SQ EN
Monedha Blerje Shitje
USD
117.9
119.4
EUR
117
117.7
CHF
119.2
120.2
GBP
132.7
134.5
DKK
15.36
15.77
NOK
10.84
11.19
SEK
10.46
10.81
CAD
86
88.1
AUD
75.1
77
JPY
0.68
0.82
TRY
5.95
6.5
MKD
1.79
1.89
BGN
50.58
59.87
RON
19.96
23.63
HUF
0.23
0.28
RUB
1.55
2.05
PLN
20.17
24.11
HRK
12.76
15.46
CZK
4.05
4.76
ILS
26.39
34.25
CNY
13.24
16.6
RSD
0.84
0.99
ISK
0.62
0.83
MXN
4.67
5.91
AED
25.89
32.28
SAR
24.31
31.43
SGN
63.16
82.66
KWD
295.4
383.6
QAR
25.08
32.38
BHD
242.7
313.5
Përditësuar: 15:51:51 - 05.10.2022
no commission

Shkarkoni aplikacionin

Gas, Eni: 'Ripresi i flussi dalla Russia all'Italia, superati i vincoli'
Gazprom: 'Trovata soluzione per la ripresa dei flussi attraverso l'Austria'
ANSA · 48 minuta
Petrolio, schiaffo dell'Opec+ agli Usa. Biden: scelta miope
Ignorate le pressioni del presidente Usa. le Borse scivolano
ANSA · 48 minuta
Clima: Galimberti, non arriveremo al 2050
A Barcolana Sea Summit, non siamo consapevoli del disastro
ANSA · 1 ore
Energji nga panelet diellore/ OSHEE do i blejë bizneseve tepricën e energjisë së prodhuar
Bizneset që prodhojnë vetë energjinë elektrike nga burime alternative do kenë mundësi tja kalojnë atë OSHEE.
Top Channel · 2 ore
Rriten interesat e lekut në 2.25%/ Banka e Shqipërisë: Inflacioni do ulet në 2023
Banka e Shqipërisë ka rritur për të katërtën herë radhazi normën bazë të interesit duke e çuar atë në 2.25%, nga 1.75% që ishte.
Top Channel · 2 ore
Elon Musk's Twitter Reversal Renews Takeover Bid for a Now-Weaker Firm
Billionaire’s latest about-face over his $44 billion deal to buy Twitter has him poised to take over a company that is weaker than it was before he tried to abandon the agreement—thanks in part to his own actions.
The Wall Street Journal · 2 ore
Ibrahimaj në Report TV: Në 2023 presim rritje ekonomike me 3%! Edhe këtë vit bonus për festat e fundvitit për pensionistët .full_category
Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj ka folur në Report Tv për hartimin e projektbuxhetit për vitin 2023. Ibrahimaj thotë se vitin që vjen presin që ekonomia shqiptare të pësoje një rritje me 3%, ndërsa theksoi se pritet edhe një normalizimin i inflacionit.
Shqiptarja · 2 ore
Oil tensions threaten unity over war in Ukraine
Opec+ group cuts production, Liz Truss fights back, toxic work colleagues
Financial Times · 2 ore
Tyson Foods to Close Chicago, South Dakota Offices, Relocate Employees
Rising costs are pressuring the meat giant’s bottom line after two years of soaring profit margins.
The Wall Street Journal · 2 ore
SpaceX, NASA Launch Latest Crew Launch to Space Station
The mission marks the sixth time SpaceX has flown astronauts to the station for the space agency since 2020 and comes after NASA has moved to deepen its relationship with the Elon Musk-led company.
The Wall Street Journal · 2 ore
Borsa: Milano chiude in calo con Pirelli, Tim e banche
Corsa Saipem. Per i rendimenti Btp impennata più grande da Covid
ANSA · 2 ore
OPEC+ Agrees to Biggest Oil Cut Since Start of Pandemic
The move to curb output will likely push up already-high global energy prices and help oil-exporting Russia pay for its war in Ukraine.
The Wall Street Journal · 3 ore
Nafta rritet në nivelet më të larta të 3 javëve pasi OPEC + pranon shkurtime të thella dhe rezervat e SHBA bien
Çmimet e naftës u rritën të mërkurën në nivelet më të larta të tre javëve, pasi OPEC + ra dakord për shkurtimet e tij më të thella të prodhimit që nga pandemia COVID 2020, pavarësisht se tregu nuk ishte shumë i favorshëm dhe Shtetet e Bashkuara dhe të tjerët ishin kundër këtij vendimi. Çmimet u
Revista Monitor · 3 ore
Amnistia fiskale/ Guvernatori Sejko: Do ndihmonte buxhetin e shtetit. Kosto, rreziku nga pastrimi i parave
Në një kohë që qeveria nuk ka dhënë ende një datë konkrete për diskutimin e amnistisë fiskale, Banka e Shqipërisë thotë se kjo nismë mund të jetë pozitive për ekonominë e vendit, por njëkohësisht është edhe rrezik serioz për pastrimin e parave. “Amnistia ka impakt pozitiv dhe do të sjellë likuiditete e do të ndihmonte ...
BalkanWeb · 3 ore
Borsa: Europa chiude in rosso con l'Opec+, Francoforte -1,2%
Parigi -0,9%, Londra -0,47%
ANSA · 3 ore
Von der Leyen, pronti a price cap al gas per l'elettricità
Ttf non più rappresentativo,lavorare per limitare prezzi gas Gnl
ANSA · 3 ore
Gas: ad Amsterdam chiude in rialzo, oltre i 173 euro
Per i Ttf +7,25%, massimi giornata a 179 euro
ANSA · 3 ore
Spread Btp Bund chiude in rialzo, sfiora 243 punti
Il rendimento del decennale italiano sale al 4,45%
ANSA · 3 ore
Casa Bianca, Biden deluso da decisione miope Opec+
'Consulterà il Congresso su strumenti da usare'
ANSA · 3 ore
Borsa: Milano chiude in calo, cede l'1,52%
Ftse Mib a 21.360 punti
ANSA · 4 ore
Climate failure costs will surpass economic hit of change, says IMF
Fund outlines ‘overwhelming’ case for lowering greenhouse gas emissions via taxes and investment incentives by 2030
Financial Times · 4 ore
Amnistia fiskale/ Sejko: Duhet studiuar mirë! Do ndihmonte në formalizimin e ekonomisë, të shmanget pastrimi i parave të pista
Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko e konsideron një nismë positive për ekonominë, amnistinë fiskale. Në një konferencë për mediat, ai u shpreh se...
Panorama · 4 ore
“Inflacioni arriti 8% në muajin gusht”/ Guvernatori i Bankës së Shqipërisë: Lufta në Ukrainë shkaktoi probleme në tregjet e ushqimeve bazë! Rritja e çmimeve, rreziku kryesor për…
Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko deklaroi se inflacioni në muajt korrik dhe gusht, shënuan shifrat respektive prej 7.5% dhe 8%. Në një konferencë...
Panorama · 4 ore
Portugalia po planifikon një vizë për nomadët dixhitalë që punojnë në distancë
Lisbona po përpiqet të tërheqë përdoruesit e laptopëve nga e gjithë bota, me premtimin e vizave 12-mujore për nomadët dixhitalë që punojnë në distancë. Portugalia është vendi i fundit që ka krijuar të ashtuquajturën “Viza e Nomadëve Dixhitalë”, duke u dhënë mundësi vizitorëve ndërkombëtarë që të qëndrojnë më gjatë në këtë vend. Mundësia që turistët...
Revista Monitor · 4 ore
Fisco: Mef, entrate 8 mesi +13,4% con inflazione e Iva
Incremento di 40,7 miliardi sul 2021 a 343,7 miliardi
ANSA · 4 ore
Borsa: Europa scivola con l'Opec+, Milano -2,2%
Francoforte perde l'1,5%, rendimento Btp 10 anni sale al 4,4%
ANSA · 4 ore
EV Battery Startup Plans $1.6 Billion Factory in Michigan
Our Next Energy, which involves several former leaders of Apple’s secretive car project, has plans for its factory to produce enough cells annually for 200,000 EVs by the end of 2027.
The Wall Street Journal · 4 ore
Kërkesat e përfaqësuesve të biznesit për energjinë elektrike/ Balluku publikon vendimet e grupit të punës: Viti 2023 do jetë edhe më i vështirë
Zv.Kryeministrja dhe Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, pati sot një takim me përfaqësuesit e organizatave të biznesit dhe Dhomës së Tregtisë dhe...
Panorama · 4 ore
Gas: riprende a correre, schizza a 175 euro
Ad Amsterdam rialzo di quasi l'8%, poi scende a quota 172
ANSA · 5 ore
Shtatë vite mbrapa, familjet në rrethe më të varfra se Tirana e vitit 2014
Tirana dhe pjesa tjetër e vendit janë dy botë krejtësisht të ndryshme. Dallohen shumë qartë. Këtë e vërteton edhe anketa e buxhetit të familjes, ku shpenzimet mujore familjare për vitin 2021 në qarqet e tjera janë më të ulëta se konsumi i familjeve kryeqytetase 7 vite më parë. Në rang...
A2 CNN · 5 ore
50 baret më të mira në botë në vitin 2022
Nuk është as Londra e as Nju Jorku. Tashmë ka një kryeqytet të ri kozmopolit të koktejeve. Në Barcelonë ndodhet Paradiso, bari i ri më i bukur në botë. Për herë të parë që kur u përpilua klasifikimi i 50 bareve më të mira në botë (World’s 50 Best Bars), në vitin 2009, një bar
Revista Monitor · 5 ore
Banka e Shqipërisë rrit përsëri normën bazë, e çon në 2.25%, inflacioni më i lartë sesa pritej
Këshilli Mbiëkqyrës i Bankës së Shqipërisë rriti sot normën bazë të interesit me 0.5 pikë përqindje, duke e çuar në 2.25%. Kjo është rritja e katërt e e aplikuar gjatë këtij viti dhe tashmë norma bazë e interesit ka arritur nivelin më të lartë që prej vitit 2014. Këshilli Mbikëqyrës vendosi gjithashtu të rrisë më
Revista Monitor · 5 ore
Banka e Shqipërisë rrit me 0.5% normën bazë të interesit
Inflacioni u rrit në korrik e gusht në nivelin 7.5% deri në 8% dhe do të vijojë të jetë i lartë për të paktën 2 tre mujorët e ardhshëm. Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko në një konferencë për mediet pasditen e sotme bëri me dije se norma e interesit do të shkojë në
ABC News · 5 ore
Banka e Shqipërisë rrit me 0.5% normën e interesit për kreditë, Gent Sejko: Rritja e kredive bankare dhe paketat e ndihmës sociale…
Guvernatori i BSH Gent Sejko ka bërë me dije se norma e interesit do të shkojë në 2.5 përqind, pra do të rritet me 0.5 përqind. “Ekonomia shqiptare do vijojë të rritet në horizont afatmesëm, ndonëse ritmi i rritjes do jetë disi më i ulët. Përkeqësimi i perspektivës ekonomike në Evropë, ndikimi negative që çmimet
BalkanWeb · 5 ore
Petrolio: Opec+ ignora pressioni Biden, taglia produzione
Da novembre 2 milioni di barili in meno al giorno
ANSA · 5 ore
Amnistia fiskale, Sejko: E shohim me kosto e benefite në përmirësimin e ekonomisë, por duhet studiuar për shmangien e evazionit fiskal 5 Tetor, 16:28
Shqiptarja · 5 ore
Amnistia Fiskale, Gent Sejko: Duhet shmangur rreziku i pastrimit të parave nga krimi dhe korrupsioni!
Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko, në një konferencë për shtyp ka folur mes të tjerash edhe në lidhje me Amnistinë Fiskale. Ai u shpreh se një nga kushtet që Amnistia Fiskale të jetë i suksesshëm, është që të shmanget evazioni fiskal dhe paratë e ardhura nga krimi apo korrupsioni. “Opinioni i BSH është
BalkanWeb · 5 ore
Vendimet e Këshillit Mbikëqyrës të BSH/ Guvernatori Sejko: Rritja e shpejtë e çmimeve, rreziku kryesor për stabilitetin monetar të vendit, inflacioni u rrit në korrik e gusht në 8%
Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, gjatë një konference sot për mediat, ka deklaruar ndër të tjera se inflacioni në vendin tonë u rrit më tej në muajt korrik e gusht, me 8%. Sipas tij inflacioni erdhi nga rritja e shpejtë e çmimeve të ushqimeve. Sakaq, ai sqaron se ekonomia vijoi rritjen në gjashtë-mujorin
BalkanWeb · 5 ore
Kriza e çmimeve, Sejko: Inflacioni u rrit në korrik e gusht në 7.5% e 8%, do vijojë të jetë i lartë! Rritet me 0.5 % norma bazë e interesit 5 Tetor, 16:20 Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko bëri me dije se sot situatën ekonomike në vend lidhur edhe me krizën energjitike dhe periudhën post pandemike të cilat kanë ndikuar në ecurinë e vendit.
Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko bëri me dije se sot situatën ekonomike në vend lidhur edhe me krizën energjitike dhe periudhën post pandemike të cilat kanë ndikuar në ecurinë e vendit.
Shqiptarja · 5 ore
Facebook Tweaks News Feed, Giving Users More Control
The social-media company said users can now choose “show less” or “show more” on individual posts which will allow them to curate the type of content they see.
The Wall Street Journal · 5 ore
“Ekonomia shqiptare pësoi ulje në 3 mujorin e fundit”, Sejko: Inflacioni u rrit në korrik e gusht
Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko në një konferencë për mediet bëri me dije se ekonomia shqiptare pësoi një rritje me 6 % në 6 mujorin e parë të vitit, por në 3 mujorin e dytë, korrik-shtator, filloi të ulej. Sejko u shpreh se inflacioni i lartë i cili u rrit në korrik e
ABC News · 5 ore
Ibrahimaj: Pronësia intelektuale shumë e rëndësishme për përmirësimin e tregut dhe konkurrencën
Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj, mori pjesë në takimin për Zbatimin e Strategjisë Kombëtare të Pronësisë Industriale për periudhën 2022-2025 të Republikës së Shqipërisë, mbështetur nga Organizata Botërore e Pronësisë Intelektuale (WIPO) në bashkëpunim me Drejtorinë e Përgjithshme të Pronësisë Industriale të Shqipërisë ( GDIP )...
Revista Monitor · 5 ore
Deregulation is no short-cut to creating world-class industries
The Netherlands’ amazing success in high-tech farming shows complying with EU rules can be a competitive advantage
Financial Times · 5 ore
Febaf: Fabio Cerchiai torna alla presidenza
Eletto oggi. Gaggi (ABi) direttore generale
ANSA · 5 ore
Energjia, Balluku: Nga 1 janari 2023 netim vjetor, po shohim mundësitë e ndihmës për bizneset në tregun e lirë
Nga 1 janari 2023 bizneset që kanë instaluar impiante fotovolatike për vetëkonsum do të kenë netim vjetor dhe jo mujor sikurse e kanë aktualisht. Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë Belinda Balluku në një takim me dhomat e biznesit nënvizoi se në kushtet e krizës kjo vjen si një lehtësim për këtë grup subjektesh. Balluku tha ...
Revista Monitor · 5 ore
Borsa: Europa conferma calo e segue Wall Street, Milano -1,7%
Spread a quota 242 punti, gas sale a 167 euro
ANSA · 5 ore
Fed's Rate Increases Defy All the Rules
Under Jerome Powell’s leadership, the central bank doesn’t conform to any consistent formulas that economists have long used to explain its decisions.
The Wall Street Journal · 5 ore
Projektvendim i ri për menaxhimin e mbetjeve spitalore; Ministria e Mjedisit nuk tërhiqet nga incenerimi
Ministria e Turizmit dhe Mjedisit ka hedhur sërish për konsultim publik projektvendimin “Për miratimin e kërkesave për menaxhimin e mbetjeve spitalore”. Aktualisht kërkesat që duhet të plotësohen për menaxhimin e këtyre mbetjeve rregulloren me një rregullore të vitit 2010 të miratuar nga qeveria e mëparshme. Kuadri i ri ligjor që është në fazë kons...
Revista Monitor · 5 ore
Sanctions: nuclear strike would exclude Russia from world economy
The first ever bellicose use of nukes in Europe would require a corresponding economic response
Financial Times · 6 ore
Gas: prezzo in saliscendi, torna oltre i 166 euro
Dopo frenata i Ttf risalgono di quasi il 3%
ANSA · 6 ore
Giovani pronti a spendere 50% in più per beni made in Italy
Ricerca Kroll, soprattutto per cura corpo e settore alimentare
ANSA · 6 ore
Mps, riunione al Mef con Lovaglio e le banche sull'aumento
Il punto dopo che l'ad ha sondato per settimane gli investitori
ANSA · 6 ore
Prodi, attenti alla de-globalizzazione, spinge l'inflazione
Buona parte dei rincari è dovuta al minore import dalla Cina
ANSA · 6 ore
Markets Break When Interest Rates Rise Fast: Here Are the Cracks
Turmoil in Britain exposes potential risks facing pensions and government bond markets, longtime havens in periods of financial upheaval. “There are no immaculate tightening cycles. Stuff breaks.”
The Wall Street Journal · 6 ore
Spread Btp Bund si allarga ancora, tocca i 241 punti
Il rendimento del decennale italiano è stabile al 4,3%
ANSA · 6 ore
Prodi, con smart working temo un'emigrazione senza migranti
Dobbiamo organizzare il lavoro in modo che ragazzi non scappino
ANSA · 6 ore
Gas: prezzo frena ad Amsterdam e scende 162 euro
I Ttf oscillano sulla parità e riducono il rialzo allo 0,5%
ANSA · 6 ore
Moody's, taglio rating se nuovo Governo non fa riforme
Debito sotto pressione,rischio indebolimento crescita senza Pnrr
ANSA · 7 ore
Kujdesi për resurset natyrore? Indeksi: Shqipëria çalon në shëndetin mjedisor
Pothuajse të gjitha vendet nuk janë në rrugën e duhur për të përmbushur objektivin zero neto të emetimeve të gazeve serrë të vendosur nga Pakti i Klimës së Glasgout 2021, sipas Indeksit të Performancës Mjedisore 2022*. Sipas raportit, Shqipëria renditet e 62-ta, nga 180 shtete të marra në studim, sa i përket performancës së mbrojtjes ...
Revista Monitor · 7 ore
Governo: Moody's, possibile taglio del rating senza le riforme
'Se vedessimo indebolimento crescita e mancata attuazione Pnrr'
ANSA · 7 ore
Botimi në fletoren zyrtare i vendimit të ERE për fashën 800 kilovat, Ministrja e Energjisë: Është e drejta e qeverisë nëse e aplikon apo jo 5 Tetor, 13:34 Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku ka sqaruar botimin në fletoren zyrtare të vendimit të ERE për rritjen e çmimit të energjisë me 42 lekë për ata që konsumojnë mbi 800 kWh
Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku ka sqaruar botimin në fletoren zyrtare të vendimit të ERE për rritjen e çmimit të energjisë me 42 lekë për ata që konsumojnë mbi 800 kWh
Shqiptarja · 8 ore
Spread Btp-Bund torna in tensione a 237 punti, guarda a Bce
Rendimento decennale italiano al 4,3%, timori per QT
ANSA · 8 ore
Inflazione: allarme Confcommercio, a ottobre al 9%
Per metà incide il caro energia
ANSA · 8 ore
Deklaroi se kishte fituar 75 mijë euro nga lojërat e fatit, Komisioni i Vetingut: Prokurori Sali cenoi besimin e publikut! Ka krijuar varësi…
Komisioni i Pavarur i Kualifikimit vendosi më 22 korrik 2022 të shkarkojë nga detyra prokurorin e Vlorës, Alfred Sali, pasi u konkludua se kishte...
Panorama · 8 ore
Vendimi: Institucionet shtetërore të kursejnë 15% të energjisë në krahasim me një vit më parë! Nëse nuk arrihet targeti, gjobiten me 50 mijë lekë drejtuesit 5 Tetor, 12:53 Qeveria ka vendosur që të gjithë institucionet shtetërore të kursejnë 15% të energjisë elektrike duke bërë krahasim me 1 vit më parë. Për këtë do të emërohet një administrator energjetik në çdo institucion dhe nëse për 2 muaj nuk arrihet targeti, do të gjobitet me 50 mijë lekë gjobë.
Qeveria ka vendosur që të gjithë institucionet shtetërore të kursejnë 15% të energjisë elektrike duke bërë krahasim me 1 vit më parë. Për këtë do të emërohet një administrator energjetik në çdo institucion dhe nëse për 2 muaj nuk arrihet
Shqiptarja · 8 ore
Istat: in lieve calo il potere d'acquisto delle famiglie
Nel secondo trimestre reddito cresce 1,5%, ma pesa l'inflazione. Sale la pressione fiscale
ANSA · 8 ore
Borsa: Europa debole con futures Usa, Milano -2%
Pesanti Pirelli, Stellanti e Banco Bpm
ANSA · 8 ore
Inflacioni i lartë, Banka e Shqipërisë do të rrisë sot normën e interesit, për të katërtën herë radhazi
Banka e Shqipërisë pritet të rritë sot sërish normën bazë të interesit, për të katërtën herë brenda këtij viti, në funksion në objektivit të saj për të ruajtur stabilitetin e çmimeve. Në gusht, inflacioni në vend kërceu në 8%, që është niveli më i lartë që nga koha e piramidave, ndërkohë që guvernatori i Bankës
Revista Monitor · 8 ore
Sbarra, a rischio 1 milione di posti di lavoro
Secondo Sangalli a rischio 370mila posti nelle pmi
ANSA · 8 ore
Atlantia: via libera cda, 'congrua' l'offerta di Schema Alfa
Decisione all'unanimità con astensione di due consiglieri
ANSA · 8 ore
Ict: Confindustria, un portale chiude il gap formazione-lavoro
Parte progetto di Gay (Anitec-Assinform) con il ministro Colao
ANSA · 9 ore
Prezzi guerra: petrolio resta a 86 dollari, riparte il gas
Quotazioni del greggio tirano il fiato in attesa tagli da Opec+
ANSA · 9 ore
FirstFT: Musk puts Twitter deal back on the table
Plus, US job vacancies plunge and Herschel Walker’s Senate campaign rocked by abortion scandal
Financial Times · 9 ore
Shkëmbimi i energjisë, ekspertët: Bashkëpunimi Kosovë-Shqipëri nuk mjafton, duhet kursim
Shqipëria dhe Kosova janë duke përballuar një situatë të vështirë energjetike.
Top Channel · 9 ore
Tre shkencëtarë fitojnë Çmimin Nobel në Kimi “për zhvillimin e kimisë së klikimeve”
Akademia Mbretërore Suedeze e Shkencave vendosi t’i japë Çmimin Nobel për Kiminë 2022 Carolyn R. Bertozzi, Morten Meldal dhe K. Barry Sharpless “për zhvillimin e kimisë së klikimeve dhe kimisë bioortogonale”. Çmimi Nobel për Kiminë i këtij viti lidhet me thjeshtësimin e proceseve të vështira. Barry Sharpless dhe Morten Meldal kanë hedhur baza...
Revista Monitor · 9 ore
BE jep shenja drejt vendosjes së çmimit tavan për importet e gazit
Bashkimi Evropian ‘është i gatshëm të diskutojë’ çmimin tavan në importet e gazit, për të shmangur rritjen e madhe të çmimeve të energjisë, ka...
Panorama · 9 ore
Pil: Istat migliora stime secondo trimestre da +4,7 a +5%
Crescita acquisita per 2022 a +3,6%
ANSA · 9 ore
Banka Botërore lë të pandryshuar projeksionin e rritjes ekonomike për Shqipërinë më 2022, e ul me 1.3 pikë % më 2023 5 Tetor, 12:07 Banka Botërore la të pandryshuar parashikimet për rritjen ekonomisë këtë vit. Në publikimin e sotshëm, “Mbrojtja Sociale për Ringritje” Banka njoftoi se ekonomia e Shqipërisë do të rritet me 3.2% këtë vit, ndërsa më 2023 ritmet e rritjes do të jenë 2.3%, ulje me 1.2 pikë për qind në krahasim me parashikimet e pranverës.
Banka Botërore la të pandryshuar parashikimet për rritjen ekonomisë këtë vit. Në publikimin e sotshëm, “Mbrojtja Sociale për Ringritje” Banka njoftoi se ekonomia e Shqipërisë do të rritet me 3.2% këtë vit, ndërsa më 2023 ritmet e rritjes do të jenë
Shqiptarja · 9 ore
Musk propone l'acquisto di Twitter al prezzo iniziale
A 54,20 dollari ad azione. Il titolo vola a Wall Street
ANSA · 9 ore
Borxhi ndaj OSHEE arrin 687 milionë euro, familjarët e ulin, shteti e biznesi në rritje
Borxhet e prapambetura ndaj Operatorit të Shpërndarjes së Energjisë Elektrike arritën në fund të 8-mujorit të këtij viti 687 milionë euro. Në raport me fundin...
Panorama · 10 ore
Small Businesses Getting Squeezed Out in Push for Warehouse Space
Large retailers and manufacturers are gobbling up scarce storage capacity as excess inventories fill up industrial real estate.
The Wall Street Journal · 10 ore
'The Times': Sa shumë gjëra për t’u vizituar në Shqipërinë turistike 5 Tetor, 11:26 Shqipëria, e vendosur mes Malit të Zi dhe Greqisë në Gadishullin Ballkanik, po përjeton momentin e saj më të mirë, shkruan Alice Taylor për gazetën e njohur britanike ”The Times”,
Shqipëria, e vendosur mes Malit të Zi dhe Greqisë në Gadishullin Ballkanik, po përjeton momentin e saj më të mirë, shkruan Alice Taylor për gazetën e njohur britanike ”The Times”,
Shqiptarja · 10 ore
Istat: sale pressione fisco, scende potere acquisto famiglie
Nel secondo trimestre 2022 al 42,4%
ANSA · 10 ore
Imprenditore con bolletta da 2,5 mln, prefetto scrive a Draghi
'Dovrà pagare in 30 giorni, pena sospensione della fornitura'
ANSA · 10 ore
Kompania e kontrolluar nga Kremlini, Gazprom rikthen eksportet e gazit në Itali
Gjiganti rus i energjisë, Gazprom, ka thënë të mërkurën se do të rikthejë eksportet e gazit përmes Austrisë, kryesisht në Itali. Kompania ka vendosur të...
Panorama · 10 ore
Momenti ideal, 3 arsye pse duhet të investojmë në kriptomonedha gjatë 2022
2021 ka qenë një  vit i paqëndrueshëm për kriptovalutat, me çmimet që kanë arritur nivele rekord, si dhe ulje të për monedhat virtuale. Ndërsa çmimet kanë shënuar rënie gjatë javëve të fundit, ky mund të jetë  një moment i duhur për të investuar, shkruajnë mediat e huaja Aktulisht, çmimi i Bitcoin është rreth 20,000 dollarë ...
ABC News · 10 ore
INSTAT publikon anketën e buxhetit familjar për vitin 2021: Varfëri në shpenzime, konsumi u rrit me vetëm 1.3%
Vetëm me 1.3 për qind u rritën shpenzimet mujore për konsum një vit më parë, nivel më i ulët ky edhe në raport me...
Panorama · 10 ore
Analiza/ Paketa gjermane e ndihmës 200 miliardë euro ka hapur orekse në BE. Panik në Evropë, kriza energjetike mund të çojë në…
Në Evropë po përhapet paniku për krizën energjetike. Por paketa e shpëtimit prej 200 miliardë eurosh për ekonominë gjermane nuk mund të jetë një...
Panorama · 10 ore
Borsa: Milano (-1,7%) maglia nera in Europa, giù le auto
Controcorrente Banca Generali
ANSA · 11 ore
Gas: Francia, riserve al 100% per l'inverno
Ma 'serve sforzo massiccio per ridurre consumi'
ANSA · 11 ore
Borsa: Milano cede (-0,7%) con Europa,in luce Banca Generali
Giù Pirelli e Stellantis, recupera Mps
ANSA · 12 ore
Gas: Eni, ripresi flussi da Russia a Italia, superati vincoli
Per nuova normativa alle autorità di regolamentazione austriache
ANSA · 12 ore
Borsa: Europa parte debole dopo il rally, Francoforte -0,47%
Parigi cede lo 0,56%
ANSA · 12 ore
Borsa: a Milano avvio in calo (-0,67%)
Indice Ftse Mib a 21.545 punti
ANSA · 12 ore
Ludwig von Mises – Ekonomia si “veprim njerëzor” dhe “konsumatori sovran”
Adrian Civici
Fjala.al · 12 ore
Borsa: Asia cauta ma strappa Hong Kong (+6%) dopo festività
Più cauta Tokyo (+0,6%), segno meno a Shanghai
ANSA · 12 ore
Familjet shqiptare nuk kanë para, shpenzimet u rritën vetëm 1.3% në 2021, më pak sesa inflacioni
Një familje ka shpenzuar mesatarisht vetëm 1.3% më shumë në 2021, sesa një vit më parë, ndërkohë që rritja e çmimeve ka qenë më e lartë, ndërkohë që ushqimet vijojnë të zënë peshën kryesore, një tregues indirekt ky i nivelit të ulët të të ardhurave, që krijon pak mundësi për shpenzime të tjera, pas atyre
BalkanWeb · 13 ore
Spread Btp-Bund: apre in marginale rialzo a 231 punti
Rendimento del decennale italiano poco mosso al 4,17%
ANSA · 13 ore
Gas: apre in leggero recupero a 165 euro ad Amsterdam
Rialzo dell'1,8% in avvio
ANSA · 13 ore
Oro: in calo a 1.718,46 dollari l'oncia
Quotazione arretra dello 0,44%
ANSA · 13 ore
Petrolio: avvio in calo, wti a 86,36 dollari (-0,18%)
Brent a 91,72 dollari (-0,09%)
ANSA · 13 ore
Cambi: euro ancora sotto la parità con il dollaro
Trattato in avvio di giornata a 0,9974
ANSA · 13 ore
The Jolts jolt
And China the great deflator
Financial Times · 14 ore
Xi Jinping’s last chance to revive the Chinese economy
Consumer spending could become the backbone of a new growth model but that would require Beijing to relinquish some political control
Financial Times · 15 ore
China’s difficult choices as export growth slows
Trade surplus contraction must be balanced by a cut in the gap between domestic savings and investment
Financial Times · 20 ore
US set to impose broad export controls to rein in Chinese chipmakers
Rules will slow efforts to obtain semiconductors for supercomputers and military use
Financial Times · 23 ore
Çmimi i energjisë dhe fasha 800 kilovate/ Ekonomi: Ka pasur studim nga OSHEE dhe ERE. Lapaj: Pjesa më e madhe e qytetarëve do paguante shumë më shumë, do ndikonte elektoralisht
Vendosja e fashës 800 kilovatë orë dhe më pas pezullimi i saj për tetorin është në fokus të emisionit të sotëm “Open” në News24. Milva Ekonomi, Ministre e Shtetit për Standardet dhe Shërbimet tha se qeveria ka në qendër të vëmendjes familjet shqiptare dhe se ka pasur studim dhe nga ERE dhe nga OSHEE për
BalkanWeb · 24 ore
Nikola's Trevor Milton Hangs Legal Defense on Expert Testimony
Lawyers are looking to a Harvard professor to help persuade jurors that the former chief executive’s allegedly misleading tweets and podcast interviews didn’t move markets.
The Wall Street Journal · 1 dite
Google Settles Arizona User-Tracking Suit
The search giant will pay $85 million to resolve a suit claiming that it recorded users’ locations even after they tried to turn off the company’s tracking on smartphones and web browsers.
The Wall Street Journal · 1 dite
Gjysma e pagës për shpenzime jetike/ Tirana, qyteti më koston më të lartë të jetesës, Kukësi e Dibra më të lirat
Shpenzimet e familjeve shqiptare u rritën me 1.3% vitin e kaluar krahasuar me vitin 2020.
Top Channel · 1 dite
US job vacancies plunge by more than 1mn in sign of cooling economy
August’s drop in labour demand may offer relief to Federal Reserve in its inflation fight
Financial Times · 1 dite
Vizitë në degën doganore në Durrës, Murati: Zhdoganizimi i plotë i mallrave i jep më në fund Prishtinës zyrtare dalje në det 4 Tetor, 19:00 Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj dhe homologun i saj nga Kosova, Hekuran Murati zhvilluan mesditën e sotme një vizitë në degën doganore në Durrës, ku që nga 1 tetori zhdoganohen të gjitha mallrat që kanë për destinacion Kosovën.
Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj dhe homologun i saj nga Kosova, Hekuran Murati zhvilluan mesditën e sotme një vizitë në degën doganore në Durrës, ku që nga 1 tetori zhdoganohen të gjitha mallrat që kanë për destinacion Kosovën.
Shqiptarja · 1 dite
BB publikon projeksionet për ekonominë shqiptare: Më 2023 ritmet e rritjes do të jenë…
Në publikimin e sotshëm, “Mbrojtja Sociale për Ringritje” Banka Botërore njoftoi se ekonomia e Shqipërisë do të rritet me 3.2% këtë vit, ndërsa më...
Panorama · 1 dite
Xi Jinping’s third term is a tragic error
China’s macroeconomic, microeconomic and environmental difficulties remain largely unaddressed
Financial Times · 1 dite
Banka Botërore: Shqipëria vendi me rritjen më të vogël ekonomike në rajon për dy vitet e ardhshme
Banka Botërore vlerëson se kriza e çmimeve do të reflektohet më tepër në ekonominë shqiptare në dy vitet në vijim. Në raportin e fundit është lënë i pandryshuar niveli i rritjes ekonomike për këtë vit ndërsa për vitin e ardhshëm është rishikuar me ulje prej 1.2%. Në projeksionet e vjeshtës Banka Botërore thekson se lufta
ABC News · 1 dite
Apple Suppliers Add Manufacturing Sites in U.S.
Partners of the iPhone maker seek to stay nearby as the pandemic has made travel to China difficult.
The Wall Street Journal · 1 dite
Albagaz nënshkruan marrëveshjen e bashkëpunimit me gjigantin spanjoll të gazit ENAGAS! Balluku: Energjia e rinovueshme, prioritet për Shqipërinë 4 Tetor, 16:42 Shqipëria ka nënshkruar marrëveshjen e bashkëpunimit mes Albagaz dhe kompanisë spanjolle ENAGAS duke i hapur rrugë palëve për të punuar dhe ndërvepruar me projekte të rëndësishme që qeveria shqiptare ka në sektorin e gazit.
Shqipëria ka nënshkruar marrëveshjen e bashkëpunimit mes Albagaz dhe kompanisë spanjolle ENAGAS duke i hapur rrugë palëve për të punuar dhe ndërvepruar me projekte të rëndësishme që qeveria shqiptare ka në sektorin e gazit.
Shqiptarja · 1 dite
JPMorgan declines to add India to widely followed bond index
Bank’s decision follows investor concerns over country’s market infrastructure
Financial Times · 1 dite
Ministrat Ibrahimaj dhe Murati vizitojnë Zyrën Doganore të Kosovës në portin e Durrësit
Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj, dhe Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve të Kosovës, Hekuran Murati, zhvilluan sot një vizitë në Degën Doganore në Durrës, ku funksionon dhe Zyra Doganore e Kosovës. Të pranishëm në këtë vizitë ishin dhe dy Drejtorët e Përgjithshëm të Doganave, Gazheli dhe Llugaliu. Që prej datës 1 tetor...
Ministria e Financës dhe Ekonomisë · 1 dite
Shpenzimet e shqiptarëve, 41.3% e të ardhurave shkojnë vetëm për ushqim
Shqiptarët kanë shpenzuar 41.3 % të ardhurave vetëm për të siguruar ushqim. Sipas anketës së buxhetit të familjeve të publikuara nga INSTAT për vitin 2021, shpenzimet për të blerë ushqime janë rritur me 1.3% në një kohë që inflacioni për këtë zë është rritur me 2%.Kjo tregon se shqiptarët gjatë vitit të kaluar kanë kursyer ...
ABC News · 1 dite
Amnistia fiskale, qeveria merr kohë për rishikimin e draftit pas kritikave të BE! Ministrja nuk jep afat për vitin e ardhshëm
ADA HAZIZOLLI/ Qeveria nuk është tërhequr nga nisma e amnistisë fiskale, por ka marrë më tepër kohë për të reflektuar në draft të gjitha rekomandimet...
Panorama · 1 dite
ERE jep “ok”, licencohet ALPEX, në janar pritet të nisë tregtimi në bursë i energjisë
Gati dy muaj nga themelimi e pas disa shtyrjesh radhazi, Bursa Shqiptare e Energjisë Elektrike është licencuar nga Enti Rregullator për një afat 5-vjeçar. Në vendimin e Entit Rregullator të Energjisë që i hap rrugë bërjes funksionale të bursës shpjegohet edhe procedura e operimit të ALPEX. “ALPEX, do të kryeje...
A2 CNN · 1 dite
FirstFT: White House urges Congress to speed up crypto rules
Plus, North Korea fires ballistic missile over Japan and BlackRock reshapes top team
Financial Times · 1 dite
Makinat elektrike, studimi i ERE: Kosto 9-11 herë më e ulët se ato me djegie 4 Tetor, 11:23 Theksi i shtuar për uljen e ndotjes në ambient, alternativave më të qëndrueshme në afatgjatë dhe rritja e çmimeve të karburanteve i ka dhënë një tjetër vëmendje përdorimit të makinave elektrike.
Theksi i shtuar për uljen e ndotjes në ambient, alternativave më të qëndrueshme në afatgjatë dhe rritja e çmimeve të karburanteve i ka dhënë një tjetër vëmendje përdorimit të makinave elektrike.
Shqiptarja · 1 dite
Makinat elektrike, studimi i ERE: Kosto 9-11 herë më e ulët se ato me djegie
Theksi i shtuar për uljen e ndotjes në ambient, alternativave më të qëndrueshme në afatgjatë dhe rritja e çmimeve të karburanteve i ka dhënë...
Panorama · 1 dite
Ministrja Ibrahimaj:  Ekonomia u rrit me 4.17 % në gjysmën e parë të vitit
Konferencë mbi zhvillimet më të fundit ekonomike në vend Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj, zhvilloi konferencën e përmuajshme për shtyp, ku bëri një prezantim dhe analizë të treguesve kryesorë të zhvillimit të ekonomisë për periudhën 8 mujore. Duke iu referuar publikimit më të fundit të INSTAT, Ministrja Ibrahimaj përmendi fak...
Ministria e Financës dhe Ekonomisë · 1 dite
Drafti i ri/ Do ndryshojë taksa e ndërtesës, do llogaritet mbi çmimet e tregut; Ekspertët: Tirana dhe bregdeti do paguajnë më shumë
Ministria e Financave dhe Ekonomisë (MFE) është duke rishikuar vendimin e metodologjisë për llogaritjen e vlerës së taksës së ndërtesës. Ministrja e MFE-së Delina Ibrahimaj...
Panorama · 2 dite
Drafti i ri/ Do ndryshojë taksa e ndërtesës, do llogaritet mbi çmimet e tregut! Ekspertët: Tirana dhe zonat në bregdet do paguajnë më shumë 4 Tetor, 07:32 Ministria e Financave dhe Ekonomisë (MFE) është duke rishikuar vendimin e metodologjisë për llogaritjen e vlerës së taksës së ndërtesës. Ministrja Ibrahimaj në konferencën për ecurinë e ekonomisë pohoi se për taksën e pronës një nga propozimet është të taksohet me vlerën e tregut.
Ministria e Financave dhe Ekonomisë (MFE) është duke rishikuar vendimin e metodologjisë për llogaritjen e vlerës së taksës së ndërtesës. Ministrja Ibrahimaj në konferencën për ecurinë e ekonomisë pohoi se për taksën e pronës një nga propozimet ë
Shqiptarja · 2 dite
You will not see the next crisis coming
And a Japanese big short
Financial Times · 2 dite
Making the poor poorer is a false economy
Better than cutting benefits would be to get tough on the causes of welfare spending
Financial Times · 2 dite
Forget about a new Plaza Accord
The Fed is not for turning
Financial Times · 2 dite
FMN vlerëson masat e marra nga AMF për garantimin e stabilitetit të tregjeve financiare nën mbikëqyrje
Fondi Monetar Ndërkombëtar vijon takimet në Tiranë me drejtues të institucioneve financiare, në kuadër të misionit për artikullin IV. Në takimin e zhvilluar mes Drejtorit të Përgjithshëm Ekzekutiv i Autoritetit të Mbikëqyrjes Financiare, z. Ervin Mete dhe misionit të udhëhequr nga znj. Yan Sun u diskutua mbi zhvillimet e fundit në tregjet nën mbikë...
BalkanWeb · 2 dite
Amnistia shtyhet pa afat/ Ministrja e financave: Nuk mund të them nëse nis zbatimin vitin e ardhshëm
Qeveria nuk ka ende gati një draft final për amnistinë fiskale, një nga nismat më të debatuara, për të cilën faktori ndërkombëtar nuk ka dhënë ende “Ok” për zbatimin e saj.
Top Channel · 2 dite
Liz Truss tries to restore fiscal credibility with tax cut U-turn
Plus, Bolsonaro closes gap on Lula, UK mobile tie-up, ‘cha-ching’ moment for British banks
Financial Times · 2 dite
Economists downgrade UK growth forecasts in wake of ‘mini’ Budget
Analysts’ warnings include chances of stagflation and deep recession with little improvement in medium term
Financial Times · 2 dite
Programi për panelet diellore, Balluku: Do të vendoset çmim tavan! Më 1 nëntor, qytetarët mund të aplikojnë për instalimin e tyre 3 Tetor, 17:14 Nga 1 tetori, Agjencia për Eficencën e Energjisë ka nisur fazën e garave të subjekteve që ofrojnë panelet e energjisë diellore dhe instalimin e tyre. Subjektet e interesuara kanë kohë të aplikojnë deri më datë 18 tetor dhe të paraqesin dokumentet sipas kritereve të përcaktuara, ndërsa fituesi do të shpallet më datë 30 tetor. 
Nga 1 tetori, Agjencia për Eficencën e Energjisë ka nisur fazën e garave të subjekteve që ofrojnë panelet e energjisë diellore dhe instalimin e tyre. Subjektet e interesuara kanë kohë të aplikojnë deri më datë 18 tetor dhe të paraqesin dokumentet sipas kritereve të p&eu
Shqiptarja · 2 dite
Pse janë shtrenjtuar çmimet e ndërtesave të reja?
Çmimet e banesave në rang vendi është rritur me 39% brenda një viti, sipas matjeve të Bankës së Shqipërisë. Tirana është qyteti që ka udhëhequr këtë shtrenjtim të pasurive të paluajtshme, ku tashmë çmime që dikur konsideroheshin të larta, si1 mijë euro për metër katror, sot janë standard në treg....
A2 CNN · 2 dite
INTERVISTA/ Fasha e energjisë, Buxhuku: Do të kishte pasoja! Rama e kuptoi zemërimin e qytetarëve! Sekuestrimi, ndëshkim për ata që dolën nga “vatha”
VALENTINA MADANI/ Gjergj Buxhuku, administrator i Përgjithshëm i Konfindustrias, e sheh me shqetësimin situatën ekonomike në vend teksa jep alarmin se shqiptarët janë në pragun...
Panorama · 2 dite
Failure to learn lessons of 2008 caused LDI pension blow-up
There are clear parallels with many of the issues that led to the financial crisis
Financial Times · 2 dite
The UK’s global excuses for its homegrown problems
Pointing at the febrile nature of bond markets is not a substitute for fessing up to bad decisions on tax
Financial Times · 2 dite
Telecom Plus surges as consumers flock to bundled utility deals
Shares jump more than 20% in group offering discounts on services from energy to broadband
Financial Times · 2 dite
Opec+ planifikon ulje të konsiderueshme të prodhimit të naftës, kërcënim për rritjen e çmimeve
Grupi pritet të diskutojë rreth reduktimit të prodhimit me më shumë se 1 milion fuçi në ditë në takimin e së mërkurës. Aleanca e naftës...
Panorama · 2 dite
PD kërkesë për shkrirjen e tyre, Ministrja e Financave: Që kur është ngritur Bordi i Karburanteve, kompanitë e hidrokarbureve kanë fitime më të ulëta! Do funksionojë deri…
Ministrja e Financave dhe Ekonomisë Delina Ibrahimaj iu përgjigj sot kritikave për Bordin e Karburanteve për të cilin PD ka bërë kërkesë për shkrirjen...
Panorama · 2 dite
A do të falë amnistia fiskale ndërtuesit që po u konfiskohen sot katet pa leje? Ja çfarë thotë ministrja e Financave
Ministrja e Financave Delina Ibrahimaj e mohoi sot qe amnistia fiskale do te fale dhe ndertuesit te cileve po u konfiskohen sot katet dhe...
Panorama · 2 dite
BE ka shprehur shqetësime/ A do të nisë zbatimi i amnistisë fiskale për zgjedhjet e vitit të ardhshëm? Ibrahimaj: Jemi ende në konsultime, po marrim parasysh…
Ministrja e Financave Delina Ibrahimaj tha se qeveria nuk është ende gati për projektligjin e amnistisë fiskale, për të cilën BE ka shprehur shqetësime...
Panorama · 2 dite
Shtohen me 15.9% të ardhurat për 8 muajt e parë të vitit 2022, Ministrja e Financave e pranon: Faktor kryesor, rritja e çmimeve
Ministrja e Ekonomisë dhe Financave Delina Ibrahimaj ka deklaruar ditën e sotme se të ardhurat në vendin tonë në 8 muajt e parë të...
Panorama · 2 dite
Bujqësia, 146 milionë euro! Programi IPARD III do financojë fermerët, bashkitë dhe shoqatat
Bujqësia shqiptare  po përgatitet për programin IPARD III, 146 mln euro është fondi që ka përcaktuar bashkimi europian dhe buxheti i shtetit kësaj herë për bujqësinë.
Top Channel · 2 dite
Amnistia fiskale, nuk ka falje për ndërtimet pa leje. Ligji, ende pa datë
Qeveria nuk i ndahet planeve të saj, pavarësisht kundërshtive të hasura. Amnistia fiskale do të bëhet, siç konfirmoi edhe kryeministri Edi Rama pak ditë më parë. Ministrja e Financave, Delina Ibrahimaj, u shpreh se po punohet ende mbi draftin e tretë të kësaj nisme, edhe pse nuk ka një afat...
A2 CNN · 2 dite
FirstFT: Bolsonaro closes gap on Lula
Plus, Nato chief warns Russia against using nuclear weapons, and what to do about bullies at work
Financial Times · 2 dite
Shtohen me 15.9% të ardhurat në 8 mujorin e parë të vitit! Ministrja e Financave: Faktor kryesor, rritja e çmimeve dhe aktiviteti ekonomik në vend 3 Tetor, 11:25 Të ardhurat në vend në 8 mujorin e parë të vitit janë rritur me 15.9%. Kjo është shifra e bërë publike nga ministrja e Financave dhe Ekonomisë Delina Ibrahimaj dhe shkak për këtë është bërë rritja e çmimeve si dhe aktiviteti ekonomik në vend.
Të ardhurat në vend në 8 mujorin e parë të vitit janë rritur me 15.9%. Kjo është shifra e bërë publike nga ministrja e Financave dhe Ekonomisë Delina Ibrahimaj dhe shkak për këtë është bërë rritja e çmimeve si dhe aktiviteti ekonomik në vend.
Shqiptarja · 2 dite
Ibrahimaj: Të ardhurat janë rritur me 15,9 %, ecuri pozitive ne prodhimin vendas
Ministrja e Ekonomisë dhe Financave, Delina Ibrahimaj, pohon se të ardhurat janë rritur me 15.9% në Shqipëri, në krahasim me vitin e kaluar, ndërsa thekson se është shënuar ecuri pozitive në prodhimin vendas. Sakaq ajo u shpreh optimiste për tre mujorin e tretë të vitit, duke thënë se pritet përshpejtim i rritjes së ekonomisë ne
ABC News · 2 dite
Kërkesat për azil, shqiptarët nxitojnë drejt Britanisë, Francës e Gjermanisë, por “del në skenë” edhe Irlanda
Kërkesat për azil (mbrojtje ndërkombëtare) po rriten sërish, pasi shënuan rënie gjatë periudhës 2020-2021, të ndikuara nga kufizimet për udhëtime që u vendosën gjatë...
Panorama · 2 dite
Ministrja Ibrahimaj merr pjesë në Samitin Rajonal të Ministrave të Financave dhe Guvernatorëve të Bankave Qendrore
Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj, mori pjesë në Samitin Rajonal të Ministrave të Financave dhe Guvernatorëve të Bankave Qendrore, i cili u zhvillua në Budva, Mal të Zi. Diskutimet në këtë Samit, që mblodhi sëbashku politikëbërësit kryesorë fiskalë dhe monetarë nga të gjitha vendet e rajonit, përfaqësues të institucioneve më të ...
Ministria e Financës dhe Ekonomisë · 2 dite
Agjencia për Energji këshillon BE-në që të ruajë gazin, ja çfarë skenarësh mund të ketë përpara
Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë ka këshilluar Bashkimin Evropian që të planifikojë kursime në përdorim të gazit, për të shmangur magazinat e zbrazëta dhe problemet...
Panorama · 2 dite
Konfindustria kërkesë Kuvendit: Të ngrejë Komision Hetimor për menaxhimin e sistemit energjetik 3 Tetor, 09:07 Konfindustria sërish i ka bërë thirrje Kuvendit që të krijojë një komision hetimor për vlerësimin e sistemit energjetik
Konfindustria sërish i ka bërë thirrje Kuvendit që të krijojë një komision hetimor për vlerësimin e sistemit energjetik
Shqiptarja · 3 dite
Këmbimi valutor për datën 3 Tetor/ Me sa shiten dhe blihen dollari dhe euro. Çfarë ndodh me monedhat e tjera
Dollari amerikan është blerë këtë të hënë, 3 Tetor me 118.6 lekë dhe është shitur me 120 lekë sipas kursit të këmbimit, duke treguar qëndrueshmëri...
Panorama · 3 dite
Kreu i OST-së Skerdi Drenova: Masa për mbrojtjen e rrjetit nga sulmet kibernetike! Borxhet ndaj OST, në rritje 2 Tetor, 19:36 Sulmet kibernetike të vazhdueshme, me të cilat është përballur vendi këto kohë, duket se kanë rritur vigjilencën e institucioneve me infrastruktura kritike për të rritur sigurinë
Sulmet kibernetike të vazhdueshme, me të cilat është përballur vendi këto kohë, duket se kanë rritur vigjilencën e institucioneve me infrastruktura kritike për të rritur sigurinë
Shqiptarja · 3 dite
Prodhimi i energjisë elektrike në kohë krize, dy termocentralet lundrues hedhin spirancat në Gjirin e Vlorës! Ambientalistët kundër, paralajmërojnë pasoja
Edhe Shqipëria përballet me vështirësi të pazakonta të furnizimit me energji. Dy termocentralë lundrues pritet të prodhojnë energji me kosto më të ulët.  Dy termocentrale...
Panorama · 3 dite
2 mijë familje që duan panele diellore do të subvencionohen, hapen aplikimet për biznesin që do t’i instalojë! Balluku: Kurseni 20% të faturës suaj të energjisë 2 Tetor, 12:51 Qeveria ka hapur thirrjet për aplikim për subjektet që ofrojnë dhe instalojnë panele diellore, në kuadër të projektit pilot për të mbështetur 2 mijë familje që do të duan të impementojnë në shtëpinë e tyre panele diellore. Thirrja për aplikime u publikua nga ministrja e Energjisë, Belinda Balluku, e cila shkruan se qeveria do të subvencionojë 70% të shumës për çdo familje.
Qeveria ka hapur thirrjet për aplikim për subjektet që ofrojnë dhe instalojnë panele diellore, në kuadër të projektit pilot për të mbështetur 2 mijë familje që do të duan të impementojnë në shtëpinë e tyre panele diellore. Thirrja për aplikime u publ
Shqiptarja · 3 dite
“Politika monetare në një mjedis inflacioni”, Guvernatori i BSH merr pjesë në samitin vjetor me homologët në rajon
Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, z. Gent Sejko mori pjesë në samitin vjetor të vendeve të rajonit të mbajtur në Becic, Mal i Zi. Në këtë samit, pjesëmarrës ishin guvernatorët e bankave qendrore të Malit të Zi, Maqedonisë së Veriut, Bosnje-Hercegovinës, Sllovenisë, Kosovës e Kroacisë. Samiti i këtij viti me temë “Politika monetare në një ...
BalkanWeb · 3 dite
Sfida e inflacionit, Sejko: Prioriteti i bankës qendrore është ruajtja e stabilitetit monetar dhe financiar
Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko mori pjesë në samitin vjetor të vendeve të rajonit të mbajtur në Becic të Malit të Zi, pjesëmarrës ishin guvernatorët e bankave qendrore të Malit të Zi, Maqedonisë së Veriut, Bosnje-Hercegovinës, Sllovenisë, Kosovës e Kroacisë. Samiti i këtij viti me temë “Politika monetare në një mjedis inflacio...
BalkanWeb · 3 dite
Bujqësia, 146 milionë euro/ Programi IPARD III do financojë fermerët, bashkitë dhe shoqatat
Bujqësia shqiptare po përgatitet për programin IPARD III, 146 mln euro është fondi që ka përcaktuar Bashkimi Eurpian dhe buxheti i shtetit kësaj here për bujqësinë. 
Top Channel · 4 dite
Ulet me 6 lekë çmimi i naftës, do të shitet me 223 lekë! Benzina ulet me 5 lekë, do të shitet me 198 lekë! Gazi nuk ndryshon 1 Tetor, 15:06 Në shifrat e fundit të bëra publike nga Bordi i Transparencës, çmimi i naftës nga 229 lekë, do të shitet me 223 lekë. Po ashtu ulje ka pësuar edhe çmimi i benzinës, i cili do të tregtohet me 5 lekë më pak. Nga 203 që ishte vendosur më parë, benzina nga sot do të shitet me 198 lekë
Në shifrat e fundit të bëra publike nga Bordi i Transparencës, çmimi i naftës nga 229 lekë, do të shitet me 223 lekë. Po ashtu ulje ka pësuar edhe çmimi i benzinës, i cili do të tregtohet me 5 lekë më pak. Nga 203 që ishte vendosur më parë, benzina nga sot
Shqiptarja · 4 dite
Petrit Vasili: Rama bëri lojë me çmimin e energjisë elektrike. Drejtësia duhet të ishte që dje në zyrat e qeverisë dhe të ERE-s
Deputeti i Partisë së Lirisë, Petrit Vasili ka akuzuar kryeministrin Edi Rama se ka marrë kompetencat e bordit të ERE. "Edi Rama nga njera ane...
Panorama · 4 dite
Guvernatori Sejko: Inflacioni do të vazhdojë rritjen, rreziqet nëse kursi i këmbimit del nga kontrolli
Sipas parashikimeve të Bankës së Shqipërisë inflacioni do të vazhdojë të rritet edhe vitin që vjen dhe do të fillojë të bjerë më pas,...
Panorama · 4 dite
INTERVISTA/ Eksperti i ekonomisë, Xhepa: Amnistia fiskale tregon se Rama është në presion nga grupet e interesit! Dëmi i madh që shkaktohet, Qeveria nxjerr ‘asin nën mëngë’ kur…
KELMENT BAÇI/ Eksperti i Ekonomisë, Selami Xhepa, shprehet se vendosmëria e qeverisë dhe e Kryeministrit Edi Rama për të zbatuar deri në fund amnistinë...
Panorama · 4 dite
Gjermania ul TVSH-në e gazit, pas paketës së ndihmës 200 miliardë euro për të frenuar rritjen e çmimit të energjisë
Norma e TVSH-së për furnizimet e gazit përmes rrjetit të gazit natyror do të ulet nga 19 në shtatë për qind për një periudhë...
Panorama · 4 dite
Banka Botërore miraton pako të re të ndihmës për Ukrainën
Banka Botërore ka miratuar ndihmën shtesë prej 530 milionë dollarësh për rindërtimin dhe rimëkëmbjen e Ukrainës, teksa Kievi po përballet me pushtimin rus. Më 1...
Panorama · 4 dite
Vendim i Bordit të Transparencës – 1.10.2022
Vendimet e Bordit të Transparencës në datë 1 Tetor 2022, janë si rezultat i lëvizjes së çmimeve në bursën Platts Mediteran dhe kursit të këmbimit. Si rrjedhojë çmimet e vendosura janë : Çmimi i shitjes me pakicë i nënproduktit gasoil i standardit SSH EN 590 të  jetë jo më shumë se 223 lekë/litri, ndërsa i shitjes me shumicë jo më shumë se 211 lekë/...
Ministria e Financës dhe Ekonomisë · 4 dite
Këmbimi valutor për datën 1 Tetor/ Me sa shiten dhe blihen dollari dhe euro. Çfarë ndodh me monedhat e tjera
Dollari amerikan është blerë këtë të shtunë, 1 Tetor me 118.5 lekë dhe është shitur me 120 lekë sipas kursit të këmbimit, duke treguar...
Panorama · 4 dite
Jorida Tabaku letër kreut të Bordit të ERE: Rishikoni vendimin për rritjen e çmimit të energjisë për 100 mijë familje që propozoi Qeveria
Mbrëmjen e djeshme deputetja e PD, Jorida Tabaku, i ka dërguar një shkresë përmes postës elektronike drejtorit të bordit të ERE, Petrit Ahmeti, ku...
Panorama · 4 dite
Kriza ngadalëson ekonominë, në tre-mujorin e dytë rritja me vetëm 2.23%
Ekonomia ka shfaqur shenjat e para të goditjes nga kriza. Të dhënat e publikuara një ditë më parë nga Instat tregtojnë se në 3-mujorin...
Panorama · 5 dite
A do rritet çmimi i energjisë? Enti Rregullator i Energjisë “sfidon” Ramën, i qëndron vendimit për rivendosjen e fashës
Ndërkohë që Kryeministri Rama zhvlerësoi vendimmarrjen e një institucioni të pavarur siç është Enti Rregullator i Energjisë, duke u tërhequr nga vendimi për rritjen...
Panorama · 5 dite
“Kursyen qytetarët dhe nisi shiu”/ Qeveria nxjerr jashtë loje ERE-n, Rama shtyn vendimin për rritjen e çmimit të dritave
ADA HAZIZOLLI Qeveria shtyn vendimin për rritjen e çmimit të dritave për abonentët familjarë. Si në rastin kur u paralajmërua rivendosja e fashës dhe faturim me...
Panorama · 5 dite
Rama lajmëroi se nuk do aplikohet fasha 800 KWh në tetor, ERE: Hyn në fuqi nëse ndryshojnë kostot për sigurimin e energjisë elektrike 30 Shtator, 21:26 Pas deklaratës së kryeministrit Edi Rama se nuk do aplikohet fasha 800 KËh në tetor, Enti Rregullator i Energjisë ka bërë me dije se kjo masë do të hyjë në fuqi në rast se kostot për sigurimin e energjisë elektrike.
Pas deklaratës së kryeministrit Edi Rama se nuk do aplikohet fasha 800 KËh në tetor, Enti Rregullator i Energjisë ka bërë me dije se kjo masë do të hyjë në fuqi në rast se kostot për sigurimin e energjisë elektrike.
Shqiptarja · 5 dite
Tërheqja e Ramës nga rritja e energjisë, reagon Enti Rregullator
Enti Rregullator i Energjisë ka reaguar përmes një njoftimi për shtyp pas vendimit të kryeministrit Edi Rama për t’u tërhequr nga rritja e çmimit të energjisë elektrike për konsumatorët që konsumojnë mbi 800 kë. Sipas ERE, vendimi i marrë prej saj në mbledhjen e saj të fundit për rritjen e...
A2 CNN · 5 dite
Çfarë e mban në këmbë ekonominë? Zhilla: Kemi një para jolegjitime që synon të materializohet përmes ndërtimeve
Studiuesi për çështjet e krimit të organizuar, Fabian Zhilla ishte i ftuar në A2 Business ku foli rreth temës se kush e mban në këmbë ekonominë shqiptare. Zhilla u shpreh se në treg ka një para jolegjitime që synon të materializohet dhe në Shqipëri kjo po bëhet përmes ndërtimit dhe...
A2 CNN · 5 dite
Rama u tërhoq nga rritja e çmimit të energjisë, reagon ERE: Nga 1 tetori kush harxhon më shumë se 800 kWh, do paguajë..
Më 24 shtator, Enti Rregullator i Energjisë miratoi propozimin e Furnizuesit të Shërbimit Universal për aplikimin e rritjes së çmimit të energjisë elektrike për konsumin mbi 800 kWh për abonentët familjarë, pas kërkesës që qeveria kishte hedhur për diskutim që në fillim të verës duke e argumentuar me thatësirën dhe shtrenjtimin e energjisë në bursë...
BalkanWeb · 5 dite
Ish-ministri i Ekonomisë: Buxheti financohet me borxh në pjesën më të madhe, do ta ndjejnë gjeneratat
Efektet e krizës europiane kanë filluar të materializohen në ekonominë tonë. Instituti i Statistikave raportoi sot se rritja ekonomike është ngadalësuar në tremujorin e dytë të këtij viti, duke qenë vetëm 2.23%. Një rritje që mbetet pozitive, teksa vendet e tjera të Europës rrezikojnë recesionin. E në fakt, ekonomia shqiptare......
A2 CNN · 5 dite
Ngadalëson ekonomia, në tre mujorin e dytë u rrit me 2,2 përqind
Ekonomia shqiptarë ka frenuar ritmet e rritjes në tremujorin e dytë të viti duke reflektuar efektet e krizës së çmimeve që ka përfshirë globin.
Top Channel · 5 dite
Ministri i Financave të Kosovës: Kemi alokuar 60 milionë euro për energjinë, çmimi për kilovat është më i lirë se në Shqipëri
Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, ka thënë se si shtet është fat i madh, që po tejkalohet më së liri dhe...
Panorama · 5 dite
Ngadalësohet ekonomia, çmimet e larta po kthejnë përmbys skenarin për zgjerim
Larg pritshmërive të fillimvitit, çmimet e larta po kthejnë përmbys skenarin për zgjerim të konsiderueshëm të ekonomisë së vendit. Të dhënat e Institutit të Statistikave tregojnë se rritja ekonomike në harkun e muajve prill-qershor ishte vetëm 2,23 për qind nga gati 6 për qind në periudhën janar-mars të këtij viti....
A2 CNN · 5 dite
Bankat ‘dorështrënguar’ nga kriza, refuzojnë 18% të aplikimeve për kredi! Inflacioni rrezikon këstet, bie cilësia e huave 30 Shtator, 16:31 Me krizën e çmimeve dhe pasigurinë që ka shkaktuar lufta në Ukrainë, bankat po japin më pak kredi për bizneset dhe individët. Sipas raportit të Bankës qendrore në gjashtëmujorin e parë të vitit janë refuzuar më shumë se 18% të kërkesave për kredi. Ndërsa ka rënë fuqia e kredimarrësve për të paguar këstet.
Me krizën e çmimeve dhe pasigurinë që ka shkaktuar lufta në Ukrainë, bankat po japin më pak kredi për bizneset dhe individët. Sipas raportit të Bankës qendrore në gjashtëmujorin e parë të vitit janë refuzuar më shumë se 18% të kërkesave për kr
Shqiptarja · 5 dite
Ekonomia ngadalësohet, rritet vetëm me 2.23%
Nga Erblina Mile  Ekonomia shqiptare ka pasqyruar efektet negative të krizës së çmimeve. Në tremujorin e dytë të këtij viti në Shqipëri  rritja e çmimeve të karburanteve dhe ushqimeve arriti kulmin si pasojë e luftës Rusi- Ukrainë .Sipas të dhënave të INSTAT në tremujorin e dytë të këtij viti rritja ekonomike është ngadalësuar ndjeshëm duke ...
ABC News · 5 dite
Tërheqja nga rritja e çmimit/ VOA: Opozita akuzon qeverinë se po abuzon me menaxhimin e energjisë, do të prekeshin më shumë qytetarë nga sa thanë zyrtarët
Në Tiranë, qeveria vendosi që çmimet e reja të energjisë mbi masën 800 kilovat/orë të mos hyjnë në fuqi më 1 tetor, për shkak...
Panorama · 5 dite
Tërheqja e qeverisë nga rritja e çmimit të energjisë, Jorida Tabaku: Rama s’bëri nder me një muaj, thjesht tregoi që vendimi ishte arbitrar
Deputetja e PD Jorida Tabaku ka reaguar pas tërheqjes së qeverise nga rritja e çmimit të energjisë elektrike. "Nuk bëri nder që e tërhoqi me...
Panorama · 5 dite
Kriza e transportit urban/ Operatorët rekomandojnë si zgjidhje dyfishimin e çmimit të biletës në Tiranë
Operatorët kryesorë të transportit urban ngrenë shqetësimin e mosstabilizimit financiar të sektorit e ndikuar nga rritja e çmimit të naftës dhe rënies së numrit...
Panorama · 5 dite
Inflacioni në Eurozonë, më i larti që nga dalja e euros
Inflacioni në Eurozonë ka arritur në 10 për qind në muajin shtator, njëherësh shifra më e lartë prej daljes së euros në treg. Kështu ka...
Panorama · 5 dite
Kriza e çmimeve ngadalëson ekonominë e vendit! Në tremujorin e dytë u rrit me vetëm 2.2%, ndikim negativ ndërtimi dhe energjia 30 Shtator, 13:07 Sipas Instat Produkti i Brendshëm Bruto (P.B.B) në tremujorin e dytë të vitit 2022 vlerësohet me rritje prej 2,23%, kundrejt tremujorit të dytë të vitit 2021
Sipas Instat Produkti i Brendshëm Bruto (P.B.B) në tremujorin e dytë të vitit 2022 vlerësohet me rritje prej 2,23%, kundrejt tremujorit të dytë të vitit 2021
Shqiptarja · 5 dite
Qeveria u tërhoq nga rritja e çmimit të energjisë elektrike, Meta: Tregon që nuk ekziston shteti i së drejtës. Është shpallur mosekzistenca e ERE-s
Pas vendimit të qeverise për mos futjen ne fuqi te fashes 800 kwh, kreu i Partise se Lirise Ilir Meta ne nje konference per...
Panorama · 5 dite
Prapaskenat e vendimit të qeverisë për tërheqjen nga rritja e çmimit të energjisë, Rama: Të gjithë duhet të jenë sa më të vëmendshëm, kurseni!
Pak orë para hyrjes në fuqi të vendimit të ERE për rritjen e çmimit të energjisë elektrike, Kryeministri Edi Rama lajmëroi se nuk do të vendoset...
Panorama · 5 dite
Raporti i stabilitetit financiar për 6-mujorin e parë të 2022, BSH: Çmimet e larta dhe situata energjetike mund të ngadalësojnë rritjen ekonomike
ADA HAZIZOLLI/ Çmimet e larta dhe kriza energjetike mund të ndikojnë në ngadalësimin e rritjes ekonomike. Paralajmërimi është bërë nga Banka e Shqipërisë. Në raportin...
Panorama · 5 dite
Shqipëri-BE, zhvillohet mbledhja e 14 e Nënkomitetit për Ekonominë, Çështjet Financiare dhe Statistikat
Nënkomiteti për Ekonominë, Çështjet Financiare dhe Statistikat mes Shqipërisë dhe Bashkimit Europian zhvilloi mbledhjen e tij të 14-të, në Tiranë, ku pala shqiptare kryesohej nga zëvendësministrja e Financave dhe Ekonomisë, znj. Adela Xhemali. Në këtë mbledhje u diskutua mbi një sërë çështjesh lidhur me zhvillimet ekonomike dhe financiare të Shqipë...
Ministria e Financës dhe Ekonomisë · 5 dite
Amnistia fiskale, Kadia: Nuk jemi në përplasje me Bashkimin Europian
Zv/ministri i Financave dhe Ekonomisë, Besart Kadia, i ftuar në studion e “Dita Jonë”, në A2 CNN, deklaroi se amnistia fiskale është instrument “që përdoret nga administrata tatimore ose nga një shtet për të adresuar disa problematika të vetat” dhe shtoi se qeveria nuk është në “përplasje” me Bashkimin Europian.....
A2 CNN · 5 dite
Kryeministri bojkotoi takimin me ambasadorët, BE: Shqetësime serioze për amnistinë fiskale
ADA HAZIZOLLI / Përmes një deklarate të shkurtër, zyra e delegacionit të BE-së në Tiranë vuri në dukje se “ka shqetësime serioze për draftin...
Panorama · 6 dite
Këmbimi valutor për datën 30 Shtator/ Me sa shiten dhe blihen dollari dhe euro. Çfarë ndodh me monedhat e tjera
Dollari amerikan është blerë këtë të premte, 30 Shtator, me 119 lekë dhe është shitur me 120.7 lekë sipas kursit të këmbimit, duke pësuar...
Panorama · 6 dite
Gabimet e qeverisë dhe largimet nga puna, buxheti akumulon 33 mln euro detyrime nga vendimet e gjykatave
Arbitrariteti i qeverisë në marrëdhëniet kontraktore me të tretët dhe me punonjësit e saj po i kthen vendimet e gjykatave në një kosto të...
Panorama · 6 dite
Pagat në administratë, rritjen për krizën e përfitojnë drejtorët dhe kryeministria
Pavarësisht se qeveria njoftoi rritje të pagave në administratën publike, ata që do të përfitojnë vërtetë janë drejtorët dhe specialistët në shumë pak institucione. Si masë në paketën e rezistencës sociale, qeveria njoftoi më 8 shtator, për rritjen e pagave me 7% për 41 mijë nëpunës publikë. Konkretisht për Policinë...
A2 CNN · 6 dite
Bordi “bën lëmsh” çmimet e naftës, i rrit kur ulen në bursa dhe i ul kur rriten
Bordi i Transparencës ka rishikuar sërish sot çmimet e naftës në tregun vendas. Nafta është shtrenjtuar me 10 lekë për litër, duke arritur në...
Panorama · 6 dite
“Të merren masa për shtresat në nevojë”- Banka e Shqipërisë: Kriza energjetike, rrezik për ekonominë e vendit! Problem për financat e qytetarëve dhe bizneseve
Klodian Shehu, drejtor i departamentit të Stabilitetit Financiar në Bankën e Shqipërisë ka komentuar situatën e shkaktuar nga kriza energjetike dhe inflacioni të cilat...
Panorama · 6 dite
Pas sateliteve, “fluturojnë” çmimet! Rriten gati 40 përqind brenda vitit shtëpitë
Çmimet e apartamenteve u shtrenjtuan me 39% në pjesën e parë të vitit krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë.
Top Channel · 6 dite
Kriza energjetike/ Banka e Shqipërisë: Problem për financat e qytetarëve dhe bizneseve
Kriza energjetikë dhe inflacioni vazhdojnë të përbëjnë rrezik serioz për ecurinë e ekonomisë në Shqipëri. Klodian Shehu, drejtor i departamentit të Stabilitetit Financiar në Bankën e Shqipërisë thotë se nëse kjo krizë do të vazhdojë sfida të rëndësishme siç janë çmimet e larta të energjisë do të jenë një problem për gjendjen financiare të qytetarëv...
Fjala.al · 6 dite
Gjermania ndan 200 miliardë euro në mes të krizës energjetike, ja si do mbrohen familjet dhe bizneset nga rritja e çmimeve
Gjermania tha të enjten se do të investojë 200 miliardë euro për të mbrojtur familjet dhe bizneset nga rritja e kostove të energjisë, në...
Panorama · 6 dite
Banka e Shqipërisë: Kriza e çmimeve mund të prishë ekuilibrat e sistemit financiar
Kriza e çmimeve dhe shtrenjtimi i energjisë mund të prishin ekuilibrat duke cenuar qëndrueshmërinë e brishtë të sistemit financiar në vend. Është ky paralajmërimi që vjen nga Banka e Shqipërisë në “Raportin e Stabilitetit Financiar” për gjysmën e parë të vitit. “Periudha e cila jemi aktualisht përmban disa sfida të...
A2 CNN · 6 dite
Qeveria, “bujare” me fondet e lira si pasojë e vakancave në strukturat e institucioneve! Shtesë mbi pagën nga 7 deri në 15%, kategoritë që përfitojnë
ADA HAIZOLLI/ Zbardhen vendimet e qeverisë për rritjen e pagave për disa kategori të tjera, ku përfshihen punonjësit e Policisë, gardës dhe zjarrëfiksit. Shtesa...
Panorama · 6 dite
Dimri i vështirë, BSH: Energjia elektrike rrezik për ekonominë shqiptare
Nga Erblina Mile Energjia është  kthyer në një rrezik serioz për ecurinë ekonomike të Shqipërisë. Banka e Shqipërisë thekson në raportin e Stabilitetit Financiar për 6 mujorin e parë të këtij viti se  nëse kriza energjetike do thellohet  kjo  do të jetë një problem për gjendjen financiare të bizneseve dhe qytetarëve. Sipas Bankës së Shqipërisë  ...
ABC News · 6 dite
INTERVISTA/ “ERE nuk mbrojti konsumatorët! Vendimi të ‘testohet’ në gjykatë”- Eksperti i ekonomisë: Qeveria hodhi te qytetarët keqmenaxhimin e korrupsionit
KELMENT BAÇI/ Eksperti i Ekonomisë Zef Preçi e cilëson vendimin e qeverisë për vendosjen e fashës për rritjen e çmimit të energjisë elektrike mbi...
Panorama · 6 dite
OSHEE: Ulëm humbjet në minimum, gushti regjistron nivelin rekord nën 17%, Tirana dhe Durrësi bashkë, te 15%
Performanca e rrjetit të shpërndarjes si pasojë e investimeve të kryera dhe organizimit në terren, paraqitet pozitive sipas OSHEE si në aspektin e furnizimit, ashtu dhe te niveli i humbjeve. Sipas të dhënave të publikuara nga kompania, treguesit e nivelit të humbjeve si 8-mujor 2022, kanë zbritur afër 20%, kurse vetëm në muajin gusht regjistroi ...
ABC News · 6 dite
Depozitat në euro rriten ndjeshëm në gusht, por jo vetëm nga individët, më pak kursime në lekë
Muaji gusht ka shënuar një rritje të ndjeshme të depozitave në sistemin bankar. Ky është një efekt sezonal ky që ndodh gjithnjë, për shkak...
Panorama · 6 dite
Ministrja Ibrahimaj: Qeveria, e angazhuar për të mbështetur zhvillimin e arsimit dhe formimit profesional
  Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj, mori pjesë në ceremoninë e nisjes së punimeve për ndërtimin e ambienteve të reja të Qendrës Multifunksionale në Kamëz, së bashku me Ambasadorin e Gjermanisë në Tiranë, z. Peter Zingraf, kryetarin e Bashkisë Kamëz, z. Rakip Suli, Drejtorin i KfË-së për Europën Juglindore dhe Turqinë, z. K...
Ministria e Financës dhe Ekonomisë · 6 dite
Vendim i Bordit të Transparencës – 29.09.2022
  Vendimet e Bordit të Transparencës në datë 29 Shtator 2022, janë si rezultat i lëvizjes së çmimeve në bursën Platts Mediteran, ku rritja vjen për shkak të rritjes së faktorëve : 1.Gazoil rritja në bursë +68 usd ton nga data 26 Shtator. 2.Benzina rritja në bursë + 60 usd nga data 26 Shtator. 3.kursi dollarit nga + 1.63 pikë nga data 26 Shtato...
Ministria e Financës dhe Ekonomisë · 6 dite
Fasha e energjisë, Angjeli: Rritja e çmimit të bëhet në mënyrë progresive
Ish ministri Anastas Angjeli foli në A2 Business dhe për çështjen e krizës energjetike që po përballet vendi ynë dhe rritjen e çmimit të energjisë për konsumatorët nëse kalojnë fashën e 800 kW. Sipas Angjelit, është mirë që pas tremujorit të parë të aplikimit të këtyre tarifave të reja të...
A2 CNN · 7 dite
“Të ardhurat janë rritur më shumë se inflacioni”, ministrja: Pritet ngadalësim i rritjes ekonomike, por jo recesion
Çfarë rrezikon Shqipëria nga situata e krijuar në Europë? Nga recesioni që pritet të godasë partnerin tonë kryesor tregtar, por edhe atë të investimeve, njëherazi vendet ku jetojnë dhe punojnë pjesa dërrmuese e emigrantëve shqiptarë? Për këto çështje foli në A2 Business ministrja e Financave, Delina Ibrahimaj, e cila u...
A2 CNN · 7 dite
BERZH skeptike për ecurinë ekonomike, ul parashikimin
Nga Erblina Mile  Kriza e çmimeve vijon të ndikojë negativisht ekonominë shqiptare. Në vlerësimin e fundit të bërë nga Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim ecuria e ekonomisë shqiptare parashikohet të jetë 3% për këtë vit dhe për vitin e ardhshëm me një ulje prej 0.3% në krahasim me vlerësimet e bëra në pranverë. Kjo ...
ABC News · 7 dite
Nuk kanë mundësi as për t’i vjelë, fermerët e frutikulturës pa treg, drejt falimentimit
Fermerët e frutikulturës po përjetojnë momente të vështira ekonomike. Prodhimin e kanë të bollshëm, por edhe këtë vit vuajnë mungesën e tregut. Teksa çmimet nuk justifikojnë as një pjesë të shpenzimeve. Në Dvoran të Korçës, tregtarët e mollëve shprehen se prodhimi i tyre është i destinuar të kalbet ashtu si...
A2 CNN · 7 dite
Krizë e vështirë për Shqipërinë, rritja ekonomike nuk kalon 3%, rreziku kryesor inflacioni
Nuk ka recesion, por kriza do të ndihet në Shqipëri edhe më shumë nga sa pritej. Këtë situatë pasqyron raporti i fundit i Bankës Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim, një nga kreditorët më të mëdhenj të vendit. Rritja ekonomike do të ndalet këtë vit dhe tjetrin në vetëm 3%, një...
A2 CNN · 7 dite
Publikohen çmimet e reja të karburanteve
Bordi i Transparencës ka publikuar çmimet e reja të karburanteve, që hyjnë në fuqi nga sot, në orën 18:00. Nafta do të shitet me 219 lekë/litri, benzina me 195 lekë/litri, ndërsa gazi me 78 lekë/litri. Nga vendimi i fundit, më 24 shtator, Bordi ka ulur çmimin e naftës me 4...
A2 CNN · 7 dite
ABENOMICS/ Ambicia për strategji të re të ringjalljes ekonomike
Adrian Civici
Fjala.al · 8 dite
Ku shkojnë investimet e huaja? Shtohen blerjet e pasurive të paluajtshme, shmanget bujqësia
Investimet e huaja janë rritur këtë vit, por fondet nuk po shkojnë domosdoshmërisht në ato sektorë që zhvillojnë ekonominë. Në bujqësi, turizëm, energji, apo teknologji; sektorë të konsideruar prioritarë; nuk po investohet në shifrat që presim. Investitori amerikan Mark Crawford tregon sepse Shqipëria është vend i vështirë për biznes. “Burokraci,.....
A2 CNN · 8 dite
Gushti me 1,7 milionë të huaj, por shtesa përbëhet nga udhëtarë transit, jo turistë
Numri i të huajve që shkelën në territorin shqiptar gjatë kulmit të sezonit veror arriti në 1.7 milionë. Në letër kjo përbën një rritje me 11.2%, kundrejt 1.5 milionë vizitorëve të gushtit të kaluar, por duhet thënë që rritja reale ishte shumë më e vogël. Sipas të dhënave të INSTAT,...
A2 CNN · 8 dite
Sejko pret misionin e FMN: Perspektiva e rritjes ekonomike mbetet pozitive, pavarësisht inflacionit të lartë
Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, zhvilloi një takim me misionin e Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN), të kryesuar nga Yan Sun, shefe e Misionit të FMN-së për Shqipërinë. Ky Mision ka ardhur në Shqipëri për të kryer bisedime me autoritetet shqiptare në kuadrin e Artikullit IV.
Top Channel · 8 dite
Delina Ibrahimaj pret në takim Misionin e FMN-së
Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj, zhvilloi, të martën, takimin hapës më Misionin e Fondit Monetar Ndërkombëtar, në kuadër të Artikullit 4. Ministrja Ibrahimaj informoi shkurtimisht me ecurinë ekonomike të vendit në kontekstin e ri të krijuar nga efektet e krizës energjetike dhe konflikti ushtarak në Rusi-Ukrainë, si dhe me masa...
Ministria e Financës dhe Ekonomisë · 8 dite
Përtej shifrave, turizmi mbetet kaotik dhe pa plan
Turizmi kaloi një sezon të mirë, por nuk duhet të mjaftohemi me kaq. Shqipëria ka një sfidë përpara, për të mos u konsideruar si një destinacion vetëm për verën, por në 365 ditë të vitit. Për ekspertët, qeveria ofron si analizë vetëm shifrat e hyrje-daljeve në kufi, një e dhënë...
A2 CNN · 8 dite
Vera ‘e artë’ rimëkëmb turizmin! Shifrat edhe më të larta se në vitin para pandemisë
Muajt e verës, duket se ishin shumë të mirë për vendin, pasi turizmi është rimëkëmbur, dhe shifrat e tregojnë më së miri këtë. Më shumë se 5.6 milionë shtetas të huaj kanë hyrë në Shqipëri, në tetë muaj. Sipas të dhënave të fundit nga Instituti i Statistikave thuhet, se në raport me 8-mujorin e vitit
Fjala.al · 8 dite
Vendim i Bordit të Transparencës – 27.09.2022
  Vendimet e Bordit të Transparencës në datë 27 Shtator 2022, janë si rezultat i lëvizjes së çmimeve në bursën Platts Mediteran. Si rrjedhojë çmimet e vendosura janë : Çmimi i shitjes me pakicë i nënproduktit gasoil i standardit SSH EN 590 të jetë jo më shumë se 219 lekë/litri, ndërsa i shitjes me shumicë jo më shumë se 207 lekë/litër.  ...
Ministria e Financës dhe Ekonomisë · 8 dite
Dollari kontrollon naftën, kursi i këmbimit po lëviz çmimet në Shqipëri
Kur menduam se më në fund çmimi i naftës do të rikthehej në nivele të pranueshme, tashmë një tjetër faktor po ndikon te tabelat e karburanteve. Në njoftimin e fundit të ditës së premte, Bordi i Transparencës theksoi si përgjegjës edhe kursin e dollarit amerikan. Prej muajit gusht, fuçia bruto...
A2 CNN · 8 dite
Ibrahimaj: Turizmi është sektor strategjik, do të vijojmë mbështetjen për zhvillimin e tij
   Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj, mori pjesë në një takim të zhvilluar me qëllim bilancin e sezonit turistik veror, ku i pranishëm ishte dhe Kryeministri Edi Rama dhe Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit, Mirela Kumbaro. Ministrja tha se qeveria e konsideron turizmin si një sektor strategjik dhe për këtë arsye në vitet e f...
Ministria e Financës dhe Ekonomisë · 8 dite
“Ishim në garë me Gjermaninë deri në fund për t’i marrë”. Balluku dhe Yuri Kim inspektojnë anijet që do të prodhojnë energji në Vlorë
Ministrja e Energjisë dhe Infrastrukturës, Belinda Balluku, inspektoi bashkë me ambasadoren amerikane Yuri Kim, dy anijet e vendosura në Vlorë të cilat do të prodhojnë energji. Termocentralet lundruese të prodhimit të energjisë janë vendosur në Vlorë nga kompania amerikane “Excelerate Power”. “Kemi konkurruar deri në moment të fundit për Gjermaninë...
A2 CNN · 9 dite
Dollari, tani “euro” i ri. Valuta amerikane kapërcen 120 lekëshin, tronditet tregu
Kriza, shumë pasiguri dhe lëvizjet e bankave qendrore nëpër botë po shkaktojnë stuhi në tregun e këmbimit valutor. Forcimi i vazhdueshëm i dollarit e ka kthyer atë në “euron” e ri në vendin tonë. Kursi zyrtar i Bankës së Shqipërisë e fikson valutën amerikane në kuotën e 120.12 lekëve, nivel...
A2 CNN · 9 dite
Pagat s’u përgjigjen çmimeve, punëtorët po dalin më të humburit nga spiralja e shtrenjtimit të jetesës
Punëtorët do të dalin më të humbur nga spiralja e çmimeve. Nën këtë titull, revista “The Economist” paralajmëronte në shkurt se pagat nuk do të mund t’i përgjigjeshin shtrenjtimit të jetesës në rrafsh global. Shtatë muaj më pas, pjesa më e madhe e sektorëve të ekonomisë shqiptare kanë treguar se...
A2 CNN · 10 dite
Energjia “gllabëron” paratë e buxhetit, jepen 8 miliardë lekë për KESH-in
Paratë e vëna në dispozicion për të blerë energji po harxhohen shpejt. Me qëllim garantimin e furnizimit nga Buxheti i Shtetit janë alokuar 8 miliardë lekë të tjera, rreth 69 milionë euro për Korporatën Elektro-energjetike Shqiptare. Në vendimin publikuar në Fletoren Zyrtare argumentohet se qëllimi i këtij fondi është mbulimi...
A2 CNN · 10 dite
Nevojë për model të ri, bujqësia t’i largohet tradicionales, të shkohet te e avancuara
Bujqësia ka nevojë për një model të ri….zhvillimi i sektorit me të cilin punon e jeton mbi 40 për qind e popullsisë duhet të mundësojë tejkalimin e tradicionales së prapambetur, për të shkuar te e avancuara e frytshme. Dhe kjo sipas ekspertes Esmeralda Ballesha mund të arrihet edhe me ndihmën...
A2 CNN · 10 dite
Sa paguhet një ore pune? Një shqiptar merr më pak se 3 euro, edhe në Kosovë paguhesh më shumë
As tre euro për një orë punë. Kaq para’ merr mesatarisht një shqiptar, rrogëtar në shtet apo privat. Kjo shifër është pesë herë më pak se në vendet e Bashkimit Europian e madje më e ulët se edhe në Kosovë, Malin e Zi, Maqedoninë e Veriut, Bosnje-Hercegovinë apo Serbi. Alma,...
A2 CNN · 10 dite
Tarifat progresive të energjisë elektrike në Itali dhe Kaliforni
Eduard Gjokutaj
Fjala.al · 12 dite
Energjia, drejtori i KESH: Po importojmë një sasi prej 4200 megash
Ergys Verdho, drejtor i përgjithshëm i KESH, i ftuar në studion e “A2 Business”, me Aurora Sulçen, tregoi mbi energjinë që po importohet aktualisht. “Po importojmë një sasi prej 4200 megash, të kontraktuar që të hënën e deri të dielën, që do të mundësojë ruajtjen e rezervës energjetike që përfituam...
A2 CNN · 12 dite
“Rekuperohen vetëm 12 milionë dollarë, ja vlen të dëmtosh klasën e mesme?”, ekspertët: Ndërkohë buxhetit i ikën 1 miliard euro  
Sot u vendos çmimi i energjisë për familjet që tejkalojnë limitin e  800 mgw/h. Por a është e justifikueshme rritja e çmimeve dhe vendosja e fashës? Sipas ekspertit për Ekonominë, Pano Soko, “konsumatori duhet të jetë zgjedhja e fundit për të rregulluar anomalitë e shkaktuara nga krizat. Por këtu duket...
A2 CNN · 12 dite
Energjia do të paguhet më shtrenjtë, cilat familje preken? Skema e tarifimit të energjisë
Sa u kushton sot kompanive energjetike 1 kilovat/orë energji dhe me çfarë çmimi ua shesin familjarëve dhe bizneseve. Grafikisht, kemi hartuar skemën e tarifimit të energjisë, nga prodhimi e deri te konsumatori final. KESH ia shet me 2.6 lekë për kilovat/orë energji Furnizuesit të Shërbimit Universal. Këtij çmimi i shtohet...
A2 CNN · 12 dite
Drejtori i KESH: Rritja e çmimit të energjisë, për të disiplinuar konsumatorët që të kursejnë
Ergys Verdho, drejtor i përgjithshëm i KESH, i ftuar në studion e “A2 Business”, deklaroi se “rritja e çmimit erdhi si nevojë e disiplinimit të të gjithë konsumatorëve për të kursyer energji”. “Kjo rritje çmimi është për të disiplinuar atë fashë të cilët e shpërdorojnë energjinë. Mbi 800 kilovat quhet...
A2 CNN · 12 dite
Kriza e çmimeve/ Zv.drejtori i FMN-së në Tiranë: Të mbështeten shtresat në nevojë
Zëvendës Drejtori i Përgjithshëm i Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN), Bo Li, ka zbuluar detaje nga takimet gjatë vizitës së tij zyrtare në Shqipëri. Bo Li tha se gjatë ditëve të qëndrimit në vendin tonë, ka mësuar më shumë për kushtet ekonomike dhe financiare të Shqipërisë. Ai u shpreh se autoritetet kanë reaguar shpejt dhe kanë ...
Fjala.al · 14 dite
Programet Master në UMSH – Drejt tregut të punës si profesionistë
Orkida ILOLLARI
Fjala.al · 14 dite
Përballë një dimri të vështirë – si po reagojmë me politikat dhe masat mbështetëse
Anastas Angjeli
Fjala.al · 14 dite
Pse nuk mund të jemi të gjithë të pasur?
Nga J. Bradford Delong Më 6 shtator, shtëpia botuese “Basic Books” nxjerr në treg librin tim të ri “Rrugëtimi i vështirë drejt utopisë”, një historia e “shekullit të gjatë XX”, nga viti 1870 deri në 2010-ën. Aty unë argumentoj se pse ka ardhur koha të ndryshojmë mënyrën e të kuptuarit se ku nis realisht historia
Fjala.al · 20 dite
Drejt UNIVERSITETEVE 4.0./ Oportunitete zhvillimi, vlera të reja shkencore dhe punësimi
Nga Adrian CIVICI Në gjithë historinë njerëzore nuk ka ndodhur asnjëherë që njerëzimi të përballet me sfida kaq të mëdha, të cilat me një shpejtësi kozmike po e ndryshojnë “botën e vjetër” drejt një bote të re plot shkëlqim e rreziqe njëkohësisht. Revolucioni 4.0 dhe inteligjenca artificiale po konsiderohet si “epoka e gurit e trurit ...
Fjala.al · 21 dite
Biden Is Very Unpopular. It May Not Tell Us Much About The Midterms.
This week, a Siena College/New York Times poll showed President Biden with just a 33 percent approval rating, a result so poor that it touched off speculation — including from yours truly — about whether he would even run again in 2024. The Siena/New York Times number is on the low end of the polling […]
FiveThirtyEight · 3 muaji
23 ankande bonosh dhe obligacionesh gjatë verës: 84 miliardë lekë. Hapen edhe dy ankande ‘buyback’!
Në tre muajt e ardhshëm, qeveria shqiptare do të emetojë rreth 84 miliardë lekë bono dhe obligacione. Referuar kalendarit të publikuar nga Ministria e Financave, në muajin korrik janë planifikuar të zhvillohen 7 ankande bonosh dhe obligacionesh 3, 6 dhe 12 mujore. Po ashtu janë planifikuar të emetohen obligacione 10 vjeçare si dhe të bëhet rihapje ...
Scan · 3 muaji
Pastrimi i parave, Shqipëria përsëri në listën gri të 23 shteteve – Raporti i qershorit i FATF: Mungojnë procedimet penale konkrete, penalitetet për mosdeklarim të dhënash
FATF, Task Forca Evropiane për Veprimin Financiar, ka vendosur Shqipërinë në listën e shteteve nën mbikëqyrje të shtuar për rrezikun e pastrimit të parave, pak pasi Moyval konkludoi se Shqipëria ka përmirësuar kuadrin ligjor për parandalimin e këtij rreziku. Në të kundërt të Moneyval, e cila mbikëqyr legjislacionin e shteteve. Task Forca Evropiane ...
Scan · 3 muaji
Qershori, muaji i ‘mega-tenderëve’ të infrastrukturës! – 37 tenderë ‘transformues’, 8.5 miliardë lekë për infrastrukturën e turizmin
Muaji qershor rezulton të jetë një muaj i rëndësishëm për çeljen e fondeve për investime publike. SCAN ka përpunuar të dhënat e Agjencisë së Prokurimeve Publike, ku rezulton se vetëm në muajin qershor 2022, janë shpallur 37 tenderë të mëdhenj, për projekte rehabilitimi të zonave të ndryshme të vendit, ku në fokus është zhvillimi turistik dhe ekonom...
Scan · 3 muaji
Mbi 15 mijë përfitues nga nafta në bujqësi – Gati fondi prej 500 milionë lekësh të tjera për fermerët
Ndërkohë që çmimi i naftës është në rekordin historik, efekti negativ në sektorin e bujqësisë është amortizuar.  Referuar të dhënave zyrtare të Agjencisë për Zhvillimin Bujqësor dhe Rural, këtë vit regjistrohen rreth 15.500  fermerë që kanë përfituar naftë falas në sektorin bujqësor. Për t’i shtyrë fermerët që të punojnë tokat, të vijojnë prodhimin...
Scan · 3 muaji
Pse bizneset kanë nevojë për chatbot – Gjithçka rreth teknologjisë që kishit frikë të implementonit!
Chatbot është një sistem automatik për komunikimin me klientët ose përdoruesit e shërbimeve. Me fjalë të tjera, është një robot që ndihmon konsumatorët të zgjidhin një sërë detyrash. Algoritmi chatbot përbëhet nga disa faza: Marrja e një kërkese nga një klient, Analiza: deshifrimi i fjalës dhe përcaktimi i nevojave të përdoruesit, përgatitja e një ...
Scan · 3 muaji
Një kokërr qershi shitet me një çmim rekord prej 300 dollarë!
Një qershi e vetme Aomori Heartbeat u shit në Japoni për një çmim rekord prej 300 dollarësh. Çmimi rekord për një qershi të ëmbël Aomori Heartbeat në ankandin e parë në Japoni arriti në 296 dollarë (40,000 jen). NHK TV raportoi se një kuti me 15 qershi u shit për 4,400 dollarë (600,000 jen). Kostoja për kokrra të kuqe ishte... The post Një kokërr q...
Scan · 3 muaji
‘Fishekzjarre’ në shkëmbimet tregtare Shqipëri-SHBA: Rriten importet mes dy vendeve. Mallrat që kanë ndikuar më shumë
Vitet e fundit Shqipëria dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë njohur rritje të ndjeshme të shkëmbimeve tregtare dhe ekonomike mes tyre. Shqipëria ka eksportuar në 5 vitet e fundit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, mallra me vlerë nga 3 deri në 5 miliardë lekë. Viti më i mirë i 5 viteve të fundit ka qenë viti 2018,që mban... The post ‘Fishekzj...
Scan · 3 muaji
‘Paratë e gjakut’: Tregtia e fshehtë e Europës me fosfatet siriane te drejtuara nga oligarku rus, mik i Putin!
Në janar, një anije mallrash që mbante flamurin e Hondurasit u zhduk nga sistemet ndërkombëtare të gjurmimit në brigjet e Qipros. Kur u rishfaq një javë më vonë, Sea Navigator po shkonte në veri për në Europë. Por anija nuk kishte humbur – ajo kishte rrëshqitur në një port të kontrolluar nga Rusia në Siri për të marrë fosfatet, një... The post ‘Par...
Scan · 3 muaji
Inflacioni vjetor i Turqisë arrin vlerën më të lartë që vendi ka parë në një çerek shekulli!
Inflacioni në Turqi u rrit afër 79% muajin e kaluar, më i larti që vendi ka parë në një çerek shekulli. Norma vjetore e inflacionit ishte 78.62% për qershorin, sipas Institutit të Statistikave Turke, duke tejkaluar parashikimet. Rritja e çmimeve të konsumit ka goditur rëndë popullsinë prej 84 milionë banorësh, me pak shpresë për përmirësim në afati...
Scan · 3 muaji
Agjencia gjermane e trafikut rrugor: 59 mijë automjete Tesla kanë probleme me softuerin!
Agjencia gjermane e trafikut rrugor tha se po tërhiqte modelet Tesla Y dhe 3 për shkak të një defekti në sistemin automatik të thirrjeve të urgjencës që prek 59,000 automjete në mbarë botën. Mbikëqyrësi i AKB-së tha në faqen e saj të internetit të datës 29 qershor se një defekt softuerësh po shkaktonte një prishje të eCall, e cila është... The post...
Scan · 3 muaji
FiveThirtyEight Is Hiring A Temporary Full-Time Video Producer
FiveThirtyEight is seeking a temporary Video Producer to join our team full-time from mid-July through mid-November. This person will pitch, storyboard and edit videos about U.S. politics, filling an important role in our coverage of the 2022 midterm elections. The Video Producer will report to and work with the Senior Video Producer to direct and
FiveThirtyEight · 4 muaji
We’re Hiring A Part-Time Research Assistant
FiveThirtyEight is seeking a diligent, well-organized and kind Research Assistant to help track down and input polls and other election data, as well as contribute research to political stories and projects.  This part-time position plays a critical role in supporting FiveThirtyEight’s political coverage and interactive projects like our presi...
FiveThirtyEight · 5 muaji
Were The Stimulus Checks A Mistake?
It wasn’t long ago that the U.S. economy needed a shot in the arm. Millions of Americans had lost their jobs as the country shut itself down to slow the spread of a deadly virus. At the time, policymakers, advocates and economists agreed that Americans needed immediate relief — and so they quickly acted on […]
FiveThirtyEight · 5 muaji
Are You A Woman Who Can’t Work From Home During The Pandemic? We Want To Hear From You.
When people talk about changes in work and office culture brought on by the pandemic — whether it’s returning to the office, working from home or a combination of remote and in-person work — they often overlook one very important group: people who were never able to work from home in the first place. There […]
FiveThirtyEight · 6 muaji
Congress Found An Easy Way To Fix Child Poverty. Then It Walked Away.
Imagine the federal government could lift millions of American children out of poverty with a single program. That program would help parents put nutritious meals on the table, pay for school expenses and even save for kids’ college — all with no negative impact on the economy. You don’t have to imagine. We had it […]
FiveThirtyEight · 6 muaji
We’re Hiring A Senior Visual Journalist
UPDATE (June 2, 2022, 5:15 p.m.): We are no longer accepting applications for this position. FiveThirtyEight is seeking a kind, collaborative and creative Senior Visual Journalist to join our Interactives and Graphics team. Senior Visual Journalists are design leaders in the FiveThirtyEight newsroom. Though they serve primarily as individual contri...
FiveThirtyEight · 6 muaji
We’re Hiring A Social Video Intern For Summer And Fall
FiveThirtyEight is seeking an intern to work with our video and social teams during the summer of 2022. We’re looking for a current student journalist or recent graduate who is enthusiastic about accuracy, clarity, video production and storytelling; who is adept at building and cultivating communities on platforms like TikTok or Instagram; and is i...
FiveThirtyEight · 7 muaji
We’re Hiring An Art And Design Intern For Summer And Fall
FiveThirtyEight is hiring an Art and Design Intern for the summer and fall. Are you someone who loves using photography, illustration and design to tell a compelling story? Are you considering a career in visual journalism? The Art and Design Intern will work with FiveThirtyEight’s Senior Designer and story editors to make our stories as […]
FiveThirtyEight · 7 muaji
We’re Hiring An Associate Visual Journalist
UPDATE (March 29, 2022, 10:01 a.m.): We are no longer accepting applications for this position. FiveThirtyEight is seeking a kind and creative Associate Visual Journalist to join our Interactives and Graphics team. This entry-level position is ideal for recent graduates and career switchers, as it offers immediate access to the experience and mento...
FiveThirtyEight · 7 muaji
We’re Hiring A Senior Editor For Interactives
FiveThirtyEight is seeking a thoughtful, energetic and ambitious Senior Editor for Interactives to help lead our interactive and visual journalism. Under the direction of the Deputy Editor, who heads the Interactives and Graphics team, the Senior Editor for Interactives will manage a subset of the Interactives team and its projects. This is a high-...
FiveThirtyEight · 7 muaji
Democrats Helped Build The Social Safety Net. Why Are Many Now Against Expanding It?
Today’s Democrats fancy themselves as the party that trusts the evidence — wherever it might lead. This is why they invest heavily in science and technology and set up arms of government to translate that knowledge into action. But despite claiming to prioritize new ways of improving our society, Democrats don’t always act in ways […]
FiveThirtyEight · 8 muaji
What Democrats And Republicans Get Wrong About Inflation
Americans are pessimistic about one of the weirdest economies in recent memory, and their negativity is largely due to inflation. The Bureau of Labor Statistics announced today that prices increased 7.5 percent year-over-year in January 2022, the highest figure since 1982, and as such, more expensive milk, furniture and cars — and the fear that [&#
FiveThirtyEight · 8 muaji
Our 51 Best (And Weirdest) Charts Of 2021
In 2021, FiveThirtyEight’s visual journalists told stories of the pandemic, political gridlock and the world of sports. We’ve fought to make our work more accessible and to sharpen our storytelling. Through it all, we kept it weird. Now we continue our tradition of celebrating our best — and wackiest — charts of the year. Here […]
FiveThirtyEight · 10 muaji
Why Biden Can’t Win On Inflation
It was the summer of 1979, and President Jimmy Carter was up against it. Americans were paying far more for gas and groceries than they were the year before, and Carter was confronted with a choice: He could tell Americans that this was a problem the government could fix, or he could tell them to […]
FiveThirtyEight · 10 muaji
What ‘The Squad’ Tells Us About Progressives’ Ability To Win Voters Of Color
Back in 2018, a quartet of Democratic women — known commonly as “The Squad” — broke barriers on their way to Congress: They were young women of color with no prior congressional experience who, in some cases, bested a white incumbent to represent their now racially diversifying districts. They were heralded as the “future of […]
FiveThirtyEight · 11 muaji
Why There Hasn’t Been A Mass Exodus Of Teachers
This article is a collaboration between FiveThirtyEight and The Fuller Project, a nonprofit newsroom reporting on issues that affect women. Sarah Caswell is stressed about her job every day. The science and special-education teacher in Philadelphia sees things going wrong everywhere she looks. Her high school students have been falling behind durin...
FiveThirtyEight · 11 muaji
Why Some Lesbian, Gay And Bisexual Americans Are Loyal To The GOP
Welcome to Political Outliers, a column that explores groups of Americans who are often portrayed as all voting the same way. In today’s climate, it’s easy to focus on how a group identifies politically, but that’s never the full story. Blocs of voters are rarely uniform in their beliefs, which is why this column will […]
FiveThirtyEight · 11 muaji
Most Americans Are Afraid Of Inflation
Welcome to Pollapalooza, our weekly polling roundup. You can see it at the grocery store, the gas station and your heating bill (though, mercifully, not at the liquor store): Prices are getting higher. Since October of last year, prices for consumer goods have risen 6.2 percent — the biggest year-over-year increase since 1990 — according […]
FiveThirtyEight · 11 muaji
Would You Manage 70 Children And A 15-Ton Vehicle For $18 An Hour?
This article is a collaboration between FiveThirtyEight and The Fuller Project, a nonprofit newsroom reporting on issues that affect women. One day last spring, Naima Kaidi waited nearly an hour for her kindergartener and first-grader to get home from school. She stood on the corner near her house, but the bus was nowhere to be […]
FiveThirtyEight · 11 muaji