SQ EN
Monedha Blerje Shitje
USD
92.1
93.1
EUR
100
100.7
CHF
100.8
101.8
GBP
116.7
117.6
DKK
6.71
12.09
NOK
4.73
7.78
SEK
6.7
8.47
CAD
67.4
69
AUD
60.6
61.6
JPY
0.57
0.6
TRY
2.72
3
MKD
1.58
1.63
BGN
49.16
51.72
RON
19.21
20.22
HUF
0.25
0.26
RUB
0.76
0.97
PLN
22.6
23.54
HRK
8.14
11.13
CZK
3.87
4.07
ILS
22.3
24.81
CNY
11.75
13.04
RSD
0.81
0.85
ISK
0.34
0.63
MXN
4.62
5.43
AED
22.67
25.17
SAR
22.11
24.56
SGN
58.13
68.37
KWD
252.2
296.7
QAR
21.36
25.12
BHD
206.7
243.2
Përditësuar: 16:13:09 - 21.05.2024
no commission

Shkarkoni aplikacionin

Meno del 2% del gas importato oggi in Italia è russo
Dall'Austria 20,64 milioni di KWh su 1,19 di TWh arrivati
ANSA · 22 minuta
Con l'IA 218mila dipendenti pubblici a rischio
Fpa, il 57% è fortemente esposto alla nuova tecnologia
ANSA · 23 minuta
Fisco, torna il redditometro. Forza Italia: 'Noi da sempre contrari'
In Gazzetta il decreto ministeriale dell'Economia. Sotto la lente i redditi presunti
ANSA · 43 minuta
Studio,bonus Ipo e norme Pir necessari per mercato Borsa Pmi
Analisi Banca Finnat-Roma Tre su andamento Egm
ANSA · 46 minuta
Terna, ad aprile oltre il 50% di energia da rinnovabili
Balzo dell'idroelettrico. Solo un terzo da combustibili fossili
ANSA · 1 ore
Borsa: l'Europa conferma il calo con Wall Street, Milano -0,8%
Lo spread resta piatto a 129 punti. I gas sempre sopra 32 euro
ANSA · 2 ore
Righi, digitalizzazione accelera tempi concorsi pubblici
General manager Dromedian, soluzione più equa, sicura e stabile
ANSA · 2 ore
Zangrillo, no agli aumenti a pioggia nella Pa
Usare 8 miliardi rinnovi per premiare eccellenze
ANSA · 2 ore
Wall Street apre debole, Dj +0,03%, Nasdaq -0,41%
S 500 perde lo 0,2%
ANSA · 2 ore
Il petrolio in calo a New York a 78,31 dollari
Quotazioni perdono l'1,87%
ANSA · 2 ore
Borsa: Milano conferma calo (-0,9%), sprint Saipem, giù Amplifon
Sotto pressione anche Generali, Nexi, Mediolanum ed Stm
ANSA · 3 ore
Vincenzo Visco: 'Favorevolissimo a redditometro per la lotta all'evasione'
'Mi sorprende l'abbiano tirato fuori in tempi elettorali'
ANSA · 3 ore
Redditometro, la lente del fisco: dagli investimenti al cavallo
Le tipologie di spesa usate dall'amministrazione per il reddito
ANSA · 3 ore
Per celebrare il G7 italiano arriva una moneta da collezione
Un'emissione speciale da 3 euro ettagonale in argento
ANSA · 3 ore
Sejko: Ligj i posaçëm për mbrojtjen e konsumatorit në mikrofinancë .full_category
Me mijëra qytetarë që kanë marrë një kredi dhe rezultojnë si debitorë pranë Micro-Credit Albania, po përballen me përmbaruesit që po ju sekuestrojnë pronat. Guvernatori Gent Sejko tha se Banka e Shqipërisë i ka marrë të gjitha masat që i cakton ligji, dhe se &
Shqiptarja · 3 ore
Schiavo (Tim), Ia è acceleratore per amministrazioni locali
Chef Enterprise and Innovative Solutions, noi vicini ai sindaci
ANSA · 3 ore
“Normat e interesit janë ulur tre herë”- Mikro-kreditë/ Guvernatori Sejko: Subjektet financiare iu janë nënshtruar të gjitha kontrolleve! Revokimi i licencës, ka pasoja për qytetarët
Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko ka deklaruar se subjektet financiare që japin mikrokredi iu janë nënshtruar të gjitha kontrolleve, por shtoi se...
Panorama · 4 ore
Media, 'Criteria-Caixa raddoppia sua quota in Telefonica al 10%'
'Per ottenere situazione parità con partecipazione statale Sepi'
ANSA · 4 ore
Prodhimi vendas ikën në eksport, konsumatorët ushqehen me importe
Importi i zarzavateve dhe frutave u thellua më tej në prill të këtij viti, teksa prodhimi vendas në sera ka hyrë në kulmin e tij. Të dhënat nga INSTAT tregojnë se importi i zarzavateve në vlerë u rrit ne 73 për qind në 4-mujorin e parë të vitit 2024 në raport me të njëjtën periudhë
Scan · 4 ore
Borsa: l'Europa in calo con banche e utility, Milano -1%
In calo petrolio e gas. Lo spread Btp-Bund a 129 punti
ANSA · 4 ore
Marrëveshja për pensionet me Italinë: Si bëhet llogaritja e kontributeve
Ratifikimi i marrëveshjes së rëndësishme për pensionet me shtetit italian ishte tema e ditës në emisionin televiziv. Deputetja socialiste, Milva Ekonomi, tha se kjo nismë u ndërmor vite më parë. “Nga kjo marrëveshje do të përfitojnë rreth 500 mijë shqiptarë të cilën kanë punuar dhe kontribuar në shtetin italian por nga ana tjetër do të ...
Scan · 5 ore
Piano Mattei, Urso a Tripoli firma dichiarazione Italia-Libia
'Rafforzare sinergie su energia, materie prime critiche e green'
ANSA · 5 ore
SKEMA E RE/ Mënyra e vetme për të përfituar pension për ata që nuk figurojnë në regjistra
Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli, i bën thirrje ISSH për ngritjen e një grupi të posaçëm për identifikimin e personave të cilët hasin problemin e gjetjes së kontributeve të viteve të punës gjatë kohës së kooperativave bujqësore. Çoçoli rekomandon se dokumente aktivore mund të gjenden pranë ish-Komiteteve Ekzekutive të rretheve përkatëse pasi aty ...
Scan · 5 ore
Anastasi (Formez), 'anche l'Ia per attrarre manager nella P.a'
'Il coraggio è un pilastro della leadership per il cambi
ANSA · 5 ore
D'Agostino saluta Trieste, 'patrimonio più che triplicato'
Non ho rimpianti, sono soddisfatto di ciò che ho fatto
ANSA · 6 ore
Il 69% delle imprese italiane fa investimenti green
Osservatorio Clean Technology, era il 45% nel 2022
ANSA · 6 ore
“Bizneset po mbyllen, një pjesë po largohen jashtë Shqipërisë”- Taksimi i profesioneve të lira, Tabaku nga Gjykata Kushtetuese: Shtrenjton jetën e gjithë shqiptarëve
Deputetja e PD-së, Jorida Tabaku është shprehur se taksimi i profesioneve të lira shtrenjton jetën e qytetarëve. Nga Gjykata Kushtetuese, ku u paraqit pasi në kalendar...
Panorama · 6 ore
Perquisizioni nella sede fondazione Milano-Cortina, 3 indagati
Pm, corruzione e turbativa d'asta. Indagini sui servizi digitali
ANSA · 6 ore
Borsa: Milano peggiora e cede l'1%
Pesano l'energia e le utility. Lo spread Btp-Bund a 129 punti
ANSA · 7 ore
Torna il redditometro, sotto la lente i redditi presunti
In Gazzetta il decreto ministeriale dell'Economia
ANSA · 7 ore
Borsa: l'Europa negativa guarda alle tensioni geopolitiche
In calo il petrolio, sale il gas. L'euro poco mosso sul dollaro
ANSA · 7 ore
Von der Leyen, 'collegare fondi Ue a riforme economiche'
A Ft: "Aperta" a nuovo debito comune, "decisione sovrana" dei 27
ANSA · 7 ore
Swisscom, ok dal governo su operazione Vodafone Italia
Procede in linea con le tempistiche previste
ANSA · 7 ore
Via libera definitivo all'AI Act, è la prima legge al mondo
Consiglio Ue l'approva all'unanimità, applicabile tra 2 anni
ANSA · 7 ore
Borsa: Milano prosegue in flessione, scivola Generali
Corre Saipem dopo i contratti. Spread tra Btp e Bund a 128 punti
ANSA · 8 ore
Scarlett Johansson contro OpenAI: 'Hanno copiato la mia voce per ChatGPT'
L'attrice minaccia un'azione legale
ANSA · 8 ore
Borsa: l'Europa apre in flessione, attesa per Lagarde
Londra (-0,37%), Parigi (-0,4%), Francoforte (-0,1%)
ANSA · 8 ore
Monedhat e huaja në krizë/ “Ngrin” euro, paundi në rënie, kursi i këmbimit 21 Maj 2024
Sot, më 21 maj 2024, në tregun valutor, dollari amerikan blihet me 92 lekë dhe shitet 92.8 lekë. Euro sot blihet me 100 lekë, ndërsa në shitje me 100.7 lekë. Paundi britanik sot blihet me 116.5 lekë dhe shitet me 117.4 lekë. Franga zvicerane këmbehet sot në blerje me 100.9 lekë, në shitje me 102
Scan · 8 ore
Prezzi fermi per i carburanti, benzina al self a 1,883 euro
In autostrada verde al servito 2,229 euro al litro
ANSA · 8 ore
Borsa: Milano apre in calo dello 0,33%
Il primo indice Ftse Mib a 34.709 punti
ANSA · 8 ore
AstraZeneca punta a fatturato da 80 miliardi dollari al 2030
Lancerà 20 nuovi farmaci nel settore oncologico e malattie rare
ANSA · 9 ore
Këmbimi valutor 21 maj/ Me sa blihen e shiten dollari dhe euro, çfarë ndodh me monedhat e tjera
Në tregun e këmbimit valutor shqiptar sot një dollar do blihet me 92.1 lekë dhe do shitet me 92.9 lekë. Ndërkohë monedha evropiane euro do...
Panorama · 9 ore
Borsa: l'Asia chiude in calo, si guarda a tensioni geopolitica
Tokyo (-0,3%), scivola Hong Kong (-2%). Yen stabile sul dollaro
ANSA · 9 ore
Banka e Shqipërisë: Situata në tregun valutor, e qëndrueshme
Kursi i këmbimit është shfaqur i qëndrueshëm gjatë katër muajve të parë të këtij viti, bëri të ditur dje Banka e Shqipërisë përmes një deklarate. Sipas BSH-së, kursi euro/lek rezultoi mesatarisht 103.9 në muajt janar dhe shkurt, nga 102.8 që ishte në muajin dhjetor 2023. Pasi u luhat rreth këtij niveli në gjysmën e parë
Scan · 9 ore
In Germania ad aprile i prezzi alla produzione -3,3% sull'anno
Su base mensile si registra un aumento dello 0,2%
ANSA · 9 ore
Saipem si aggiudica tre contratti per 3,7 miliardi dollari
Lavori affidati da una società controllata da TotalEnergies
ANSA · 9 ore
Lo spread tra Btp e Bund apre stabile a 128 punti
Il rendimento del decennale italiano è stabile al 3,8%
ANSA · 9 ore
Vince Topolino, maschere Disneyland aderiscono al sindacato
1700 lavoratori del parco californiano avanzano rivendicazioni
ANSA · 9 ore
Il prezzo del gas apre in lieve rialzo a 31,82 euro
Ad Amsterdam le quotazioni guadagnano lo 0,2%
ANSA · 9 ore
L'Euro è poco mosso a 1,0857 sul dollaro
La moneta unica passa di mano a 169,63 yen
ANSA · 9 ore
L'oro è in calo in avvio a 2.417,06 dollari l'oncia
Contratto spot arretra dello 0,34%
ANSA · 9 ore
Il prezzo del petrolio è in calo, Wti a 79,22 dollari
Brent passa di mano a 83,22 dollari
ANSA · 9 ore
Webuild, per la prima volta lo scavo in atmosfera iperbarica
Per una galleria dell'alta velocità ferroviaria Napoli-Bari
ANSA · 9 ore
Per Generali utile netto normalizzato di 1,1 miliardi in 3 mesi
Il risultato operativo sale a 1,9 miliardi, i premi a 26,4
ANSA · 10 ore
Borsa: Tokyo, apertura in rialzo (+0,54%)
ANSA · 15 ore
Banka e Shqipërisë “mbyll dyert” për mikrofinancën e kredive të shpejta, nuk do të ketë licenca të reja
Banka e Shqipërisë ka vendosur të ndërmarrë një qasje të shtrënguar ndaj dhënies së licencave të reja për institucionet financiare të mikrokredive të shpejta. Burime...
Panorama · 20 ore
Nuk do të ketë licenca të reja/ BSH “mbyll dyert” për mikrofinancën e kredive të shpejta
Banka e Shqipërisë ka vendosur të ndërmarrë një qasje të shtrënguar ndaj dhënies së licencave të reja për institucionet financiare të mikrokredive të shpejta. Burime nga tregu bëjnë të ditur se në dy vitet e fundit, disa aplikime të paraqitura nga subjekte të veçanta që mbështeteshin në plane biznesi të këtij lloji janë refuzuar nga ...
Scan · 20 ore
Il petrolio chiude in calo a New York a 79,80 dollari
Quotazioni perdono lo 0,32%
ANSA · 21 ore
Il prezzo del gas chiude in rialzo ad Amsterdam a 31,7 euro
Il Ttf ha guadagnato il 3,2%
ANSA · 22 ore
L'inflazione frena ma il carrello spesa in Italia non si riempie
NielsenIQ, consumi in lieve crescita ma pesa la 'permacrisi'
ANSA · 23 ore
Pnrr, al via rendicontazione obiettivi della sesta rata
Fitto: 'L'Italia è allineata alla roadmap europea del piano'
ANSA · 23 ore
Lo spread Btp-Bund è sceso a 127,9 punti a fine seduta
Il rendimento del decennale italiano fermo al 3,8%
ANSA · 24 ore
Borsa: Milano debole nel 'dividend day', scivola Bps
Tiene Unicredit, in luce Prysmian
ANSA · 24 ore
Borsa: l'Europa termina positiva, Parigi +0,35%
Stesso performance per Francoforte. Più cauta Londra +0,05%
ANSA · 24 ore
Borsa: Milano chiude in calo (-1,62%) per lo stacco cedole
Indice Ftse Mib a 34.825 punti
ANSA · 24 ore
Torna il Salone Nautico di Venezia, 300 barche all'Arsenale
Brugnaro, 'non solo mercato, ma anche scambio di saperi'
ANSA · 1 dite
Eksportet i rikthehen rritjes/ Ndikoi tregtia e mineraleve dhe e energjisë elektrike
Eksportet shqiptare i janë kthyer treguesve optimist.Të dhënat e Instat tregojnë se në Prill 2024 eksportet e mallrave arritën vlerën 35 mld lekë, duke u rritur me 1,8 %, në krahasim me të njëjtën periudhë të një viti më pare. Por treguesit janë edhe më pozitiv nëse bëjmë një krahasim me muajin mars të këtij
Scan · 1 dite
Rivlerësimi i pronës, kur nis procesi dhe sa do të paguajnë qytetarët! Nisma në Kuvend për tatim 3% të shtëpive
VALENTINA MADANI/ Një nismë e PS-së ditët e fundit u jep mundësinë qytetarëve të kryejnë procesin e rivlerësimit me 3% tatim. Pjesë e këtij procesi...
Panorama · 1 dite
Turizmi “bekon” biznesin e makinave me qira
Turizmi është kthyer në sektorin që po ushqen vit pas viti rritjen e disa industrive mbështetëse, pjesë e të cilit është edhe tregu i makinave me qira. Për të kuptuar këtë ndikim mjafton të bisedosh me operatorët kryesorë të tregut apo edhe të klikosh në rrjete sociale si “Facebook” apo “Instagram” të cilët janë ”përmbytur”,...
Scan · 1 dite
Kur nis procesi/ Rivlerësimi i pronës, ja sa do të paguajnë qytetarët
Një nismë e PS-së ditët e fundit u jep mundësinë qytetarëve të kryejnë procesin e rivlerësimit me 3% tatim. Pjesë e këtij procesi do të jenë banesat që janë në proces legalizimi si dhe që disponojnë një kontratë sipërmarrjeje, por që jetojnë në pallate ende të palegalizuara. Nisma e socialistëve synon të përfshijë të gjitha ...
Scan · 1 dite
“Menaxhimi i sfidave sjell integrimin e rajonit në BE”- Alket Hyseni: Perspektiva është optimiste! Ja garancitë që ofrohen përmes “Straife”
Drejtues të industrisë, politikëbërës dhe ekspertë nga Evropa u mblodhën në Tiranë për të diskutuar mbi sfidat që duhet të përballohen me qëllim anëtarësimin...
Panorama · 1 dite
Rritja e kostos së punës po mban të larta presionet e brendshme inflacioniste
Rritja e kostos së punës për bizneset po mban të larta presionet e brendshme inflacioniste në ekonominë shqiptare. Sipas informacionit nga Banka e Shqipërisë, kostot e punës për njësi u rritën me 5.4% në tremujorin e katërt të vitit 2023. Rritja e këtij treguesi ngelet në nivele të larta, por megjithatë është në tendencë ngadalësuese ...
Scan · 1 dite
Nga pasuritë e paluajtshme te korrupsioni, si u pastruan paratë! Ja 7 tipologjitë që ka ndërtuar Agjencia e Inteligjencës Financiare
Agjencia e Inteligjencës Financiare (AIF) ka ndërtuar shtatë tipologji rreth mundësisë së pastrimit të parave në vend, duke theksuar se të gjitha rastet u...
Panorama · 1 dite
Pas taksimit, profesionet e lira në IT synojnë transferimin e bizneseve drejt Kosovës dhe Estonisë! Cilat janë grupet më të prekura, avokatët aplikojnë tarifat e shtrenjtuara deri në 20%
Nga kontabilistët, audituesit, ekonomistët e deri tek inxhinierët IT, agjentët e tregut të pasurive të paluajtshme, avokatët janë grupet që presin efekte negative në...
Panorama · 1 dite
Këmbimi valutor 20 maj/ Me sa blihen e shiten dollari dhe euro, çfarë ndodh me monedhat e tjera
Në tregun e këmbimit valutor shqiptar sot një dollar do blihet me 91.9 lekë dhe do shitet me 92.8 lekë.   Ndërkohë monedha evropiane euro do...
Panorama · 1 dite
Kate Middleton Favors This British Brand. Now It's Coming for Americans.
Smaller European companies are embracing the U.S. as online sales help pinpoint the most promising locations for stores.
Financial Times · 2 dite
How Hard Should Tesla Fight for Elon Musk's Attention?
The June vote on the CEO’s 2018 pay package raises questions about what a board should do with a restless but valued leader.
Financial Times · 3 dite
Këmbimi valutor 18 maj/ Me sa blihen e shiten dollari dhe euro, çfarë ndodh me monedhat e tjera
Në tregun e këmbimit valutor shqiptar sot një dollar do blihet me 92 lekë dhe do shitet me 92.9 lekë. Ndërkohë monedha evropiane euro do...
Panorama · 3 dite
Strategji dhe stoqe, kush e ka në dorë pushtetin në zinxhirët e furnizimit në botë
Kush e ka në dorë pushtetin në zinxhirët e furnizimit në botë? Inventarët na japin disa të dhëna, shkruan The Economist Menaxherët e zinxhirit të...
Panorama · 3 dite
A mund ta zgjidhë FMN-ja krizën e borxhit të vendeve të varfra?
A mund ta zgjidhë FMN-ja krizën e borxhit të vendeve të varfra? Fondi do të përballet edhe me Kinën, nëse është e nevojshme, shkruan...
Panorama · 3 dite
The 84-Year-Old Man Who Saved Nvidia
It’s a $2 trillion company today. It wouldn’t exist without someone known as Irimajiri-san.
Financial Times · 3 dite
The Executive Who Revived Barbie Has a New Long-Shot Mission: Save Gap
CEO Richard Dickson is trying to make the clothing company cool again—one hoodie at a time.
Financial Times · 4 dite
GameStop Shares Retreat on Declining Revenue, Stock Sale
The videogame retailer filed to sell up to 45 million more shares after projecting quarterly sales to drop.
Financial Times · 4 dite
UAW Loses Unionization Vote at Mercedes Plant in Alabama
Workers at a Mercedes-Benz plant in Alabama voted against joining the United Auto Workers, hurting the union’s push to organize at many foreign-owned factories in the South.
Financial Times · 4 dite
Grab Sees Generative AI Boosting Cost-Cutting Drive
Southeast Asian ride-hailing and delivery specialist Grab Holdings is using generative artificial intelligence to trim expenses and boost a cost-cutting drive in its continuing bid to achieve profitability.
Financial Times · 4 dite
Microsoft's Partnership With Mistral AI Cleared by U.K. Regulator
The U.K. Competition and Markets Authority cleared Microsoft’s partnership with Mistral AI.
Financial Times · 4 dite
Cartier Owner Richemont Names Van Cleef & Arpels Head as New CEO
Richemont said Nicolas Bos will replace Jerome Lambert as its CEO, tapping a company veteran who most recently led its French jewelry brand Van Cleef & Arpels as the luxury industry navigates a slowdown in spending.
Financial Times · 4 dite
Tencent's Top Shareholder Taps New Chief in AI Ramp-Up
Prosus and South African parent Naspers named Fabricio Bloisi as group CEO, replacing interim boss Ervin Tu, who will become president and chief investment officer.
Financial Times · 4 dite
Këmbimi valutor 17 maj/ Me sa blihen e shiten dollari dhe euro, çfarë ndodh me monedhat e tjera
Në tregun e këmbimit valutor shqiptar sot një dollar do blihet me 92.1 lekë dhe do shitet me 93.1 lekë. Ndërkohë monedha evropiane euro do...
Panorama · 4 dite
Alibaba Shares Rise as Investors Grow Confident in Outlook
The e-commerce giant’s shares rose in Hong Kong, recouping losses from a day earlier as investors turned upbeat on its latest earnings release.
Financial Times · 4 dite
Engie Backs Outlook Despite Dip in Earnings
Engie reaffirmed expectations for the year after core earnings fell slightly in the first quarter, driven by declines from its networks and global energy management and sales businesses.
Financial Times · 4 dite
Rrogat u rritën, por puna në shtet po preferohet më pak! Bien aplikimet
Puna në shtet, edhe pse vijon të mbetet një mundësi e preferuar dhe që ngjall interes, duket se nuk ka pasur të njëjtin shkëlqim...
Panorama · 4 dite
Walmart Posts Sales Growth, Raises Earnings Outlook for the Year
In the U.S., more people shopped at Walmart and bought more products, but the average amount spent per visit was flat compared with the same quarter last year.
Financial Times · 5 dite
Boeing Supplier Spirit AeroSystems to Lay Off Hundreds
The parts maker said it would cut 400-450 jobs in response to a slowdown in production at Boeing.
Financial Times · 5 dite
Vetting zbulon shifrat: 34 milionë tonë litra vaj gjembaçi të importuar në 1 vit! Kush po pasurohet në kurriz të shqiptareve duke mashtruar me vajin e lulediellit!
 EMISIONI VETTING Nga kërkimet e “Vetting” është zbuluar se në vitin 2020, në Shqipëri janë importuar rreth 34 milionë litra vaj me kod doganor 15121199....
Panorama · 5 dite
U.S. Attorney General Begins Formal Process to Reschedule Marijuana
The proposed rule would move the drug to a Schedule III classification, making it accessible with a medical prescription.
Financial Times · 5 dite
In Quest for Metals, U.S. Pitches Deal to Ease Sanctions on Israeli Businessman
Mining magnate Dan Gertler, whom the U.S. has accused of corruption, would sell his assets in the African country under a proposal that could make it easier for Western companies to access valuable minerals there.
Financial Times · 5 dite
Under Armour to Slash Jobs, Warns of Revenue Drop
CEO Kevin Plank said the sportswear brand has tried to do “too much of too much” and will focus on selling fewer products on discounts.
Financial Times · 5 dite
Chinese Regulator Flags Synopsys Acquisition of Ansys
The chip software maker disclosed in a regulatory filing that China’s State Administration for Market Regulation took the position that Synopsys must have the tie-up cleared by regulators before it can go forward.
Financial Times · 5 dite
“Është edhe përgjegjësi individuale”- Ministri Gonxhe apel: Qytetarët të deklarojnë dhe të paguajmë në masën reale detyrimet nëse duan pension dinjitoz
Ministri i Ekonomisë, Blendi Gonxhe i ka bërë thirrje qyetarëve që të deklarojnë dhe të paguajmë në masën reale detyrimet nëse duan pension dinjitoz. "Është përgjegjësi edhe...
Panorama · 5 dite
Crescent Energy to Acquire SilverBow in $2.1B Deal
SilverBow Resources has agreed to be acquired by its Houston-based rival Crescent Energy in a deal valued at $2.1 billion.
Financial Times · 5 dite
Roche Climbs After Weight-Loss Drug Shows Efficacy
Roche Holding said its weight-loss drug candidate achieved positive results in an early-stage trial, giving the company a boost in its bid to catch up to Novo Nordisk and Eli Lilly in a class of medicines that has shaken up everything from pharma to snack companies.
Financial Times · 5 dite
Këmbimi valutor 16 maj/ Me sa blihen e shiten dollari dhe euro, çfarë ndodh me monedhat e tjera
Në tregun e këmbimit valutor shqiptar sot një dollar do blihet me 92.1 lekë dhe do shitet me 93.1 lekë. Ndërkohë monedha evropiane euro do...
Panorama · 5 dite
Tenderat/ Vendosen kufij të rinj monetarë për sektorët klasikë, kontratat sektoriale edhe me vlerë të vogël
Qeveria ka miratuar këtë javë një vendim që vendos kufij monetarë sa u takon kontratave sipas specifikës së tyre. Që në pikën një të tij,...
Panorama · 5 dite
BIRN: Socialistët i hapin rrugë shembjes së pronave publike për interesa private! Opozita: Lë hapësirë për korrupsion
  Një nismë e deputetit socialist Eduart Shalsi për ndryshimin e një akti normativ të vitit 2008 u transformua kryekëput në komisionin e Ekonomisë të...
Panorama · 6 dite
Këmbimi valutor 15 maj/ Me sa blihen e shiten dollari dhe euro, çfarë ndodh me monedhat e tjera
Në tregun e këmbimit valutor shqiptar sot një dollar do blihet me 92.5 lekë dhe do shitet me 93.5 lekë. Ndërkohë monedha evropiane euro do...
Panorama · 6 dite
Lidhja mes ekonomive: Roli katalizator i pagesave ndërkufitare me kosto të ulët në Ballkanin Perëndimor
NGA XIAOQING YU *Drejtoreshë e Bankës Botërore për Ballkanin Perëndimor Në një epokë ku transformimi dixhital po dikton progresin ekonomik, rëndësia e transaksioneve ndërkufitare të biznesit në...
Panorama · 7 dite
Fondi privat pensioni…për çfarë na vlen? Albsig Invest ofron fondet e pensionit privat me kthimin më të lartë në treg
  Përmes një interviste me Z. Elton Korbin, Drejtor i Përgjithshëm pranë Albsig Invest, do të zbulojmë avantazhet e çmuara të një fondi pensioni privat....
Panorama · 7 dite
Këmbimi valutor 14 maj/ Me sa blihen e shiten dollari dhe euro, çfarë ndodh me monedhat e tjera
Në tregun e këmbimit valutor shqiptar sot një dollar do blihet me 92.8 lekë dhe do shitet me 93.7 lekë. Ndërkohë monedha evropiane euro do...
Panorama · 7 dite
“Mes qindra përfituesve të IPARD-it në Shqipëri, persona me lidhje politike dhe kriminale”- BIRN: Fermerët e Ballkanit hasin vështirësi për qasje në dhjetëra miliona euro fonde nga BE-ja!
Fermerët në Shqipëri, Mal të Zi dhe Maqedoninë e Veriut përballen me sfida të ngjashme kur përpiqen të përfitojnë fonde nga programi IPARD i...
Panorama · 8 dite
“BAUMARKET” lideri gjerman i markatave të veglave të punës, feston ‘5 vite suksesi’ në tregun shqiptar!
BAUMARKET, lideri Gjerman i markatave të veglave të punës, organizoi këtë fundjavë një mbrëmje Gala pranë Rogner Hotel Tirana me partnerët dhe bashkëpunëtorët, për...
Panorama · 8 dite
Këmbimi valutor 13 maj/ Me sa blihen e shiten dollari dhe euro, çfarë ndodh me monedhat e tjera
Në tregun e këmbimit valutor shqiptar sot një dollar do blihet me 93 lekë dhe do shitet me 93.9 lekë. Ndërkohë monedha evropiane euro do...
Panorama · 8 dite
Varfëria, Shqipëria me kostot më të larta në Europë të dietës ushqimore! Çmimet në vend janë sa 83.7% e mesatares së BE, e treta më e shtrenjtë në rajon
Një personi që jeton në Shqipëri i duhet të harxhojë 4.4 USD në ditë (sipas indeksit të fuqisë blerëse) vetëm për ushqim për të...
Panorama · 8 dite
Ish-ekonomisti i Bankës Botërore intervistë me Ditmir Bushatin në ‘Public Square’! Branko Milanoviç: Ja si ndikon vendlindja në nivelin e të ardhurave të gjithsecilit
Studimet tregojnë se vendeve të Ballkanit Perëndimor do t’u duhen rreth pesë deri në gjashtë dekada për të arritur nivelin e zhvillimit ekonomik të...
Panorama · 10 dite
Emetohet bono e parë korporative për Kredo Finance me ndihmën e ABI Bank
Kredo Finance dhe ABI Bank përfunduan me sukses procesin e emetimit të obligacioneve korporative me ofertë private të Kredo Finance Sh.p.k. Një nga aktorët me...
Panorama · 10 dite
Turistë që vizitojnë Shqipërinë “të varfër”, mesatarja e shpenzimit rreth 410 euro/person për udhëtim
Vitin e kaluar,  e vizituan rreth 10,2 milionë shtetas të huaj sipas të dhënave të INSTAT, në rritje me 35% krahasuar me një vit...
Panorama · 10 dite
Këmbimi valutor 11 maj/ Me sa blihen e shiten dollari dhe euro, çfarë ndodh me monedhat e tjera
Në tregun e këmbimit valutor shqiptar sot një dollar do blihet me 93 lekë dhe do shitet me 93.9 lekë. Ndërkohë monedha evropiane euro do...
Panorama · 10 dite
Edhe pa luftë në Gjirin Persik, nafta do të vazhdojë të jetë e shtrenjtë! Kërkesa për karburante urgjente, por rezervat globale po bien
Kur raketat e Iranit fluturuan drejt Izraelit të shtunën më 13 prill, tregjet e naftës ishin të mbyllura. Kur u hapën të hënën, përgjigjja...
Panorama · 10 dite
Pas taksimit për profesionet e lira, avokatët shtrenjtojnë deri 20% tarifat! Rritje pritet edhe nga stomatologët dhe psikologët
Krahas debateve për moszbatim korrekt të ligjit për tatimin mbi të ardhurat, disa biznese të profesioneve të lira kanë nisur aplikimin e tarifave të shtrenjtuara për...
Panorama · 11 dite
Këmbimi valutor 10 maj/ Me sa blihen e shiten dollari dhe euro, çfarë ndodh me monedhat e tjera
Në tregun e këmbimit valutor shqiptar sot një dollar do blihet me 93.2 lekë dhe do shitet me 94.1 lekë.   Ndërkohë monedha evropiane euro do...
Panorama · 11 dite
Shpresa te të huajt, por eksperimenti rezulton i pasuksesshëm! Në Shqipëri ka më pak se 10 mijë që punojnë, bizneset tërhiqen nga rekrutimi i aziatikëve
Me ikjen e forcës punëtore në emigrim, sidomos të të rinjve, “shpresa” e bizneseve, por edhe e qeverisë ishte te punonjësit e huaj. Prej më...
Panorama · 12 dite
Këmbimi valutor 9 maj/ Me sa blihen e shiten dollari dhe euro, çfarë ndodh me monedhat e tjera
Në tregun e këmbimit valutor shqiptar sot një dollar do blihet me 93.3 lekë dhe do shitet me 94.3 lekë.   Ndërkohë monedha evropiane euro do...
Panorama · 12 dite
Guvernatori Gent Sejko flet për vendimmarrjen e Bankës së Shqipërisë për shoqëritë e Mikrokredive: U pezulluam licencat
Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, ka reaguar në lidhje me shoqatat e mikrokredive, duke sqaruar arsyet pse nuk kanë revokuar licencat pas...
Panorama · 13 dite
“Inflacioni do të luhatet në muajt e ardhshëm”- Guvernatori i Bankës së Shqipërisë: Tre faktorët që ndikojnë në trendin e rënies
Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, është shprehur se Këshilli Mbikëqyrës i Bankës Qendrore ka vendosur të mbajë të pandryshuar normën e interesit. Ai...
Panorama · 13 dite
Këmbimi valutor 8 maj/ Me sa blihen e shiten dollari dhe euro, çfarë ndodh me monedhat e tjera
Në tregun e këmbimit valutor shqiptar sot një dollar do blihet me 93.2 lekë dhe do shitet me 94.2 lekë. Ndërkohë monedha evropiane euro do...
Panorama · 13 dite
“Varfëria në Shqipëri mbetet e lartë”/ Raporti i Avokatit të Popullit: 1/3 e popullsisë jeton në kushte të vështira
Të paktën 1/3 e popullatës në vend jeton në kushte të veshtira teksa skemat e mbështetjes sociale duhet të targetojnë me mirë familjet në...
Panorama · 14 dite
Këmbimi valutor 7 maj/ Me sa blihen e shiten dollari dhe euro, çfarë ndodh me monedhat e tjera
Në tregun e këmbimit valutor sot një dollar do blihet me 93 lekë dhe do shitet me 93.9 lekë. Monedha evropiane euro do blihet me...
Panorama · 14 dite
Publikohen të dhënat/ 12 bashkitë e mëdha investuan 160 mln euro, “diskriminohet” Veriu
Bashkitë e Rajonit Verior të vendit janë më të varfra krahasuar me Jugun dhe Qendrën, por në vend që të favorizohen me financime ato...
Panorama · 14 dite
Ligji për tatimin mbi të ardhurat, shefja e Misionit të FMN-së për Shqipërinë: Ja sfidat që duhen kaluar! Institucionet të koordinojnë zbatimin
Teksa në vend ka një debat të gjerë lidhur me fillimin e zbatimit të ligjit të ri për tatimin mbi të ardhurat që futi fillimisht në...
Panorama · 14 dite
Këmbimi valutor 6 maj/ Me sa blihen e shiten dollari dhe euro, çfarë ndodh me monedhat e tjera
Në tregun e këmbimit valutor sot një dollar do blihet me 93 lekë dhe do shitet me 93.9 lekë. Monedha evropiane euro do blihet me...
Panorama · 15 dite
Drejtor i Përgjithshëm i Bankës Amerikane të Investimeve: Turizmi duhet mbrojtur nga “mendjexhinjtë” burokratë
Intervistë me Andi Ballta, Drejtor i Përgjithshëm i Bankës Amerikane të Investimeve (ABI Bank) Zhvillimi i turizmit është lajm shumë i mirë për sektorin bankar. Andi...
Panorama · 16 dite
Fabrika e birrës “Korça” pret pasardhësit e Umberto Ubertit, investitorit italian që e themeloi: Investim gjigant, fabrikë moderne e birrë cilësore. Jemi të impresionuar
Fabrika e birrës Korça priti “miq” të veçantë, familjarët e Umberto Ubertit, investitorit italian që themeloi fabrikën e birrës e cila vijon të jetë...
Panorama · 17 dite
Birra “Kuqalashe” pjesë e shorteve në disa supermarkete! Qytetarët bëjnë gëzuar me produktin e veçantë të “Birrës Tirana”
Rrjeti i supermarketeve ‘Spar Albania’ i shpërndarë në të gjithë Shqipërinë i ka bërë jehonë produkteve cilësore të “Birrës Tiranë”, në veçanti birrës ‘Kuqalashe”. Produktet...
Panorama · 17 dite
Ndryshon skema, si do të rriten pensionet e ulëta! Ja dy alternativat, çfarë do përmirësojë reforma
VALENTINA MADANI/ Një reformë e re e pensioneve që po përgatitet dhe pritet të dalë deri në fund të këtij viti është thënë se...
Panorama · 17 dite
Këmbimi valutor 4 maj/ Me sa blihen e shiten dollari dhe euro, çfarë ndodh me monedhat e tjera
Në tregun e këmbimit valutor sot një dollar do blihet me 93 lekë dhe do shitet me 94 lekë. Monedha evropiane euro do blihet me...
Panorama · 17 dite
Kartat e kreditit Fibank – Deri në 25 mijë EUR në xhepin tuaj, për 3 ditë!
Karta e Kreditit Fibank është një mjet mjaft i dobishëm për administrimin e parave që mund ta përdorni për të paguar mallra dhe shërbime,...
Panorama · 18 dite
Tell Us What the Resumption of Student Loan Payments Means For You
Student Debt Tell Us What the Resumption of Student Loan Payments Means For You By Monica Potts Jul. 21, 2023, at 8:00 AM ...
Ministria e Financës dhe Ekonomisë · 10 muaji
Congress And Biden Are Playing With Fire In The Debt Ceiling Standoff
Economy Congress And Biden Are Playing With Fire In The Debt Ceiling Standoff A FiveThirtyEight Chat May 10, 2023, at 1:13 PM ...
Ministria e Financës dhe Ekonomisë · 1 viti
Why An Aging Population Might Not Doom The American Economy
Economics Why An Aging Population Might Not Doom The American Economy By Santul Nerkar Apr. 13, 2023, at 6:00 AM ...
Ministria e Financës dhe Ekonomisë · 1 viti
The Fed’s Fight Against Inflation Could Cost Black Workers The Most
Economy The Fed’s Fight Against Inflation Could Cost Black Workers The Most By Santul Nerkar Mar. 30, 2023, at 6:00 AM ...
Ministria e Financës dhe Ekonomisë · 1 viti
What Does the Silicon Valley Bank Collapse Mean For The Economy?
Economics What Does the Silicon Valley Bank Collapse Mean For The Economy? A FiveThirtyEight Chat Mar. 14, 2023, at 6:00 AM ...
Ministria e Financës dhe Ekonomisë · 1 viti
Why Is 2 Percent The Federal Reserve’s Magic Number For Inflation?
Transcript Santul Nerkar: Inflation in America is high. You’ve probably noticed when you’ve gone to the grocery store or gas station. But ordinary Americans aren’t the only ones unhappy with our current 6 percent inflation rate. The Federal Reserve isn’t thrilled, either. The number that the Fed would like to see — its target inflation rate — is 2 ...
Ministria e Financës dhe Ekonomisë · 1 viti
The Fed’s Inflation Goal Is Completely Arbitrary
Economics The Fed’s Inflation Goal Is Completely Arbitrary By Santul Nerkar Mar. 9, 2023, at 6:00 AM ...
Ministria e Financës dhe Ekonomisë · 1 viti
The Perks Workers Want Also Make Them More Productive
Labor Force The Perks Workers Want Also Make Them More Productive Now if only corporations would listen … By Monica Potts Mar. 3, 2023, at 6:00 AM ...
Ministria e Financës dhe Ekonomisë · 1 viti
Are We Headed For A Recession Or Not?
Economy Are We Headed For A Recession Or Not? Why our usual economic indicators aren't pointing in a clear direction. By Santul Nerkar and Amelia Thomson-DeVeaux and Santul Nerkar and Amelia Thomson-DeVeaux Graphics by Paroma S...
Ministria e Financës dhe Ekonomisë · 1 viti
Which Republicans Could Vote For A Debt Ceiling Increase?
Debt Ceiling Which Republicans Could Vote For A Debt Ceiling Increase? A look at the GOP Senate and House caucuses ahead of 2023’s key legislative fight. By Geoffrey Skelley Feb. 22, 2023, at 6:...
Ministria e Financës dhe Ekonomisë · 1 viti
Why So Many States Want to Ban China From Owning Farmland
National Security Why So Many States Want to Ban China From Owning Farmland By Monica Potts Feb. 16, 2023, at 6:00 AM ...
Ministria e Financës dhe Ekonomisë · 1 viti
How This Debt Ceiling Debate Could End
Debt Ceiling How This Debt Ceiling Debate Could End And why it could be either better or worse than 2011. By Geoffrey Skelley Feb. 14, 2023, at 6:00 AM ...
Ministria e Financës dhe Ekonomisë · 1 viti
Who Americans Usually Blame After Showdowns Over Federal Spending
Congress Who Americans Usually Blame After Showdowns Over Federal Spending By Nathaniel Rakich Feb. 8, 2023, at 6:00 AM ...
Ministria e Financës dhe Ekonomisë · 1 viti
Rents Are Still Higher Than Before The Pandemic — And Assistance Programs Are Drying Up
Housing Rents Are Still Higher Than Before The Pandemic — And Assistance Programs Are Drying Up By Monica Potts and Holly Fuong and Monica Potts and Holly Fuong Graphics by Paroma Soni Jan. 9, 2023, at 6:00 A...
Ministria e Financës dhe Ekonomisë · 1 viti
The Numbers That Defined 2022
2022 In Review The Numbers That Defined 2022 By Anna Rothschild Dec. 30, 2022, at 6:00 AM ...
Ministria e Financës dhe Ekonomisë · 1 viti
The U.S. Poverty Rate Hit A Record Low — But Don’t Expect It To Stay That Way
This video is part of our series “The Numbers That Defined 2022.” Transcript One of the most important numbers of the year that you might not have heard of is 7.8 percent. That’s the share of Americans who were living in poverty in 2021, according to the most recent supplemental poverty rate, which was released by the U.S. Census Bure...
Ministria e Financës dhe Ekonomisë · 1 viti
Americans Generally Support Unions — And Averting A Rail Strike
Unions Americans Generally Support Unions — And Averting A Rail Strike By Monica Potts Dec. 9, 2022, at 6:00 AM ...
Ministria e Financës dhe Ekonomisë · 1 viti
Biden Is Very Unpopular. It May Not Tell Us Much About The Midterms.
2022 Election Biden Is Very Unpopular. It May Not Tell Us Much About The Midterms. By Nate Silver Jul. 15, 2022, at 6:00 AM ...
Ministria e Financës dhe Ekonomisë · 2 viti
FiveThirtyEight Is Hiring A Temporary Full-Time Video Producer
Meta FiveThirtyEight Is Hiring A Temporary Full-Time Video Producer By Anna Rothschild Jun. 3, 2022, at 6:00 AM ...
Ministria e Financës dhe Ekonomisë · 2 viti
We’re Hiring A Part-Time Research Assistant
Meta We're Hiring A Part-Time Research Assistant By Mary Radcliffe May 13, 2022, at 10:35 AM ...
Ministria e Financës dhe Ekonomisë · 2 viti