buxheti i Emergjencave nuk mbulon çdo fatkeqësi, fillimisht duhet të menaxhohen nga njësitë vendore
“Buxheti i Agjencisë së Emergjencave Civile është 1.7 miliardë lekë dhe nuk mbulon çdo fatkeqësi natyrore të pritshme, por të gjitha njësitë e pushtetit vendor janë të detyruara të parashikojnë në buxhet jo më pak se 4 % për zvogëlimin e riskut. Ky element i
A2 CNN · 15 dite
Situata energjitike në vend, Bejtja: Ndërprerjet bëhen për arsye sigurie
Ilir Bejtja, zv/ministër i Infrastrukturës dhe Energjisë, i ftuar në “A2 Business Week” deklaroi se aktualisht, “ndërprerjet e energjisë vijnë për shkak të sigurisë”. “Pra, futet uji nëpër kabina dhe kabinat bien në mënyrë automatike. Duhet të vijohet me investime, kabinat të ngrihen mbi ujë, ...
A2 CNN · 15 dite
BSH miraton kërkesën e shoqatës së bankave për ristrukturimin e kredive deri më 31 mars
Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë miratoi kërkesën e shoqatës së bankave për të shtyrë deri në fund të marsit masat lehtësuese. “Në mbledhje u miratua: shtyhen efektet e pikës a) të vendimit të Këshillit Mbikëqyrës nr. 33, datë 28.05.2020 për mënyrën e klasifikimit dhe ...
A2 CNN · 15 dite
Menaxhimi i përmbytjeve, debate të ashpra në “A2 Business Week”
Prej 5 ditësh tashmë, vendi është përfshirë nga përmbytjet, të përqendruara kryesisht në zonën e Nënshkodrës dhe Lezhës. Obot, Oblik, Dajç janë fshatrat që nuk kanë shpëtuar edhe këtë vit nga përmbytjet. Me dhjetëra familje janë të izoluara, teksa ka dëme në rrugë, ura dhe
A2 CNN · 15 dite
Inflacioni ra në 1.1%, konsumi i dobët edhe gjatë festave të fundvitit
Inflacioni ra në muajin dhjetor në nivelin më të ulët të vitit, duke reflektuar një stepje të fortë të konsumit. Instituti i Statistikave raporton se indeksi i çmimeve u rrit me vetëm 1.1%, ndikuar vetëm nga ushqimet dhe shtrenjtimi i qirave, ndërsa çmimet e veshjeve
A2 CNN · 16 dite
Ristrukturimi i kredive, Shoqata i bën kërkesë Bankës së Shqipërisë për shtyrjen e masave lehtësuese
Bankat kërkojnë shtyrjen deri në fund të marsit të masave lehtësuese të miratuara nga Banka e Shqipërisë në kuadër të pandemisë. Këto masa konsistojnë në shtyrjen e afatit të pagesave të kësteve të kredive për klientët në vështirësi dhe në ristrukturimin e kredive për bizneset
A2 CNN · 16 dite
“Propozimi i pahijshëm”, arabët kërkojnë portin e Durrësit pa garë
Projekti për të cilin interesohet qeveria shqiptare dhe kompania nga Emiratet e Bashkuara Arabe, EMAAR, është ndërtimi i një marine dhe resorti turistik, që do të zëvendësojë portin e Durrësit, më të madhin në vendin tonë. Teksa ligji shqiptar për koncesionet dhe PPP-të i lejon
A2 CNN · 17 dite
INVESTIGIMI I BIRN/ Testi i pasurisë ngel 2/3 e ministrave të kabinetit “Rama”! Ja problemet me justifikimin e pasurive
Të dhënat e analizuara nga BIRN tregojnë se 18 nga 27 anëtarët e kabinetit të kryeministrit Edi Rama nga viti 2013 deri në vitin...
Panorama · 17 dite
Skandal 10 milionë USD me tenderët, ARRSH shpall fituese ofertat 30% më të larta
Edhe pse në kohë pandemie dhe në një krizë ekonomike të fortë, abuzimi i frikshëm me tenderët në Shqipëri nuk ndalon, duke shpallur fituese...
Panorama · 19 dite
Kohë e pasigurt, Bitcoin arrin vlera marramendëse
Nuk ndalet rritja e vlerës së Bitcoinit, kriptovalutës më të njohur në treg. Sipas platformës Coinbase, vlera e saj ka kaluar tashmë 41 mijë dollarët. Një shifër marramendëse, duke parë që në 2017 monedha virtuale kishte rënë në vlerën e 3200 dollarëve dhe vetëm tri
A2 CNN · 20 dite
Arbitrazhi i dha të drejtë, Becchetti fillon të mbledhë paratë. Konfiskon 170 mijë euro nga llogaria e shtetit shqiptar në Belgjikë
Faturat që qeveria shqiptare detyrohet të paguajë në Arbitrazh sa vijnë e rriten. Përballja ligjore midis shtetit me “Copri” dhe “AKTOR” për autostradën Tiranë-Elbasan...
Panorama · 20 dite
Hapet gara për Portin e Vlorës/ Kompania fituese do duhet të investojë 23 milionë euro
Qeveria ka vendosur të japë me koncesion edhe Portin e Vlorës. Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë në 6 janar ka shpallur procedurën e tenderimit...
Panorama · 20 dite
Denaj përplaset me Presidencën për huan e Fondit Saudit: Procedurat janë ligjore! Panariti: U zgjidh nga qeveria shqiptare, s’ka fuqi juridike
Ministrja e Ekonomisë dhe Financave, Anila Denaj, reagoi dje në lidhje me akuzat e Presidentit Meta në lidhje me mosfirmosjen e huas së Fondit...
Panorama · 21 dite
Del dokumenti/ Përpunimi i kontejnerëve në portin e Durrësit i jepet me koncesion kompanisë malteze, 30 milionë euro për 5 vjet
Një kompani malteze që ka lidhje të forta me një kompani shqiptare ka siguruar koncesionin mjaft fitimprurës të përpunimit të kontejnerëve në kalatën 6...
Panorama · 22 dite
Arbitrazhi për Francesko Beketin/ Mediat belge japin detaje: Shuma që i është sekuestruar deri më tani kompanisë shtetërore shqiptare
Një mosmarrëveshje ligjore midis një biznesmeni italian dhe Republikës së Shqipërisë sapo ka rezultuar në konfiskime të kryera mbi honoraret që i detyrohen Eurocontrol...
Panorama · 23 dite
Huaja për rrugën Vlorë-Orikum/ Denaj: Presidenti bëri lëmsh Kushtetutën dhe institucionet. Huaja s’kishte pse të rinegociohej
  Teksa i përgjigjet akuzave të Presidentit Ilir Meta për huan me fondin saudit, ministrja e Financave, Anila Denaj, thotë se qeveria nuk ka pasur...
Panorama · 23 dite
Alarmante/ Shqipërisë po i ikën “truri” në emigracion, raporti i OECD: E katërta në botë për…
Vala e re e emigracionit po përfshin jo vetëm familjet por edhe shtresën e aftë të popullsisë. Organizata për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim (OECD) në...
Panorama · 23 dite
Shtyhet me 3 muaj afati i vlefshmërisë së kolaudimit të automjeteve! Kush përfiton (DOKUMENTI)
Qeveria ka vendosur që të shtyjë me 3 muaj vlefshmërinë e kolaudimit të automjeteve. Akti normativ është firmosur nga kryeministri Edi Rama dhe ministrja e...
Panorama · 24 dite
Rritet pesha e punonjësve që paguhen më pak, ndërsa ata me rrogë të lartë… Si ndryshuan pagat pas karantinës së parë?
Zhvillimet në sektorin e pagave pas karantinës së parë tregojnë se, pesha e punonjësve me pagë të ulët ndaj totalit te të punësuarve me...
Panorama · 24 dite
Nëse punoni në dy punë hiqni para mënjanë! Si ju prek ligji i ri i tatimit mbi të ardhurat, të paktën 400 euro më shumë në vit…
Nëse gjatë vitit 2020, keni pasur dy punë, pavarësisht shumës që jeni paguar në secilën prej tyre, duhet të hiqni para mënjanë çdo muaj,...
Panorama · 26 dite
Ulja e pragut dhe heqja e TVSH nga zero për profesionet e lira: Të gjitha ndryshimet fiskale që hynë në fuqi këtë vit
Për herë të parë në 2021 nuk është miratuar një paketë e plotë fiskale siç ka ndodhur vitet e kaluar, për shkak të situatës...
Panorama · 27 dite
Will The Debate Over $2,000 Stimulus Checks Help Democrats In Georgia?
Congressional Democrats are pushing to give most Americans $2,000 stimulus checks, arguing that this is a fast and direct way to help millions of Americans as they struggle with the economic slowdown caused by the COVID-19 pandemic. President Trump supports $2,000 payments, too, but most congressional Republicans don’t. Because of that congre...
FiveThirtyEight · 28 dite
“Do lidhen mbi 500 kontrata me vlerë 93 milionë euro”- Drejtoresha e AZHBR, Frida Krifca tregon objektivat për vitin 2021: Ja kur do shpallen fituesit e thirrjes së tretë të fondeve IPARD!
Drejtoresha e Përgjithshme e Agjencisë së Zhvillimit Bujqësor dhe Rural (AZHBR), Frida Krifca në një intervistë për Gazetën “Panorama” ka treguar se kur do...
Panorama · 28 dite
Të dhënat e INSTAT, ja cilët marrin rrogat më të larta në Shqipëri
Kur afrohet mosha e pensionit, ata që punojnë kundrejt një page marrin pagesa më të larta se të punësuarit në moshë më të re. Në...
Panorama · 28 dite
Procesi i rindërtimit/ Ministri Ahmetaj: Janë 106 mln euro grante! Edhe qeveria greke ra dakord që…
Ministri Arben Ahmetaj tha se për procesin e rindërtimit janë 106 mln euro grante, nga të cilat janë shpërndarë 86 mln dollarë. Ahmetaj garantoi se...
Panorama · 1 muaji
Zyrtare/ Kompania “Kastrati” blen zyrtarisht aeroportin e Rinasit me një shumë prej…
Aeroporti i vetëm ndërkombëtar i Shqipërisë do të jetë në pronësi të kompanisë së biznesmenit Shefqet Kastrati. Transaksioni është regjistruar në QKB për vlerën e...
Panorama · 1 muaji
Pragu i ri i TVSH-së nga 1 janari, si do çregjistrohen nga skema bizneset me xhiro nën 10 mln lekë
Nga 1 janari i viti të ardhshëm, ndryshon fasha e tatimpaguesve, që kanë detyrim për të deklaruar dhe paguar TVSH-në, nga 2 në 10...
Panorama · 1 muaji
The 40 Weirdest (And Best) Charts We Made In This Long, Strange Year
Over the course of 2020, FiveThirtyEight’s visual journalists covered a historic election, an unprecedented year in sports, a raging pandemic and an economy in free fall. So to cap off this long, strange, difficult year, we’re continuing our tradition of celebrating the best — and weirdest — charts we’ve published in t...
FiveThirtyEight · 1 muaji
The Economy Won’t Be Back To Normal Until 2022 Or Later, According To Our Survey Of Economists
It’s been about four months since the National Bureau of Economic Research declared that the U.S. was officially in a recession, and what a weird recession — and recovery — it’s been. The stock market has been merrily chugging along since February, when the recession began; disposable income increased even though millions of...
FiveThirtyEight · 3 muaji
September’s Jobs Report Is A Political Rorschach Test
The final jobs report before the presidential election is here. In September, 661,000 more people were employed than in August, and the unemployment rate fell to 7.9 percent. That’s a slight — but not huge — improvement over last month, when the unemployment rate was 8.4 percent. (Compare this report’s 0.5-percentage-point d...
FiveThirtyEight · 4 muaji
Experts Think The Economy Would Be Stronger If COVID-19 Lockdowns Had Been More Aggressive
Back in the early days of the coronavirus in the U.S., many economists believed that aggressive lockdowns would be the best long-term solution for managing the pandemic, despite the short-term economic pain they would cause. Six months later, we wanted to know: Did that logic hold up? And what political events could still be in […]
FiveThirtyEight · 4 muaji
Economists’ Best- And Worst-Case Scenarios For The Recovery Haven’t Changed Very Much
After an August jobs report that yielded better-than-expected results for American workers, economists have a much sunnier outlook on unemployment through the end of the year. But that optimism isn’t trickling into the rest of their economic forecasts — in part because there’s still so much uncertainty about what the rest of the y...
FiveThirtyEight · 5 muaji
The Easy Part Of The Economic Recovery Might Be Over
Is the economy finally starting to rebound? Based on the headline numbers from the August jobs report, things sure look that way. The report shows that the economy added 1.4 million jobs in August, and the unemployment rate fell below 10 percent for the first time since March, to 8.4 percent — down 1.8 percentage […]
FiveThirtyEight · 5 muaji
Even With A Vaccine, The Economy Could Take Many Months To Return To Normal
Graphics by Jasmine Mithani Once we find a COVID-19 vaccine, our lives can return to normal, right? Economists don’t think so. Even if the vast majority of the population become immune to the coronavirus tomorrow, leading economists think it could take six months or more before our economy is back to where it was before […]
FiveThirtyEight · 5 muaji
What Economists Fear Will Happen Without More Unemployment Aid
A sudden uptick in food insecurity. A wave of evictions. People spending less money at shops and restaurants. More job losses. According to leading economists, that’s what’s likely in store for the U.S. economy this year if Congress doesn’t renew any of the $600-per-week supplementary payment for unemployed workers by Sept. 1. Law...
FiveThirtyEight · 6 muaji
Yes, Unemployment Fell. But The Recovery Seems To Be Slowing Down.
After three straight months of declining unemployment, we have only just returned to levels of unemployment that rival the depths of the Great Recession. Friday’s jobs report revealed that the unemployment rate dropped from 11.1 percent in June to 10.2 percent in July, and 1.8 million more people were employed in July than in June. […]
FiveThirtyEight · 6 muaji
How The Pandemic Could Force A Generation Of Mothers Out Of The Workforce
For the past few months, Alicia Wertz has barely seen her husband. Since schools closed in their northern Alabama town in March, they’ve been single-mindedly focused on a single goal: making sure that someone was watching their three kids. At first, Wertz tried working from home. But she wasn’t getting anything done, so they tried [R
FiveThirtyEight · 6 muaji
Economists Think Congress Should Keep Paying Unemployed Workers $600 A Week — Or Even More
Graphics by Jasmine Mithani Congress is back in session, and it has a weighty task before it — figuring out what to do about the economy as COVID-19 infections spike across the country and states roll back their reopenings. One central point of tension: the $600-per-week supplemental unemployment insurance benefit that was enacted in March [&
FiveThirtyEight · 6 muaji
How The Experts Are Measuring The Economic Recovery
Graphics by Ryan Best In early June, the National Bureau of Economic Research made it official: The United States was in a full-blown recession. Joblessness had risen to historic levels, total production was down, and industrial activity slowed to a crawl. Just like that, the COVID-19 pandemic had extinguished the longest period of expansion in [&#
FiveThirtyEight · 7 muaji
Economists Think Congress Could Create An Economic Disaster This Summer
Graphics by Anna Wiederkehr Congress has less than a month to hammer out a deal on the next round of stimulus before expanded unemployment benefits expire. State and local governments are starting to feel the pinch of budget shortfalls. And while the U.S. got a piece of (relatively) good news in last week’s jobs report, […]
FiveThirtyEight · 7 muaji
Voters Who Think The Economy Is The Country’s Biggest Problem Are Pretty Trumpy. That Might Not Help Him Much.
President Trump could be in trouble. A lot could still change between now and November, but historically, the strength of the economy is correlated with the electoral strength of the incumbent president, and right now, the economy doesn’t look especially good. Between mid-March and the end of May, more than 38 million Americans applied for [&
FiveThirtyEight · 7 muaji
The Unemployment Rate Is Falling, But More People Are Losing Their Jobs Permanently
These days, reading the monthly jobs report can feel like opening a time capsule. According to the data for June, which was released today, the recovery from the COVID-19 recession was still chugging along as of the middle of last month, when the two surveys that form the backbone of the report were conducted. The […]
FiveThirtyEight · 7 muaji
In 2008, Everyone Thought The Recession Was Bad. But in 2020, Many Americans’ Views Depend On Their Party.
The U.S. economy is objectively awful right now. The unemployment rate is at levels not seen since the Great Depression and this quarter’s decline in gross domestic product is expected to be the worst on record. Most economists believe it will take years to recover from this recession. Not everyone thinks the economy is doing […]
FiveThirtyEight · 7 muaji
What Economists Fear Most During This Recovery
Graphics by Anna Wiederkehr As states push forward in their phased reopenings, we’re getting clues that the beleaguered U.S economy might be on its way to recovery. Retail sales spiked by 17.7 percent in May, and the unemployment rate unexpectedly dropped in that month as well — suggesting that Americans were returning to work and [R
FiveThirtyEight · 7 muaji
Virtual Church Services Mean More Work For This Audio Engineer
As the nation seeks to rebound from the economic wreckage caused by the novel coronavirus, millions of Americans are looking for jobs. But some will be trying to maintain the momentum of the extra work they’ve picked up over the past few months. K Yamada, an Atlanta-area audio engineer, is one of those people. The […]
FiveThirtyEight · 7 muaji
The Economy Is A Mess. So Why Isn’t The Stock Market?
Graphics by Julia Wolfe We’ve said it before: The stock market is not the economy. Usually, this simply means that fluctuations in the markets may have little to no real bearing on the underlying realities we think of as making up the economy. Or that there are many important structural factors that make the markets’ […]
FiveThirtyEight · 7 muaji